Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Makyaj Yapma Teknikleri

Cildin yapısına, kişinin yaşına, gözlerin boyunca ve dudakların biçimine göre ideal makyaj tekniği de değişkenlik göstermektedir. Çünkü her teknik her yüzde aynı istenen görüntüyü veremez. Bu yüzden makyaj yapmadan önce kişinin yüzünü iyi tanıması ve ne istediğinden tam manası ile emin olması gerekir.

Yüz Tiplerine Göre Makyaj Teknikleri

1. Yüzü Büyük Olanlar için

Eğer büyük bir yüze sahip iseniz makyaj uygular iken farklı tonları bir arada kullanmaya özen göstermenizde yarar olacaktır. Özellikle yüzü geniş olan kişilerin yanak bölümlerini saklamaya odaklanan bir makyaj yapması gerekir. Bunun için de yanaktaki kemikli bölgelerinin hemen altına oldukça koyu tonlarda gölgeler yapmak gerekecektir.

2. Yüzü Zayıf Olanlar için

Eğer çok zayıf bir yüze sahip iseniz de tam tersi bu kez de yanak bölgenizi daha belirgin bir hale getirmeniz gerekir. Bunun için de yanak bölgesini aydınlık göstermeye yönelik bir makyaj yapmakta fayda vardır. Özellikle kullanılacak olan allıkların çok açık renklerde olması gerekir. Böylece yüz istenildiği şekilde büyük görünecektir. Elbette o kişilerde makyaj kadar saçın de önemi büyük olmaktadır. Bizim tavsiyemiz kısa saçları tercih etmeniz ya da uzun saçlarınızdan vazgeçemiyorsanız da saçlarınızı toplu kullanmanız yönündedir.

3. Gözleri Büyük Olanlar için

Eğer gözleriniz size çok büyük geliyor ise biraz küçültmek için siyah göz kalemi kullanabilirsiniz. Siyah göz kalemini göz kapağının hemen alt bölümüne uygular iseniz gözleriniz normalde olduğundan çok daha küçük görünecektir.

4. Gözleri Küçük Olanlar için

Gözleri küçük olan kişilerin gözlerini büyük göstermeleri için kullanacakları en etkili şey de beyaz kalem olacaktır. Gözün hemen altına sürülen bir beyaz kalem gözü daha aydınlık göstereceği gibi aynı zamanda çok daha büyük bir hale de getirecektir.

5. İnce Dudaklı Olanlar için

Maalesef dolgun dudaklar oldukça popüler ancak herkes de dolgun dudaklara sahip değil. Bu noktada bazı etkili makyaj tekniklerini uygulayarak dolgun dudaklara sahip olunabilir. Elbette bu noktada en etkili şey dudakları kalınlaştırabileceğiniz bir dudak kalemi. Ancak dudak kalemini mutlaka dudaklarınızın dışına taşırarak sürmeniz gerekir. Ardından tercih edilen rujda da parlatıcı ve benzeri ürünleri kullanmak çok daha doğru bir yöntem olacaktır. Çünkü koyu renk rujlar dudakları olduğundan çok daha küçük gösterme özeliğine sahip.

6. Sivri Çeneli Olanlar için

Sivri bir çeneye sahip kadınlar da görüntüden bazen mutlu olmayabiliyor. Oysa bunu da makyaj ile çözmek mümkün. Özellikle çene bölgesine gölgelendirme işlemi yapılarak çene çok daha arka planda bırakılabiliyor. Ancak kesinlikle oldukça koyu renklerde gölgelendirme yapılması gerekiyor. Benzer şekilde kemerli burnu olan kişilerin de gölgelendirmeyi bu şekilde yapması gerekiyor.

Yani herkes ideal görüntüye sahip olmak için estetik yaptırmak zorunda değil. Bir kaç önemli makyaj tekniğini kavradığınız ve uyguladığınız zaman siz de estetik olmadan istediğiniz görünüme kavuşabilirsiniz.

Makyaj Malzemeleri Nasıl Kullanılır?

1. Fondöten

Yüze tam manası ile pürüzsüz bir görünüm sağlamaya yardımcı olan fondöten makyajın da başlangıç noktası olmaktadır. Makyajın kaliteli ve iyi bir şekilde yapılabilmesi için fondötenin de iyi bir şekilde sürülmüş olması gerekir. Dolayısıyla cilde uygun bir fondöten seçmek de çok fazla önemli olmaktadır. Çünkü kullanılacak olan fondöten kesinlikle cilt yapısına ve ten rengine uygun olmalıdır. Eğer en etkili görüntüyü yakalamak istiyor iseniz de cilt renginiz bir altı olan fondöteni satın almanız gerekir. Ayrıca kesinlikle fondöten konusunda kaliteden ödün vermemelisiniz. Bir de fondöten kullanmadan önce cildiniz kesinlikle temiz olmalıdır.

Uygulama Şekli

Aslında tüm fondötenlerin parmak uçları ile sürülmesi gerekir. Çünkü el sıcaklığı fondöten cilde çok daha iyi bir şekilde yayılmasına yardımcı olur. Üstelik bu sayede doğal bir görünüm yakalamak da mümkün bir hale gelir.

Fondöteni tüm cilde sürdükten sonra iyi bir görüntü elde etmek adına biraz nemli olan bir sünger ile birlikte fondötenin yeniden üstünden geçmenizde fayda olacaktır. Ayrıca fondöten uyguladıktan sonra diğer aşamaya geçmek için biraz beklemenizde fayda var. Bu sayede fondöten yüzünüze iyice oturacaktır. Eğer fondötene rağmen bazı kusurlar hala daha kapanmamış ise bir kapatıcı kullanmanız gerekebilir.

2. Pudra

Bir makyajın en vazgeçilmez malzemelerinden bir tanesi hiç kuşku yok ki pudradır. Pudra sayesinde cilt daha mat bir görünüm kazanır ve fondöten de sabit bir hale gelir. Gün içinde makyajınıza rötuş yapmak isterseniz de pudranızı yenilemeniz yeterli olacaktır. Özellikle toz pudralar yerine kompakt pudraları tavsiye ederiz.

Uygulama Şekli

Pudrayı mutlaka sünger ya da benzeri bir malzeme ile sürmeniz gerekir. Yüzünüze çok bastırarak değil de hafif hafif sürmenizde yarar olacaktır. Sonrasında dilerseniz fazlalıkları bir fırça ile alabilirsiniz.

3. Allık

Allık yüzün çok daha canlı bir görünüme sahip olması için en etkili malzemelerden bir tanesidir. Özellikle gözler ile dudaklar arasında iyi bir renk dengesi sağlar. Bu nedenler renginin ruj ile uyumlu olarak tercih edilmesi gerekir.

Uygulama Şekli

Allığın yanağın en üst noktasına sürülmesi gerekir. Ancak kesinlikle çok yoğun bir şekilde sürülmemesi gerekir. Bu yüzden fırçaya alınan allık henüz yüze sürülmeden önce biraz üflenmelidir. Böylece fazlalıklar uçacaktır. Çok fazla olmasa da az miktarda allığı burnunuzun ucuna, çenenize ve alnınıza da sürebilirsiniz.

4. Rimel

Çok daha etkileyici bakışlara sahip olmak için kesinlikle gözlere rimel sürmek gerekir. Rimel sayesinde kirpikler uzar, daha kıvrık ve daha hacimli görünür. Ancak bu noktada en doğru rimeli tercih etmek çok önemlidir. Hatta rimelin fırçasının bile önemi büyüktür. Eğer rimel zor sürülüyor ise gözünüzde topak topak bir görüntü oluşturacaktır. Benzer şekilde rimel fırçasının da sürekli olarak temizlenmesi gerekir.

Uygulama Şekli

Rimeli uygulamadan hemen önce kirpiklerin kuru ve temiz olduğundan emin olmanız gerekir. Eğer lens kullanıyor iseniz rimel sürmeden önce lens takmalısınız. Öncelikle üst kirpiklere rimel sürmek gerekir. Fırçanın da köklerden uçlara doğru hareket ettirilmesi lazım. Kirpiklerinize birkaç kat rimel uygulayabilirsiniz. Herkes alt kirpiklere rimel sürmeyi tercih etmeyebilir ancak gözlerinizin çok daha büyük görünmesi için alt kirpiklerinize de bir miktar rimel sürebilirsiniz. Rimel sürerken illa yüzünüze bir miktar rimel bulaşacaktır. Bunu ıslak bir kulak temizleme çubuğu ile rahat bir şekilde çıkartabilirsiniz.

5. Ruj

Makyajın bitirici hareketi elbette ruj sürmektir. Rujun ideal bir şekilde sürülmesi gerekir. Ruj konusunda en önemli şey rujun rengi ve dokusudur. Bazıları ıslak bir görüntü veren rujları sever iken bazıları ise dudaklarında mat bir görüntü elde etmek isterler. Genelde dolgun dudaklarda mat rujlar, ince dudaklarda ise parlak rujlar tercih edilir.

Uygulama Şekli

Ruju uygulamadan önce bir dudak kalemi ile çerçeve yapmanızı tavsiye ederiz. Böylece dudaklarınıza dilediğiniz kalınlığı da rahat bir şekilde verebilirsiniz. Ardından üstüne rujunu sürebilirsiniz. Bu uygulama sayesinde ruj da dudağınızda çok daha kalıcı bir hal alacaktır. Eğer mümkün ise rujunuzu dahi fırça ile sürmenizi öneririz. En rahat ve en güzel ruj ancak böyle sürülür. Eğer sürdüğünüz rujun biraz daha ışıltılı olmasını istiyorsanız dudaklarınızın tam ortasına çok az miktarda parlatıcı da sürebilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.