Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Magnezyum Eksikliği Nelere Yol Açar

Magnezyum sağlıklı bir insan vücudu için hiç kuşku yok ki en gerekli minerallerden bir tanesi olmaktadır. Ortalama olarak bir insanda yaklaşık 35 gram kadar magnezyum bulunur. Magnezyumun insan vücudunda kalsiyumu kullanmak, kalp fonksiyonlarını düzenlemek, kan basıncını kontrol etmek, enerji üretmek ve uyumak gibi pek çok farklı olaya katkısı ve yardımı olmaktadır. Özellikle sırf bu nedenlerden dolayı magnezyum eksikliği olduğunda kişinin vücudunun pek çok fonksiyonunda aksaklık meydana gelebilir. Hatta en belirgin durumlardan bir tanesi de vücuttaki magnezyum eksikliği halinde yoğun bir şekilde kaslarda kramp ve seğirme meydana gelmesidir. Vücuttaki magnezyum eksikliği aslında direkt olarak tüketilen gıdalar ile alakalıdır. Bu yüzden herkesin düzenli olarak içinde bol miktarda magnezyum bulunan gıdaları tüketmesi gerekmektedir. Hatta vücutta magnezyum eksikliği olduğunda kalp krizi riskinin de arttığı ortaya konmaktadır. Bu nedenle çok fazla bir etkisi olmayacağı düşünse de magnezyum eksikliği ciddi problemlere yol açabilmektedir. O yüzden düzenli olarak vücuda magnezyum girmesine yardımcı olmak gerekir. Magnezyum eksikliği olup olmadığını öğrenmek ve ne kadar takviye magnezyum almanız gerektiğini anlamak için bir doktora başvurmanız gerekir. Bu konudaki en doğru ve en sağlıklı bilgiyi yine doktorlar verecektir.

Magnezyum Neden Gerekli?

magnezyum

Magnezyum aslında insan vücudunun etkili bir şekilde çalışabilmesi için 300’den fazla enzimatik reaksiyona giren düzenleyici bir mineral. Bu yüzden magnezyum sayesinde kemikler yeteri kadar güçlenebiliyor ve karbonhidrat mekanizmasının doğru bir şekilde işlemesi sağlanabiliyor. Bunların yanı sıra magnezyum sağlıklı bir vücut için en gerekli şey olan proteininin yapımına da katkı sağlıyor. Hatta sırf bu yüzden magnezyum olmadığında hiçbir enerji dönüşümü olamıyor insan vücudunda. Bu da dolaylı olarak vücudun metabolik aktivitelerinin yavaşlamasına ve hatta durmasına sebep oluyor. Aynı şekilde magnezyum kalp sağlığı için de büyük etkilere sahip olabiliyor. Hatta aritmi ve kalp krizi tedavilerinde özellikle magnezyum kullanılıyor. Çünkü magnezyum kalp kaslarının kasılma şiddetlerini azaltıyor ve kalbin çok da az enerji harcayarak oksijen kullanabilmesine olanak tanıyor. Aslında bazı kişiler tüm bunlardan hareket ile magnezyumun kalbin ekonomik bir şekilde çalışmasına imkan tanıdığını söylüyorlar. O yüzden magnezyum sağlıklı ve sorunsuz bir vücut için vazgeçilmez bir gerekliliğe sahip. Aksi takdirde hiç beklemediğiniz bölgelerde hiç beklemediğiniz problemler meydana gelebiliyor.

Magnezyum Eksikliği

magnezyum eksikliği

Magnezyum eksikliği en basit tabiri ile sonucunda iştahsızlığın, mide bulantılarının, kusmaların, astım problemlerinin, kalp tutukluğunun, kronik yorgunluğun, kaslarda kasılmaların ya da gerilmelerin, sürekli uykusuzluk halinin, asabiyetin, sindirim yetersizliğinin, solunum yolu problemlerinin ve hızlı kalp atışlarının meydana geldiği, insan vücudunda magnezyum mineralinin yeteri kadar bulunmaması hali olmaktadır.

Magnezyum Eksikliği Neden Olur?

magnezyum eksikliği

İnsan vücudunda magnezyum eksikliği ağırlıklı olarak yaşı geçkin kişilerde, beslenme bozukluğu olan kişilerde, çok fazla alkol tüketen kişilerde ve idrar söktürmesi için ilaç kullanan kişilerde ortaya çıkabilen bir problem olmaktadır. Bunların yanı sıra magnezyum eksikliğinin görülmesinde karaciğerde ya da böbreklerde meydana gelen rahatsızlıklar, sindirim sisteminde emilim problemi, geçirilen çeşitli ameliyatlar, pankreasta iltihap ve diyabet gibi rahatsızlıklar da etkili olabilmektedir. Aynı şekilde sürekli stres altında olunduğunda, çok fazla sigara ve alkol tüketildiğinde, hamilelik döneminde olunduğunda, emzirme döneminde olunduğunda, bir hastalığın ya da ameliyatın ardından iyileşme sürecinde olunduğunda vücut çok daha fazla magnezyuma ihtiyaç duymaktadır. Bu yüzden bu gibi dönemlerde magnezyum alımına ekstra özen vermek gerekir.

Magnezyum Eksikliğinin Belirtileri

depresyondaki kadın

Magnezyum eksikliğinin belirtileri arasında sürekli olarak halsizlik ve yorgunluk hali, kendini uyuşuk hissetme, dalgınlaşma, iştah kaybı, uyku ile alakalı problemler, depresyon, gözlerde kararma, kaslarda kramplar ya da çeşitli kasılmalar, kaslarda seğirmeler ya da titremeler, bağırsaklarda çeşitli problemler, tansiyon yüksekliği ve kalp ritminin bozulması gibi sorunlar meydana gelebilmektedir. Magnezyum vücudun ihtiyaç duyduğu enerjiyi sağladığı için eksikliği halinde vücutta ciddi oranda enerji kaybı gibi belirtiler de görülebiliyor ve bu bir müddet sonra kronik bir hale dönüşebiliyor. Hatta magnezyum yeteri kadar alındığı zamanlarda kramp, astım, böbrek taşı, şeker hastalığı yani diyabet, yüksek kan basıncı, migren, baş ağrısı, tansiyon ve osteoporozis gibi pek çok hastalığa da iyi gelebilmektedir.

Bu nedenle magnezyum vücutta eksik miktarda bulunursa pek çok olumsuz etki ile karşılaşmak da mümkün bir hale gelir. Hatta bu eksiklik çok yüksek seviyelerde ise insan sağlığı için hayati tehlike bile teşkil edebilir. O nedenle her daim vücutta yeterli miktarda magnezyum bulunmasına dikkat edilmesi gerekir. Magnezyum yeterli şekilde sağlandığında vücutta potasyumun, fosforun, kalsiyumun ve C vitamininin de doğru bir şekilde kullanılması sağlanmış olur.

Magnezyum Eksikliği Nelere Yol Açar?

Yapılan araştırmalar neticesinde magnezyum eksikliğinin depresyonu ortaya çıkartabildiğini gösterebilmektedir. Özellikle anksiyete ya da benzeri sinir bozukluğu olan kişilerin, dikkat eksikliği ya da hiperaktivite bozukluğu olan çocukların vücutlarında ciddi anlamda magnezyum eksikliği olduğu da gözlemlenmiştir. Hatta özellikle bu tip çocuklara doktor kontrolünde ve düzenli olarak magnezyum takviyesi yapıldığında sorunların da büyük ölçüde azaldığı ortaya konmuştur. Bu yüzden sinirsel hastalıklar ve depresyon halleri ile magnezyum eksikliğinin direkt olarak ilişkili olduğu bilinmektedir. Aynı zamanda bu mineralin eksikliği halinde kalp ritminde bozukluk, kalp çarpıntısı, konsantrasyonda büyük ölçüde eksilme, midede ve bağırsaklarda çeşitli kramplar ve adet dönemleri öncesinde gerilim hali meydana gelebilmektedir.

Aynı şekilde yoğun olarak spor yapan kişilerin, şeker hastalarının, çok stresli bir hayat süren kişilerin, sigara içen kişilerin, alkol kullanan kişilerin, hamile kadınların ve emziren annelerin magnezyum ihtiyacı da normalden bir miktar daha fazla olmaktadır. Çünkü örneğin çok fazla alkol kullanan kişilerde magnezyum eksikliği nedeni ile çeşitli kalp rahatsızlıkları görülme ihtimali de daha fazla olmaktadır. Çünkü alkol ile birlikte magnezyum böbrekten fazla bir şekilde atılmaktadır. Hatta magnezyum eksikliği kanın pıhtılaşması ihtimalini de arttırmaktadır.

magnezyum eksikliği

Hamile olan kadınlarda da magnezyum eksik olduğunda rahimdeki kasılmalar artar. Bu durum da erken doğum ihtimalini beraberinde getirebilmektedir. Eğer ki yeni doğmuş bebeklerde magnezyum eksikliği var ise bu da ani bebek ölümleri gibi çok kötü sonuçlar doğurabilmektedir. Bu nedenle yeni doğmuş bebeklerde bir miktar daha fazla dikkatli olunması gerekir.

Magnezyumun sporcular için önemi ise kas kasılmaları ve karbonhidratın enerjiye dönüşmesi konusundadır. Bu yüzden magnezyumun sporcular için ayrı bir önemi olduğunu söylemek mümkündür. Bir sporcunun vücudundaki magnezyum miktarı az olduğunda egzersizlerde hızla yorulabilir, çok şiddetli kas krampları ile karşı karşıya kalabilir ve kas spazmları görülebilir. Hatta bazı durumlarda ani sporcu ölümlerinin ardından çok ciddi oranda magnezyum eksikliği de görülmektedir. Bu hususta da tüm sporcuların dikkatli davranması gerekir. O yüzden başta bu tip durumlarda olan kişiler olmak üzere sağlıklı bir yaşam sürmek isteyen herkesin genel vücut sağlığını korumak için  yeterli miktar magnezyumu gerek takviye yolu ile gerek ise besinler yolu ile vücuduna alması gerekir. Özellikle bazı besinler magnezyum bakımından çok zengindir ve bu tip besinlerin her gün düzenli olarak tüketilmesi gerekir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.