Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Makatla Vajina Arasında Şişlik Neden Olur?

Anüs ve vajinanın dış dudakları arasında kalan bölgeye perine adı verilir. Bu bölgede dış müdahaleler ve çeşitli hastalıklar ile birlikte kızarıklıklar ya da şişlikler meydana gelebilir. Perine bölgesinde yer alan kaslar dışkılama ve idrar yapmak için gerekli olan çeşitli kasları bulundurur. Bu nedenle bu bölgenin şişmesi halinde dışkılama ve idrar sırasında acı hissetmeniz mümkündür. Bu durumun ilerlemesi halinde ise tuvalete çıkamama gibi durumlarla karşılaşabilirsiniz.

Perine Bölgesinde Şişlik Nedenleri

1. Doğum Sonrası

Zorlu bir doğumun ardından bu bölgede şişlikler meydana gelse de çoğunlukla kısa sürede geçer. Bu süre yaklaşık on gün sürer. Fakat kimi durumlarda büyüyen şişlik daha çok acı verir. Bu gibi durumlarda vakit kaybedilmeden doktora gidilmesi gerekir.

2. Enfeksiyon Kaynaklı Oluşumlar

Perine bölgesi iltihap kapmaya açık bir bölge olduğu için menstrual dönemde olan bir kadının dikkat etmemesi halinde bölge enfeksiyon kapabilir. Bu nedenle de kişisel temizliğe önem verilesi gerekir. Bu bölgede yara görülmesi halinde vakit kaybedilmeden müdahale etmek gerekir. Bu durumun göz ardı edilmesi durumunda ise enfeksiyon yayılacak ve vajinal sorunlara yol açacaktır. Enfeksiyon sebebiyle perine bölgesinde meydana gelen şişlikler için doktorlar topikal antibiyotik jel ya da krem önerir.

3. Mantar Hastalıkları

Topikal mantar hastalıkları, kadınların üçte birinin perine bölgesinde görülür. Bu tür sorunların devamında da şişlikler meydana gelir. Zaman içinde yanma hissi, kızarıklıklar ve döküntüler meydana gelebilir. Mantarın fazla yayılmasını önlemek için topikal antifungal kremler kullanılabilir. Topikal preparatların yeterli olmaması halinde ise oral olarak antifungal ilaç kullanılır. Ayrıca ilaç ya da krem kullanmadan önce doktora gitmekte fayda var.

4. Makat Sarkması

Rektal prolapsus isimli bu durum, kalın bağırsağın makata yakın olan bölümündeki son kısmının makattan dışarı sarkması ya da fıtıklaşması ile ortaya çıkar. Perine bölgesinde yer alan kasların zayıflaması ile birlikte mukus ya da dışkı sıvısı gelir.

5. Rahim Sarkması

Desensus uteri ya da rahim düşüklüğü olarak bilinen bu durum, yaşı ilerlemiş olan, fazla doğum yapan ya da yaralanma sebebiyle rahmi aşağı doğru sarkık kişilerin vajina bölgesinde şişlik hissi, sık sık idrara çıkma, idrar yaparken zorlanma, makatta şişlik ve kabızlık gibi sorunlara yol açar.

6. Basur

Babasıl, mayasıl, hemoroid ya da basur isimleriyle bilinen bu hastalık konusunda insanlar genel olarak yanlış bir kanıya sahiptir. Makat şişliklerinin tamamı basur olarak kabul edilmez. Bu bölgede meydana gelen şişliklerin birçok çeşidi bulunur. İshal ya da kabızlık, yanlış tuvalet alışkanlığı ya da hamilelik gibi durumların sonucunda görülen basur, makat bölgesinde yer alan toplardamarların genişlemesi olarak isimlendirilir.

7. Makat Apsesi

Perianal apse, anorektal apse ya da anal apse isimli bu durum, makat bölgesinde iltihaplanma sonucu irin toplanması ile oluşur. Üşüme, ağrı, titreme ve ateş gibi belirtilere sahip olan kişilerde makat apsesi görülebilir. Bu apse, salgı bezlerinin iltihaplanması ve tıkanması ile meydana gelir. Kalın bağırsak iltihapları ve aşırı ishal durumu bu soruna yol açar.

8. Makat Siğili

Anal kondilom veya makat kondilom olarak isimlendirilen bu durum, makatın içini ya da çevresini etkiler. Aynı zamanda vajina içinde de siğil oluşur. Toplu iğne başı kadar noktalar yayılır, ağrı yapmaz ve rahatsızlık vermez. Kimi zaman insanlar siğilin farkına bile varmaz.

Perine Bölgesinde Oluşan Şişlikler Nasıl Geçer?

Bu tür durumlarda önemli olan, rahatsızlığa sebep olan etken olduğu için bireylerin herhangi bir müdahalede bulunmadan önce bunu belirlemesi gerekir. Bunun için öncelikle doktora gidilmesi tavsiye edilir. Ardından yukarıda yer alan ya da bir başka sebepten makat şişliğine sahip olduğunuz anlaşıldığı takdirde hastalığa göre bir tedavi uygulanır. Enfeksiyon ve mantar hastalıkları için çeşitli ilaçlar kullanılırken, basur için bitkisel tedavi yöntemleri de denenebilir. Diğer yandan rahim sarkması, makat sarkması ve bu tür rahatsızlıklar için doktorlar tarafından özel olarak belirlenecek olan tedavi yöntemleri kullanılabilir. Tedavi yöntemi hastalıktan hastalığa göre değişkenlik gösterir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.