Makat, sindirim sistemin son aşamasında yer alan ve dışkılamanın yapıldığı dış açıklıktır. Makatın ilk görevi dışkılama kısmı olan anüsün kasılarak, açılmasını sağlar. Anüs erkeklerde testis torbasının, kadınlarda ise vajinanın arkasında bulunur. Makatta bazı zamanlarda birtakım sebeplere bağlı olarak yara meydana gelir. Makat bölgesinde ortaya çıkan yara her yaşta insanda görülebilir. Genel olarak utanma duygusundan dolayı en çok ihmal edilen sağlık sorunlarından biridir. Bu nedenle yanlış ilaç kullanımı sonucunda makattaki yara daha çok ilerler. Çoğu iyi huylu olan yaralar bazı durumlarda kötü huylu da olabilir.

Makatta Yara Neden Olur?

Yara

Makatta yara genelde görülen bir sağlık sorunudur. Kabızlık, patlama tarzında ishal, bağırsak enfeksiyonları ya da crohn hastalığı makatta yaranın oluşmasına neden olur. Makatta yara, çok nadir olarak AIDS, sifilis, tüberküloz, anatomik yatkınlık, lösemi, cinsel temas ya da anal kanser şekli gibi sebeplere bağlı olarak oluşabilir.

Makat bölgesinin özel bir anatomisi olduğundan, bu bölge travmaya daha açık olur. Bu nedenle makat yarasına sahip olan bireylerin hastalık belirtileri başlamadan önce sert bir dışkılama ya da ishal sırasında bağırsak hareketlerinden sonra oluşur. Makatta yara oluşumu genel olarak genetik sebeplere dayanmaz. Kabızlığın daha sık olarak ortaya çıkmasından ve daha sonrasında beslenme alışkanlığı nedeniyle meydana gelir.

Makatta ağrılı kanamaların ortaya çıkmasındaki sebep anal fissürdür. Genel olarak parlak kırmızı, birkaç damla ya da tuvalet kağıdına bulaşma şeklinde bir kanama meydana gelir. Makatta meydana gelen yarada oluşan kanama bazı durumlarda çok fazla, bazı durumlarda ise sadece damla şeklinde olur. Eğer makatta çok fazla kanama olursa, bu durum genel vücutta kansızlığa neden olmaz.

Makatta aynı zamanda kaşıntı da oluşabilir. Makat yarasında oluşan kaşıntı anal ülserasyondan kaynaklanır. Kaşıntı genel olarak hastaların yarısında meydana gelir. Makatta meydana gelen yarada bazen ağrının oluşmasına sebep olur. Bu durum da idrar yapamama ya da idrar yaparken zorlanma meydana gelir.

Makatta Yaranın Belirtileri Nelerdir?

 Yara

Çoğu hastada anal ağrı ve aynı zamanda ağrılı bir şekilde dışkılama gibi belirtiler ortaya çıkar. Genel olarak ağrı, dışkının çıktığı anda oluşur. Daha çok yırtılma, yanma ya da kesilme hissiyle ortaya çıkar. Makatta meydana gelen ağrı, anal kanaldaki lezyonun büyüklüğüne bağlı olarak meydana gelmez. Bu durumun aksine, yırtık küçük ancak ağrısı şiddetli bir şekilde olabilir.

Makatta meydana gelen ağrı, dışkılama aşamasından sonra kısa sürede yok olabilir ya da uzun süre devam edebilir. Bazı durumlarda dışkılamayı durduracak kadar uzun süreli kabızlık durumu oluşabilir. Büyük ve sert dışkının kanaldan geçişi çatlağın daha fazla devam etmesine yol açar. Bu durumda belirtilere kaşıntı, üriner ve aynı zamanda kanama eklenir.

Makatta Yara Nasıl Geçer?

Yara

Makatta yaranın oluşmasından sonra, tedavi olarak kas spazmını azaltma ya da ortadan kaldırmak amaçlanır. Bu sağlık sorunu yetişkin insanlarda genel olarak 4 ya da 6 hafta içerisinde tamamen iyileşir. Bunun için ilk olarak yaranın yumuşatılması gerekir. Makatta oluşan yaranın özellikle tedavi aşamasında kabızlığı yok etmek çok önemli. Kabızlığı önlemek için ise, sebze, meyve, sulu ve lif oranı yüksek olan besinleri daha çok tüketilmesi gerekir.

Makatta meydana gelen yaraya erken teşhis konulması durumunda, belirli bir oranda iyileşme sağlanır. Bu sayede hasta biraz da olsa rahatlatılır. Ancak makatta yaranın kesin olarak ortadan kalkması için cerrahi bir müdahale ihtiyaç duyulabilir.

Kas spazmını biraz da olsa azaltmak, ağrıyı hafifletmek ve dolaşımın daha hızlı sağlanması için sıcak suya oturma seansı yapabilirsiniz. Aynı zamanda bölgesel kremler kullanarak, hastalığın daha kısa sürede iyileşmesini sağlayabilirsiniz. Çünkü yarayı sürekli olarak nemli tutmak gerekir.

Makatta oluşan yaraların tedavisinde kullanılan kremler, aynı zamanda anal kanaldaki basıncı azaltmaya yardımcı olur. Genel olarak cerrahi operasyona gerek olmadan, ihtiyaç duyulan durumlarda botolibum toksini enjeksiyonu yapılır. Botolibum operasyonu anestezi gerektirmeden, poliklinik ortamında yapılan bir tedavi yöntemidir. Bu tedavi yönteminde sfinkterde geçici bir şekilde felç oluşumu sağlanır.

Makatta yara gibi bir sağlık sorununa sahip olan bireylerde geçici bir süre gaz tutamama durumu gelişir. Hastaya operasyon gerçekleştirildikten sonra anında taburcu edilebilir. Çünkü toparlanması zaman gerektiren bir sağlık sorunu değil. Bu operasyon anestezi gerektirmediği, ağrısız olması ve aynı zamanda ameliyata göre, maliyetinin daha düşük olduğu için daha çok tercih edilir.