Ana sayfa Genel Sağlık Makattan Kan Gelmesi, Anüste Kanama Neden Olur, Tedavisi

Makattan Kan Gelmesi, Anüste Kanama Neden Olur, Tedavisi

61
0
PAYLAŞ

Beslenme düzenindeki bozukluklar veya yanlış tuvalet alışkanlıkları gibi olumsuz durumlar karşısında ortaya çıkan çeşitli sindirim problemleri sindirim organlarına zarar verebilir. Bu problemler dolayısıyla meydana gelen semptomlardan biri de makattan kan gelmesidir. Makattan gelen kanın pek çok rahatsızlığı işaret etme ihtimali bulunsa da ilk olarak hemoroid olarak bilinen basur ihtimalinden şüphe edilir. Ancak kanamanın hangi durumda gerçekleştiği ve hangi bölgede olduğu gibi detaylar hastalıkların teşhisinde yardımcı olur.

Makattan Neden Kan Gelir?

1. Hemoroid

hemoroid

Makattan kan gelmesi ve yanması halinde ilk olarak hemoroid probleminden şüphe edilir. Makatta kanamayla birlikte kendini gösteren bir rahatsızlık olan hemoroidde makat bölgesinde yer alan damarların baskıyla şişmesi sonucunda dışkının dışarı çıkışı bir hayli zorlaşır. Bu da istemsiz bir şekilde ıkınmalara neden olur. Sanki dışarıya keskin bir parça çıkarıyormuş gibi ileri boyutta acı hissedilebilir.

2. Makat çatlakları ve yırtıkları

makat çatlağı

Anal fissür olarak bilinen makatta görülen çatlaklar genelde kanamayla kendini gösterir. Kanamayla birlikte ciddi bir ağrı ve gerginlik de hissedilir. Çatlaklara, genellikle uzun süreli ishal ya da kabızlık sonucunda rastlanır. Doğum sırasındaki ıkınmalar sonucu da makat bölgesinde yırtık meydana gelmesi olasıdır.

3. Anal fistül

bağırsak

Kalın bağırsağın sonu ile makat arasında kalan bölgede normalin dışında gelişen dokuyla birlikte kanama görülebilir. Makat bölgesinde çıkan iltihaplı sivilceler, apseler ya da radyoterapi anal fistüle neden olarak kanamanın başlamasına neden olabilir.

4. Kolon kanseri

karın

Asıl olarak genetik faktörlerden dolayı ortaya çıkan bir hastalık olan kolon kanseri yanlış beslenmeden de kaynaklanabilir. Özellikle sürekli olarak işlenmiş gıdalar tüketmek, aşırı derecede kilolu olmak gibi nedenler kolon kanserine yol açabilir. Kolon kanseri, doğrudan sindirim sistemini hedef alsa da vücudun tamamına yayılabilme özelliğine sahiptir. Kanser hücrelerinin henüz sindirim sisteminde varlık gösterdiği evrelerde makatta kanama görülebilir.

5. Bağırsak kanseri

bağırsak

Bağırsak kanserinin erken dönemde teşhis edilebilmesine olanak sağlayan en önemli unsur makattan gelen kandır. Makattan kan geldiğinin fark edilmesiyle birlikte bağırsak kanseri teşhisi koyulabilmesi için kolonoskopi yapılır.

6. Radyoterapi

radyoterapi

Radyoterpi gören kişilerde popodan kan gelmesi normal karşılanır. Erkeklerde genelde prostat, kadınlarda ise iç genital kanser çeşitlerinin tedavisi sırasında bu duruma rastlanır. Radyoterapi gören kişinin tedavisi bitmiş olsa dahi yıllar sonra makatından kan gelmesi muhtemeldir. Bunun sebebi radyasyonun etkisiyle birlikte bağırsaklarda geçici ve ara ara tekrar eden harabiyet oluşması ve bunun da kanamaya neden olmasıdır.

7. Cinsel yolla bulaşan hastalıklar

kondom

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar doğrudan vücudun bağışıklık sistemini hedef alır. Şüpheli ve korumasız anal seks sonucunda anüsten kan gelmesine sıklıkla rastlanır. Hepatit B, Herpes, AIDS gibi korunmasız ilişki neticesinde bulaşan hastalıklar makatın eski dokusunun kaybetmesine neden olur. Aynı zamanda bel soğukluğu, frengi, klamidya gibi rahatsızlıklar da bu duruma sebebiyet verebilir.

Makat Kanamasının Tedavisi Nasıl Yapılır?

Makat kanamasının uzun sürmesi halinde en kısa zamanda kolorektal uzmanına görünülmesi gerekir. Doktor önerisi dışında uygulanan yöntemlerle vakit kaybı yaşanabilir ve en kötüsü erken dönemde teşhis edilmesi mümkün olan bir hastalığın ilerlemesine neden olunabilir.

1. İlaç tedavisi

ilaç

Kolonoskopi sonucunda kanamaların hemoroide bağlı olarak meydana geldiği teşhis edilirse çeşitli ilaçlar reçete edilebilir. Hemoroidin ilerlediği durumlarda ilaçlardan sonuç alınamayabilir. Aynı zamanda bakteri yoluyla bulaşan hastalıklardan dolayı görülen kanamaların da ilaç tedavisi ile son bulması beklenir.

2. Cerrahi müdahale

ameliyat

Eğer makat çatlağı ya da hemoroid memesi gözlemlenmesi söz konusu ise problemin çözümü için cerrahi yöntemlere başvurulabilir. Dışarı sarkan hemoroid ya da uzun süre görülen çatlağa karşı en olumlu sonuçların alındığı yöntemdir. Tümöre bağlı olarak gelişen bir rahatsızlık dolayısıyla meydana gelen makat kanamasından söz ediliyorsa da bu tümörleri temizlemek adına ameliyat yöntemi tercih edilebilir.

3. Krem ve pomat

krem

Anal fissür nedeniyle görülen kanamaların durdurulabilmesi için çatlağın onarılması gerekir. Yapılan tetkikler sonucunda makat bölgesinde çatlağın büyüklüğüne göre doktor tarafından krem ya da pomat reçete edilebilir.

4. Bitkisel tedavi yöntemleri

aloe vera bitkisi

  • Sarı kantaron, makattan kan gelmesi bitkisel tedavisi için kullanılabilecek ürünlerden biridir. Kanamalar henüz ileri bir boyuta ulaşmamış hemoroid sebebiyle ortaya çıkmışsa sarı kantaron yağı makat bölgesindeki büzüşmeleri toparlar ve tahriş olan yerleri onarır. Bunun için bir parça pamuğa sarı kantaron yağı dökün ve makat bölgesine uygulayın. Bu uygulamaya banyodan sonra günde bir kez yapabilirsiniz.
  • Ağrı ve acıların dindirilebilmesi için kabızlığa neden olabilecek gıdalardan uzak durulması gerekir. Bunun yerine bol lif içeren besinlerin tüketilmesi önerilir.
  • Rahatlatıcı bitki çayları sinirlerin uyarılmasını önleyerek acının azalmasını sağlar ve kasılmaları azaltır. Bu da makattaki kanamanın azalmasına yardımcı olur. Bir demliğin içerisinde bulunan sıcak suya hem papatya hem de karanfil yapraklarını koyarak demleyin. Ardından bu karışımı bir oturma kabının içerisine boşaltarak kabın içerisinde 10-15 dakika kadar oturun.
  • Alo veranın yapısında yer alan rahatlatıcı özellikteki bileşenler makat çatlaklarının kısa süre içerisinde iyileşmesine yardımcı olur. Ancak düzenli olarak kullanımı gerekir.
  • L-arginin makat bölgesindeki nitrik oksitin akışını artırır. Bu sayede makat çatlaklarının kısa sürede iyileşmesine yardımcı olur. L-arginin krem pomat tedavisine cevap alınamayan vakarda bile etkili olabilen güçlü bir amino asittir.
  • Düzenli olarak tüketilen keten tohumu sindirim bozukluklarına bağlı olarak görülen makat kanamalarını durdurur. Bir su bardağı suyun içerisine bir yemek kaşığı kadar keten tohumu koyun ve bu karışımı günde sadece bir kez için. Özellikle gece yatmadan önce içmeniz bağırsaklarınızın bir sonraki gün boyunda sağlıklı bir şekilde çalışmasına yardımcı olur. Eğer keten tohumunu bu şekilde tüketmekte zorlanıyorsanız keten tohumu kapsüllerini de tercih edebilirsiniz.
  • Kivinin içinde yer alan bazı mineraller makat bölgesinin onarılmasına yardımcı olur. 1 adet kiviyi elma sirkesiyle yıkadıktan sonra kabuğuyla birlikte düzenli olarak her gece yatmadan önce yiyin. Yaklaşık on gün içerisinde kanamalar durmuş ve tahriş olan bölge kendini toparlamış olur. İlk bir hafta içinde bağırsaktan iltihap akabilir, bu korkmanız gereken bir durum değildir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here