Vücudun her yerinde sivilce çıkabiliyor. Bu sivilceler bazı hastalıkların dışa vurumu olabileceği gibi sadece sivilce olarak da kalabiliyor. Bildiğiniz gibi sivilceler derinin hemen altında kıl köklerinin kir, iltihap veya yağ ile dolması sonucunda bu bölgenin mikrop kapıp, kızararak deri dışına doğru şişmesidir. Bu kızarıklık bölgenin mikrop kapmasına göre fazlalaşabilir.

Genellikle yüzde görülen sivilceler vücudun daha alt kısmına geçtiğinde tehlikeli olabilir. Sivilcelerin çıktığı yerlerden biri de makattır. Makatta çıkan sivilceler, uzun saatler oturarak çalışmak ya da kıl dönmesi kaynaklı olacağı gibi başka nedenlerden dolayı da meydana  gelebilir. Makatta çıkan sivilceler için ne yapılır sizlere bu yazıda açıklayalım.

Makatta Sivilce Çıkması

Makatta Sivilce Çıkması Durumunda Ne Yapılmalı?

Makatta ve makat çevresinde sivilce çıkması çok nadir rastlanan bir durumdur. Bu bölge yapı itibarıyla sivilce çıkmasına müsait değildir. Fakat makatta sivilce çıktığında ise o bölgenin çok hassas oluşundan dolayı aşırı ağrı verir. Makatta birden başlayan ve şiddeti artan ağrılar, ilk bakışta gözle görülemeyebilir. Fakat ilerleyen vakitlerde makattaki sivilcenin kızarması veya irinle dolması ile anlaşılır. Makat bölgesinde çıkan sivilcelerin en önemli tetikleyicisi fronkülit yani kıl kökü iltihabıdır. Makat derisi gözenekli bir yapıya sahiptir. Bu bölgede 10’a yakın salgı bezi bulunur. Bu bölgenin hep kapalı oluşu nemli ve sıcak bir ortam yaratır.

Ayrıca bu bölge yumuşak ve özellikle erkeklerde kıl yönünden zengindir. Duş alırken veya giyinip-soyunma sırasında sert vücut kılları bu bölgeye batarak veya temas ederek uyarabilir. Kendi hijyenine önem vermeyen kişilerde hassaslaşan bu bölge iltihaplanarak sivilceleri meydana getirir. Bu bölgenin tıkanması sonucu kıl kökleri iltihaplanır. Ardından sivilceler apse oluşturur ise kişi için riskli bir durum oluşur. Makat sivilcelerinin apse oluşturması sonucunda düzgün tedavi edilmez ise, sivilceler patlayıp tüm bölgeye yayılabilir. Bu durum ”fistül” hastalığına neden olur. En çok erkeklerde ve orta yaşlı kesimde görülür. Makatta sivilce şikayeti olan kişiler oturmakta güçlük çeker.

Makatta Sivilce Çıkmasının Nedenleri Nelerdir?

 • Kıl diplerine yerleşen mikroplar,
 • Makattaki yağ bezelerinin iltihaplanması,
 • Travmadan ötürü yaralanmalar,
 • Cilt dengesinin bozulması,
 • Genital bölgede hijyen sağlayamama,
 • Genital bölge tıraşının düzgün yapılmaması.

Makatta Sivilce Çıkmasının Belirtileri Nelerdir?

 • Artan acı hissi,
 • Apse halinde geldiğinde ağrılar,
 • Kaşıntı,
 • Makatta akıntı,
 • Makat bölgesinde şişlik,
 • Kötü koku,
 • Kızarıklık,
 • Hassasiyet
 • Bazı durumlarda ateş,
 • Tuvalete çıkarken zorlanma.

Makatta Sivilce Çıkması Halinde Neler Yapılabilir?

Makatta Sivilce Çıkması Durumunda Ne Yapılmalı?

Makatta meydana gelen sivilce için eğer yukarıda bahsettiğimiz belirtilere sahipseniz, mutlaka bir doktora görünmelisiniz. Proktoloji “makat” uzmanı bir doktordan yardım almanız halinde size sorun ile ilgili daha iyi yardımcı olur. Doktora gidildiğinde hastaya perinal apse muayenesi yapılır. Bu muayenede kişinin makat bölgesi el ile bakılarak sivilcenin durumu görülür.

Yaklaşık 3 dakika süren bu işlemde sivilcenin apseye dönüşüp dönüşmemesine göre tedavi uygulanır. Makatta sivilce tedavisinde eğer apseye dönüşüm olmamış ise bazı ilaçlar yardımı ile sivilceden kurtulabilirsiniz. Fakat sivilcenin apseye dönüşmüş olması daha zor bir duruma düşürür. Çünkü anal apsenin patlaması halinde Anal Fistül hastalığının oluşmasına neden olabilir. Bu durumda apsenin cerrahi yöntem ile boşaltılması gerekir.

Anal apse tespitinden sonra en geç 3 gün içinde boşaltılması gerekir. Böylece makat bölgesindeki dokuların zarar görmesi engellenir. Aynı zamanda anal fistül hastalığının önüne de geçilebilir. Anal apsenin boşaltılması için iğne kullanılarak irin çekme işlemi doğru değildir. Bu uygulama bazı problemlerin gelişmesine ve irinin tam boşaltılmadığı için hastalığın tekrarlamasına neden olur.

Apse boşaltma işlemleri lokal anestezi altında yapılır. Sorunlu bölgeye neşter yardımı ile 2 cm’lik kesikler atılır. Kendiliğinden dışarı çıkan irin drenaj yardımı ile toplanarak dışarı atılır. Daha sonra kesik kapatılarak hasta taburcu edilir. Yaranın iltihaplanmaması için yara üzerine sürülmesi gereken merhem verilirken aynı zamanda antibiyotik ilaç da verilir. Bu krem ve ilaçları düzgün kullanıp bir süre oturmamaya özen göstermekle kısa sürede iyileşilebilir.