Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Makat Çatlağına İyi Gelen Yiyecekler

Tıp dilinde insan vücudunun makat bölgesinde oluşan çeşitli yara ve çatlaklar fissür hastalığı olarak anılmaktadır. Genellikle anüs çevresinde oluşan çatlamalar ve yaralanmalar bağırsak hareketleri dolayısı ile başka ağrı ve yanmalara da sebebiyet vermektedir. Özellikle yoğun bir şekilde kabızlık problemi yaşayan kişilerde makat çatlağı görülme ihtimali çok daha yüksek olmaktadır. Ancak bu duruma neden olan diğer şeyler ise ishal, ıkınma, cinsel yollar ile bulaşan enfeksiyonlar ve bağırsak iltihaplanması gibi sebeplerdir. Makat çatlağı rahatsızlığından şikayet eden kişilerin en çok yaşadığı problemler arasında ağrı, kaşıntı ve kanama vardır. Bu rahatsızlığının iyileşebilmesi ve yaşanılan acının hafifletilebilmesi için makat çatlağına iyi gelen yiyecekler beslenme alışkanlıkları arasına düzenli olarak ilave edilebilir. Bu yiyeceklerin düzenli olarak ve kesinlikle yeterli bir şekilde tüketilmesi ile birlikte sindirim de kolaylaşmakta ve bağırsak sağlığı iyiye doğru gidebilmektedir. Bu nedenle makat çatlağı problemi yaşamamak ya da bu problemin iyileşmesini sağlamak için tüketilen yiyeceklere çok dikkat etmek gerekmektedir. Aynı zamanda bu tip rahatsızlıkların bir an evvel iyileşebilmesi için temizlik de büyük bir öneme sahiptir. Çünkü bu tip rahatsızlığı bulunan kişilerin vücudunda bakteriyel enfeksiyonların gerçekleşme riski de artabilmektedir. O nedenle ilgili bölgenin her daim temiz ve her daim kuru olması çok fazla dikkat edilmesi gereken bir husustur. Bunun dışında bu problem ile karşılaşıldığında ve problemin bir süre geçmediği fark edildiğinde muhakkak bir doktora görünmeli ve tedavi olunmalıdır.

Makat Çatlağına İyi Gelen Yiyecekler Nelerdir?

1- Zeytinyağı

Screenshot_8

Zeytinyağı hem gelen anlamda insan sağlığı için faydalı hem de özellikle makat çatlağına iyi gelen bir yiyecektir. Çünkü zeytinyağı bağırsaklardan dışkının çok rahat bir biçimde geçmesine olanak sağlayan bir çeşit bitkisel yağıdır. Bununla birlikte bu lezzetli ve sağlıklı besinin iltihap giderici özelliği de bulunmaktadır. Bu özellik sayesinde zeytinyağı makat çatlağı sonucunda oluşan ağrının da azalmasına katkı sağlamaktadır. Zeytinyağının tüketilmesinin insan vücuduna ve makat çatlağına büyük faydalarının olmasının yanı sıra zeytinyağını bölgeye sürmesinin de çeşitli yararları olabilmektedir. Bu konu ile ilgili yapılan araştırmaların bir tanesinde, bu hastalığa sahip olan kişilerin bal, bal mumu ve zeytinyağı maddelerini karıştırarak o bölgeye uyguladıkları takdirde ağrıların, kanamanın ve kaşıntının azaldığı ortaya konmuştur.

2- Hindistan Cevizi Yağı

Screenshot_9

Özellikle son yıllarda popülaritesi artan ve pek çok faydası olduğu anlaşılan besinlerden Hindistan cevizi yağı, makat çatlaklarına da iyi gelen bir özelliğe sahiptir. Bu yağının rahatsızlığa en önemli katkılarından bir tanesini Hindistan cevizi yağının cilde uygulanarak kullanılmasıdır. Bu şekilde rahatsızlığın kısa bir süre içerisinde iyileşmesine olanak sağlamaktadır. Kimi uzmanlar Hindistan cevizi yağının etkilenen bölgeye günde iki kez uygulanabileceğini söylemektedir. Hindistan cevizi yağının bir diğer faydası ise yine makat çatlağı probleminde çok zorlayıcı durumlardan olan kabızlık ve çeşitli sindirim sorunlarına iyi gelmesidir. Özellikle makat çatlağı ve kabızlık gibi rahatsızlıklara sahip kişilerin günlük öğünlerine Hindistan cevizi yağını ilave etmelerinin büyük bir faydası olacaktır.

3- Elma Sirkesi

Screenshot_10

Özellikle bağırsakların doğru bir şekilde çalışmaması halinde meydana gelen ıkınma hali ya da kabızlık gibi problemler makat çatlağı rahatsızlığını daha da arttırabilmektedir. Bu nedenle elma sirkesinin bu problemi ortadan kaldırmada çok etkili bir doğal yöntem olduğu bilinmektedir. Elma sirkesi kabızlığa iyi gelmesinin yanı sıra sindirim sisteminin düzenli bir şekilde çalışmasına ve bağırsak hareketlerinin gerekli şekilde düzenlenmesine katkı sağlamaktadır. Elma sirkesinin faydalı olacak tüketim şekilleri arasında bir miktar suyun içine bir yemek kaşığı ilave edildikten sonra içerisine organik bal da eklenerek günde iki kez karışım halinde tüketilmesi bulunmaktadır. Bunun haricinde elma sirkesinin gün içerisindeki öğünlerde salata ile birlikte de tüketilmesi tavsiye edilmektedir.

4- Keten Tohumu

Screenshot_11

Keten tohumu bilindiği üzere lif ve omega 3 yağ asitleri bakımından çok zengin bir besindir. Özellikle kabızlık neticesinde ortaya çıkan makat çatlağı probleminde iyileşmek için keten tohumu tüketilmesinin büyük faydası bulunmaktadır. Hatta keten tohumunun bir çeşit müshil özelliği de bulunmaktadır ve bağırsak hareketlerini düzenlemeye yardımcı olmaktadır. Keten tohumunun su ile karıştırılarak her gün düzenli bir biçimde tüketilmesi önerilmektedir. Bu durum kişinin bağırsaklarının düzenli ve hızlı çalışmasına katkı sağlayarak ıkınma hissini de ortadan kaldırmaktadır.

5- Lifli Yiyecekler

Screenshot_12

Bilindiği üzere tüm lifli yiyecekler bağırsakların çok daha iyi ve etkili bir biçimde çalışmasına olanak sağlamaktadır. Bu nedenle makat çatlağı problemi yaşayan kişilerin lifli yiyeceklerden oluşan bir diyet uygulaması uzmanlar tarafından önerilmektedir. Düzenli olarak lifli yiyecekler tüketilmesinin sayesinde dışkı bağırsaklardan çok daha rahat bir şekilde geçmekte ve makata herhangi bir baskı uygulamamaktadır. Tüketilebilecek yüksek lifli yiyeceklerin arasında kuru erik, kabak çekirdeği, baklagiller, yulaf ezmesi ve ıspanak bulunmaktadır. Bu besinlerin yeterli miktarda ve düzenli olarak tüketilmesinin haricinde bol bol su içmenin de büyük bir önemi bulunmaktadır. Ancak hiçbir gıdanın tüketiminde aşırıya kaçmamak gerekmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. orhan kanmaz dedi ki:

    makat çatlagı cok zor bir hastalık ama bunla mucadele etmek gerek kabızlık en büyük tehlike beslenme alışkanlıkları dikkat etmek gerek