Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Makatta Kaşıntı Neden Olur ve Nasıl Geçer?

Kasık ve anüs bölgesindeki kaşıntılar oldukça rahatsız edicidir ve mahrem bölgeler olmaları nedeniyle çoğu zaman utanıldığı için kişiyi doktora gitmekten alıkoyabilir. Anal kaşıntıdan muzdarip hasta, çoğu zaman bu kaşıntı hissine karşı koymakta güçlük çeker ancak kaşımak, durumu yalnızca daha kötü bir hale getirir. Bazı durumlarda doktorlar bu kaşıntının sebebini bulamasalar da diğer sağlık sorunlarının, gündelik alışkanlıkların ve beslenmenin anal kaşıntıyı tetiklediği söylenebilir.

Makatta Kaşıntı Neden Olur?

poposunu kaşıyan adam

Makatta kaşıntının her zaman tek bir sebebi olmaz. Bazen birden fazla sebebin birleşimi hatta çalışma düzeni bile anal kaşıntıya sebep olabilir. Kaşıntının sebebinin tespit edilebilmesi için hastanın semptomlarıyla birlikte alışkanlıkları da incelenmelidir.

#1. Banyo alışkanlığı

Dışkılama sonrası anüs bölgenizi doğru ve iyi biçimde temizlemiyorsanız, geride kalan artıklar kaşıntı ve yanmaya sebep olabilir. Yıkamanın ardından temiz, desensiz ve kokusuz tuvalet kağıdıyla anüs bölgesini temizlerseniz artıkların tamamından kurtulabilirsiniz. Eğer bölge silinmeyecek kadar tahriş olmuşsa temizleme işlemini bastırmadan, tuvalet kağıdını küçük küçük dokundurarak gerçekleştirin.

#2. Temizlikte aşırıya kaçmak

Anüs bölgesini düzgün temizlemiyor olmanın haricinde, temizlik sırasında aşırıya kaçmak da kaşıntıyı tetikleyebilir. Tuvalet kağıdını aşırı derecede bastırarak bölgeyi temizlemek, sabun, sıcak su, pudra, kokulu spreyler ya da deodorantlar kullanmak yağlı cilt tabakasını yok ederek bölgeyi tahriş edebilir.

#3. Beslenme alışkanlıkları

Eğer çok sık kahve tüketiyorsanız daha az tüketen kişilere nazaran makatta kaşıntı yaşamanız çok daha olasıdır. Kahve tüketimi, anal kasların gevşemesine ve akabinde dışkı sızıntısına neden olabilir. Bölgede kuruma yapan bu sızıntı da kaşıntıyı tetikleyebilir. Kaşıntıya neden olabilecek diğer gıdalar aşağıdaki gibi sıralanabilir:

 • Çay
 • Kola
 • Enerji içecekleri
 • Bira
 • Çikolata
 • Çerez
 • Narenciye
 • Domates
 • Baharatlı yiyecekler
 • Süt ve süt ürünleri

#4. İç çamaşırı

Eğer kullandığınız iç çamaşırı fazla sıkıyorsa ya da sentetik kumaşlardan üretilmişse anal bölgenizde nem problemi oluşabilir. Bu neme bağlı kaşıntılarda, vücudunuza tam oturan pamuklu çamaşırları tercih etmeniz yerinde olur. Pamuklu çamaşırlar nemi daha iyi absorbe eder. Neme bağlı kaşıntıdan kurtulmak için iç çamaşırınızı her gün ya da ıslaklık hissettiğiniz her an değiştirin. Böylece bölgeyi kuru tutabilirsiniz.

#5. Dışkı yoğunluğu

Eğer dışkınız normalden daha katıysa ve süreç sırasında ağrıya sebep oluyorsa, bu durum anüsün tahriş olmasına ve katı dışkının bölgede tortu bırakmasına sebep olabilir. Sıvı ve lif tüketimini artırarak dışkı katılığını ideal seviyede tutabilir ve kaşıntıyı azaltabilirsiniz.

#6. Hemoroid

Rektum ya da anüste şişen damarlar hemoroid olarak adlandırılır. Tuvalette gereğinden fazla ıkınmak ya da doğum sırasında basınç uygulamak hemoroide sebep olabilir. Şişen ve ağrıya sebep olan bu damarlar aynı zamanda kaşıntı ve yanma hissine de neden olur.

#7. Anal fistüri (yaralar)

Anüsün içinde küçük kesikler ya da noktalara benzeyen yaralar oluşabilir ve bu yaralar çoğunlukla kendilerini kaşıntı ve küçük kanamalarla gösterirler. Özellikle çok sık katı dışkılayanlarda görülen bu yaralar, tam tersi durumlarda yani uzun süreli ishallerde de görülebilir.

#8. Enfeksiyon

Mantar ve benzeri enfeksiyonlar makatta kaşıntıya sebep olabilir. Özellikle kasık bölgesinde oluşan ve sonradan anüse sıçrayan bu enfeksiyonlar cildin hassaslaşmasına, derinin dökülmesine ve kaşıntıya sebep olurlar. Hijyen olgusunun tam gelişmemesinden dolayı çocuklarda enfeksiyona bağlı kaşıntı, yetişkinlere oranla daha sık görülür.

#9. Siğiller

İnsan papillom virüsü cinsel yolla bulaşan ve anüste siğillere yol açan bir virüs çeşididir. Anüsün içinde ve etrafında gelişerek genital bölgenin tamamına yayılabilir. İnsan papillom virüsüne bağlı siğillerin en yaygın belirtisi makatta kaşıntıdır.

#10. Kıl kurdu

Yutma ya da soluma yoluyla vücuda giren küçük kurtçuk yumurtaları, tüketilen besinlerle birlikte sindirim sistemine doğru ilerler. Bu bölgeye yerleşerek yetişkinliğe ulaşan kıl kurtlarına bağlı kaşıntı geceleri artar. Eğer tuvalete girdikten sonra dışkınızda ya da iç çamaşırınızda ince beyaz ipliğe benzer canlılar görüyorsanız kıl kurdundan şüphe edebilirsiniz. Son derece bulaşıcı olmalarından dolayı eğer bir aile ferdinde kıl kurdu görülüyorsa, diğer herkesin de tedavi görmesi gerekir.

#11. Uyuz

Derinin üst katmanlarına gömülerek kızarıklık ve kaşıntıya sebep olan uyuz, deri temasıyla insana geçer ve bu canlının bulunduğu ortamda ne kadar fazla zaman geçiriliyorsa o kadar hızlı yayılır. Vücudun her yerinde görülebilen uyuz eğer makata geçmeyi başardıysa kaşıntı ve kızarıklığa sebep olabilir.

#12. Sedef hastalığı

Eğer bu cilt rahatsızlığından muzdaripseniz, lekelerin vücudunuzun güneş görmeyen bölgelerinde de oluşması mümkün. Makatın çevresindeki deri kızarsa da pullanma gözlemlenmeyebilir. Kaşıntının yanı sıra tuvalet sırasında ağrı ve acıya da sebep olabilir. Sedef hastalığının yanı sıra egzama, sebore gibi diğer cilt hastalıkları makatta benzer semptomlar oluşturabilir.

#13. Antibiyotikler

Vücudunuzdaki bir enfeksiyonu ortadan kaldırmak için aldığınız antibiyotikler her zaman sandığınız kadar faydalı olmayabilir. Özellikle bağırsaklarınızda yaşayan faydalı bakterilerin de ölmesine sebep olan antibiyotiklerin uzun süreli kullanımı boşaltım sisteminizin doğal dengesini bozarak kabızlık ya da ishale neden olabilir. Ayrıca antibiyotik kullanımı sırasında mantar oluşma ihtimali de artar.

Yaygın belirtilerin yanı sıra makatta kaşıntıya sebep olabilen diğer rahatsızlıklar,

 • Tip 2 diabet hastalığı,
 • Lösemi ve lenfoma,
 • Böbrek yetmezliği ya da karaciğer rahatsızlıkları,
 • Hipertiroidi,
 • Anemi,
 • Anksiyete ve stres olarak sayılabilir.

Eğer doktorunuzun önerdiği tedavi yöntemi kaşıntının giderilmesini sağlamadıysa daha ciddi rahatsızlıklar için farklı branştan bir doktorla görüşmeniz yerinde olur.

Makatta Kaşıntı Nasıl Geçer?

Kaşıntının ortadan kaldırılması için önce, kaşıntıya neyin sebep olduğunu tespit etmek gerekir. Burada dikkat edilmesi gereken nokta, kulaktan dolma bilgilerle yanlış tedavi uygulamaktan kaçınmak ve kaşıntı hissine boyun eğerek bölgeyi daha da tahriş etmemektir.

Görüldüğü üzere makatta kaşıntının çok sayıda ve oldukça ciddi nedenleri olabilir. Bu sebeple, utanarak doktora gitmeye çekinmek tehlikeli ve geri dönülmesi güç sonuçlar doğurabilir. Eğer kaşıntınız anüs bölgesinin hijyenine dikkat etmenize ve beslenme alışkanlıklarınızı düzeltmenize rağmen geçmediyse vakit kaybetmeden doktora başvurmalısınız.

Makatta Kaşıntı İçin Hangi Doktora Gitmeliyim?

doktor ve kadın

Kaşıntınız hijyen ve beslenme alışkanlıklarınızı düzeltmenize rağmen geçmediyse bir genel cerrah ile görüşmeniz gerekir. Burada duruma bağlı olarak tedavinize başlanabilir, kolonoskopi ya da rektoskopi gibi ileri tetkikler istenebilir ya da kaşıntı başka bir cilt rahatsızlığından kaynaklıysa farklı branştan bir doktora yönlendirme yapılabilir.

Kaynaklar:

Kaynak 1

Kaynak 2

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.