Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

MANDALİNANIN FAYDALARI NELERDİR?

Mandalina turunçgiller ailesine mensup olan bir meyvedir. Portakala benzeyen bir turuncu renkte fakat daha ufak bir boyda ve portakala göre çok daha ince bir kabuğa sahiptir. Mandalina genellikle kış aylarında toplanan bir kış meyvesidir. Bu meyvenin çeşitli kullanım alanları bulunmaktadır. Tatlı ve sulu bir meyve olan mandalina şekerlere, dondurmalara ve sakızlara aroma verici olarak kullanılmaktadır. Ayrıca mandalina suyu, parfüm endüstrisinde ve cilt hastalıkları tedavisinde kullanılan çeşitli yağları da barındırmaktadır. Mandalinanın yararları ve zararları ile ilgili verilecek ayrıntılı bilgilere yazımızın devamını okuyarak kolayca ulaşabilirsiniz.

Mandalinanın Sağlığa Olan Faydaları

1.Kanser

Cancer-cell

Yapılan araştırmalara göre mandalinanın akciğer kanserini önleyici bir yapısının olduğu ortaya çıkmıştır. Mandalinada bulunan A vitamini içerisinde yer alan karotenoidler sayesinde akciğer kanseri riski azalmaktadır. Ayrıca hepatit C hastalarına verilen mandalina suyu yüksek criptoxanthin maddesi içermesi sebebiyle karaciğer kanseri riskini de azalttığı ortaya çıkmıştır.

2.C Vitamini

hızlı-kilo-vermek

Vücudumuzda serbest radikaller olarak isimlendirilmiş ve vücudumuzda kanser ve diğer bulaşıcı hastalıkların yayılmasını sağlayan bir dizi kararsız molekül bulunmaktadır. Bu molekülleri durdurmak için bol miktarda antioksidan alımına ihtiyaç duyulmaktadır. Mandalinada bulunan C vitamini de yeterli miktarda antioksidan içermektedir. Kış aylarında belirli miktarlarda mandalina tüketimi bu serbest radikaller ile savaşıp, vücudumuzu hastalıklardan korumak adına önemli bir etkisi bulunmaktadır.

3.Kolesterol

kolestrol

Mandalina vücutta kolesterol üretimini kısıtlayan bir madde olan synephrine içerir. Ayrıca mandalina kötü kolesterolü düşürmekte ve iyi kolesterol seviyesini de yüksekte tutmakta önemli bir güce sahiptir. Bu bilgilere ek olarak mandalina, bağırsakta kolesterol emilimini önleyen hemiselüloz ve pektin gibi çözülür ve çözülmez lifler içerir.

4.Kan Basıncı

3

Mandalina kan basıncını düşürücü bir etki yapmaktadır. Bu görevi de mandalinada bulunan potasyum gibi besin ve mineraller sağlamaktadır. Böylece mandalina tüketerek kan basıncınızı sabit bir seviyede tutabilirsiniz.

5.Kilo Kaybı

zayıflama

Mandalina önemli bir posa kaynağıdır. Bu posada tükettiğimiz gıda ve besinler midede daha uzun süre tutarak açlık ve daha fazla yemek yeme isteğini azaltır. Uzun periyotlarda bu durum daha uzun sürelerde acıkmanızı ve kilo kaybetmenizi sağlayacaktır. Ayrıca son araştırmalara göre mandalina suyunun, insülin seviyenizi düşürdüğü bu durumunda şekerlerin vücutta depolanmasını ve yağa dönüşmelerini azalttığı ortaya çıkmıştır.

6.Bağışıklık Sistemi

bağışıklık1

Mandalinada bol miktarda bulunan C vitamini kış aylarında soğuk algınlığını önler, sağlıklı ve düzgün işleyen bir bağışıklık sistemi için çok etkili bir rol oynamaktadır. Mandalinada bulunan C vitamini günlük ihtiyacınız olan miktarın yüzde 80’ini karşılamaktadır. Ayrıca anti-mikrobikal etkilere sahip ve bakteriyel yaraların enfeksiyon kapmalarını önlemektedir. Mandalina sindirim ve sinir sisteminde spazm nedeniyle meydana gelen krampları ve kusmayı da önler. Doğal bir kan temizleyici olarakta görev yapan mandalina, toksinlerin ve istenmeyen zararlı maddelerin de vücuttan atılımını sağlar.

7.Cilt Sağlığı

perfect-skin

Cildinize tropik olarak sürdüğünüzde ve normal bir şekilde tükettiğinizde, mandalinada bulunan C vitamini cildiniz için ciddi etkiler yapacaktır. Düzenli olarak mandalina suyu tüketimi cildinizde parlaklık sağlar ve büyük ölçüde cilt tonunu iyileştirir. Ayrıca güneşteki ultraviyole ışınların cildinize verdiği zararları ve serbest radikallerin vücudunuza verdiği tüm zararlı etkileri azaltmak için mandalinada bulunan antioksidanlara ihtiyaç duyacaksınız. Yaşlanma belirtisi olan kırışıklık, ince çizgi oluşumu ve leke oluşumunu önlemek için de mandalina tüketmeniz gerekmektedir.

8.Kemik Sağlığı

skeleton-family-1800x2880

Kalsiyum ve fosfor sağlıklı bir kemik ve diş sağlığı oluşturmak için bir araya gelmektedir. Eski ve sağlam olmayan kemikler kalsiyum ve fosforun birleşmesiyle meydana gelen hidroksiapatit maddesi sayesinde daha güçlü bir kemik haline gelir. Osteoporoz yani kemik erimesi riskini azaltmak için her 2 mineralden de diyetlerinizde faydalanmak gerekir. Ayrıca yeni kemik oluşumu sırasında enzimlerin çalışmasını sağlayan magnezyumda kemik sağlığınız için önemli bir rol oynar. Bu minerallerden herhangi birinin düşük seviyede olması durumunda osteoporoz riskiniz artar. Bir adet mandalinde almanız gereken bu 3 vitaminin günlük ihtiyacınız olan miktarının yüzde 3’ünü karşılar.

Fazla Mandalina Yemenin Bir Zararı Varmıdır?

Günde 10 adet mandalina dahi yeseniz vücudunuza ya da sağlığınıza herhangi bir yan etkisi bulunmamaktadır. Ancak içerisinde az miktarda da olsa bulunan meyve şekerini aşırı miktarlarda almanız durumunda, günlük şeker ihtiyacınızın bir miktar üstüne çıkmanıza sebep olabilir. Birçok beslenme uzmanına göre günlük kalori ihtiyacınızın yüzde 10’luk miktarının şekerden alınması gerekmektedir. Günde 10 adet mandalin tüketmeniz durumunda 360 g gibi bir miktarda şeker alımı gerçekleşir. Bu fazla miktarda vücudunuza tavsiye edilen orandan daha fazla şeker almanız demek olacaktır.

Mandalina hakkında verilen yararlı ve zararlı özelliklerinden sonra genel bir saklama koşulları ve nasıl iyi mandalina seçebileceğiniz hakkında genel bir bilgi verip, mandalinanın besin değerleri tablosunu da siz okurlarımızla paylaşıp yazımızı noktalayacağız.

Mandalina Nasıl Seçilir?

 • Görünüş olarak her zaman kusursuz meyveyi arayın. Bunlar daha iyi bir kaliteye işarettir.
 • Seçerken daha parlak olanları almaya özen gösterin.
 • Elinizle meyveyi tartarak alın. Daha ağır olanları seçmeye özen gösterin. Ağır mandalina daha sulu bir meyve demektir.
 • Yumuşak olanları seçmemeye çalışın.
 • Kesik veya çürümüş meyvelerden kesinlikle uzak durun.

Mandalina Saklama Koşulları

 • Mandalinayı normal koşullarda bir hafta boyunca, buzdolabınızda bu süreyi biraz daha uzatarak 2 hafta boyunca sağlıklı bir şekilde muhafaza edebilirsiniz.
 • Saklamaya başlamadan önce kesinlikle yıkamayın.
 • Islak meyveyi saklarsanız mantarlaşmaya sebep olabilir ve bu meyvenin her tarafına yayılır.

Mandalina ve diğer seçtiğiniz meyvelerle kendinize sağlıklı bir meyve salatası yaparak da düzenli bir şekilde tüketebilirsiniz. Verdiğimiz tüm bu bilgilerden sonra şimdi de sizlerle mandalinanın besin değerlerine ait tablomuzu paylaşıp yazımızı noktalayacağız.

Mandalinanın Besin Değerleri

Porsiyon Miktarı: 100 g

 • Kalori (kcal): 53
 • Toplam yağ: 0,3 g
 • Kolesterol: 0 mg
 • Sodyum: 2 mg
 • Potasyum: 166 mg
 • Karbonhidrat: 13 g
 • Diyet lifi: 1,8 g
 • Şeker: 11 g
 • Protein: 0,8 g
 • A vitamini: 681 IU
 • C vitamini: 26,7 mg
 • Kalsiyum: 37 mg
 • Demir: 0,2 mg
 • D vitamini: 0 IU
 • Piridoksin: 0,1 mg
 • B12 vitamini: 0 µg
 • Magnezyum: 12 mg

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.