Hemen hemen her kadın için büyük önem taşıyan el ve tırnak bakımını sağlamak için düzenli olarak kullanılan kremlerin yanı sıra manikür yaptırmak da fazlaca tercih edilen yöntemler arasında. Yüz ile birlikte insan vücudunun en görünür bölgelerinden biri olan eller; sürekli görünür ve göz önünde olduğu için her daim hoş bir görüntüye sahip olması gerektiği düşünülüyor, bu yüzden de manikür yöntemi günlük hayatın vazgeçilmezleri arasına girmeyi başardı. El bakımını sağlamak için birçok kadının tercih ettiği manikür sağlık açısından ciddi riskler doğurabilir. Şimdi manikürün ne gibi riskler taşıdığına ve sağlığı hangi açılardan tehdit ettiğine, daha sonra da bu risklerden nasıl ve hangi yöntemler yardımıyla korunmamız gerektiğine bir göz atalım.

Manikürün Zararları

1. Hastalıklara sebep olabilir

Manikür yapılırken kullanılan aletler temiz değilse ve törpü yanlış kullanılırsa hastalıkla yüzleşmek için son derece elverişli bir ortam yaratılmış olur. Özellikle kuaför ve bakım merkezleri gibi yüzlerce kişiye hizmet veren yerlerde manikür yaptırırken aletlerin hijyen açısından uygun olup olmadığına çok dikkat etmeniz gerekiyor. Hijyen kurallarına uyulmaması halinde manikür için kullanılan aletler yardımıyla bulaşıcı hastalıkların kişiden kişiye geçme riski bile bulunuyor. Bulaşıcı hastalık için en büyük risk sınıfı olan güzellik merkezlerindeki ortak kullanım malzemelerinden mantar virüsü, HIV, hepatit gibi hayatı size zindan edecek ve yaşamınızı tehdit edecek hastalıklar kapabilirsiniz.

2. Tırnak yapınız tamamen bozulabilir

Manikür yaptırırken törpünün yanlış kullanılması ya da ortak kullanılan aletlerin tırnaklara bir hastalık bulaştırması sebebiyle tırnak sağlığınızı tamamen kaybedebilir ve güzel, bakımlı tırnaklara sonsuza dek elveda diyebilirsiniz.

3. Tırnak etiniz ciddi zarar görebilir

Tırnakları kısaltmak için makası tercih etmeye mümkün olduğunca özen göstermemizde fayda var. Törpüyü yalnızca ama yalnızca tırnağın daha güzel şekle kavuşması için kullanın. Eğer ki tırnak kısaltmak için törpü kullanırsanız ya da tırnak eti alımı sırasında bir hata yaparsanız derine inerek tırnak etlerinize zarar verebilirsiniz. Bu durumda da mikroplar son derece kolay bir şekilde zarar gören tırnak etinin içinde birikir ve kısa sürede etkisini göstererek bölgede ciddi sorunlar oluşmasına sebep olur.

Manikür Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

El ve tırnak bakımı yaparken bazı noktalara özellikle dikkat ederek hastalık kapmamak, el ve tırnak sağlığınızı yitirmemek elbette mümkün. Aşağıda sıraladığımız konulara özen gösterip manikürün kötü sonuçlar doğurma ihtimalini azaltmak sizin elinizde.

1. Hijyen konusunda hassas davranın

Özellikle güzellik merkezlerinde kullanılan aletlerin kişiye özel olmaması ya da bakımlarının düzgün yapılmaması durumunda karşılaşılan bulaşıcı hastalık riskini önlemek için hijyen konusunda hassas davranmanızda fayda var. Bakım yaptırdığınız merkezin temizlik kurallarına ne kadar uyduğuna, müşterilerine ne kadar değer verdiğine ve malzemelerin ne durumda olduğuna dikkat etmenizi tavsiye ediyoruz.

2. Malzemelerin size özel olmasını sağlayın

Hijyeni tamamlayan bir diğer madde ise manikür için kullanılan malzemelerin size ait olmasını sağlamaktan geçiyor. Bu sayede aleti sizden önce kimse kullanmadığı için hem mikrop bulaşma hem de bulaşıcı hastalık kapma riski tamamen ortadan kalkacaktır. Eğer mümkünse güzellik merkezinde çalışan ve manikürünüzü yapacak olan kişiden aletlerin yer aldığı paketi gözünüzün önünde açmasını talep edebilirsiniz. Daha da sağlıklı bir tavsiye istiyorsanız, güzellik merkezine giderken tüm kontrolü kendi elinizde tutmak istiyorsanız manikür malzemelerinizi evinizden kendiniz güzellik merkezine götürebilirsiniz. Bu sayede işinizi garanti altına alacaksınız ve sürprize yer vermeyip bütün riskleri ortadan kaldıracaksınız.

3. Manikür takımının kobalt ile çelik birleşiminden olmasına dikkat edin

Evinizden götürdüğünüz ya da güzellik merkezinde kullanılan manikür takımının çelik ile kobalt birleşiminden üretildiğine emin olun. Malzemelerin profesyonel olması ve sağlığınız için zararlı madde barındırmamasına dikkat edin.

4. Manikürü yapan kişiden eldiven takmasını isteyin

Eldiven kullanımı da manikür sırasında sağlığı korumanın anahtar noktalarından bir tanesi olarak karşımıza çıkıyor. Bu durumda mutlaka ama mutlaka, çekinmeden manikürünüzü yapan kişiden eldiven takmasını isteyebilirsiniz. Hatta gerekli hallerde antibakteriyel jel takviyesi bile alabilirsiniz.

5. Mümkünse mavala manikürünü tercih edin

Eğer böyle bir imkana sahipseniz klasik manikür yaptırmak yerine mavala manikürü yaptırmayı deneyebilirsiniz. Bu sayede daha düzgün ve sağlıklı tırnaklara sahip olabilir ve sağlığınızı daha az riske atmış olursunuz.

6. Başlamadıysanız aklınızın ucundan bile geçirmeyin

Eğer yaşamınız boyunca hiç manikür yaptırmadıysanız şu dakikadan sonra maniküre başlamak gibi bir tercih yapmamanız tavsiye ediliyor. Eğer tırnak etleriniz sizi rahatsız ediyorsa bunları geriye doğru iterek kurtulmayı deneyin. Bunun için maniküre giderek hem ciddi bir ekonomik yükün altına girmeyin hem de tırnak yapınızı bozup sağlığınızın tehdit edilmesine izin vermeyin.