Mantarların sebep olduğu hastalıklara, mantar enfeksiyonu ya da mantar adı verilmektedir. Mantarlar çok küçük mikroorganizmalardır ve çeşitli hastalıkların oluşmasına neden olmaktadır. En yaygın olarak cilt üzerinde etkisini gösteren mantarlar, bunun dışında, tırnak, kafa derisi, ayaklar ve kasık bölgesi üzerinde de gelişebilmektedir.

Mantar, cildin üst tabakası üzerinde meydana gelen bir enfeksiyon durumudur. Cilt üzerindeki dairesel kırmızı döküntüler ile karakterize olan mantar, kaşıntıya sebep olabildiği gibi, herhangi bir kaşıntı yaşanmasına sebep olmayabilir de. Dairesel şekli nedeni ile bu cilt sorununa mantar adı verilmiştir.

Mantar enfeksiyonu, genellikle mantar sorunu olan bir kişi ile ya da hayvan ile, doğrudan cilt teması kurulmasıyla bulaşmaktadır.

Tedavisi mümkün bir cilt hastalığı olan mantar, hafif ya da şiddetli şekilde seyredebilmektedir.

Oluşum Nedenleri

Mantar enfeksiyonu ya da kısa adı ile mantar, cildin dış katmanındaki hücrelerden beslenen ve küf yapılarına benzeyen parazitler nedeniyle oluşan, bulaşıcı enfeksiyon durumudur. Bulaşıcı bir enfeksiyon olan mantar, aşağıda belirtilen yollar ile yayılmaktadır;

İnsandan insana: Mantar enfeksiyonu çoğunlukla direkt olarak bulaşır. Bu bulaşma olayı, genellikle cilt ile cilt teması yoluyla gerçekleşmektedir. Buna göre, enfeksiyonlu mantarı olan bir kişinin, diğer bir kişinin cildine teması ile mantar bulaşabilmektedir.

Hayvandan insana: Eğer enfeksiyonlu mantarı olan bir hayvana temas edilir ise, o kişiye mantar bulaşması ihtimali çok yüksektir. Ayrıca, mantar, enfekte olmuş evcil köpekler ya da kediler yoluyla bulaşıp yayılabilmektedir. Mantar, en yaygın şekilde inekler aracılığı ile bulaşmaktadır.

Eşyalardan insanlara: Herhangi bir mantarlı hayvanın ya da insanın dokunduğu ya da temas ettiği bir eşyaya, dokunulması yolu ile mantar bulaşabilir. Mantarın bulaşabileceği eşyalar, tarak, giysi, havlu, yatak, saç fırçası veya nevresim olabilir.

Topraktan insana: Bazı durumlarda mantar, toprak yoluyla insana bulaşabilmektedir. Bu mantar bulaşma şekli çoğunlukla, yüksek oranda mantar enfeksiyonu içeren toprak ile uzun süre boyunca temas edilmesi sonucu gerçekleşmektedir.

Mantar Enfeksiyonu Belirtileri

Mantar enfeksiyonu genellikle, cilt üzerindeki bir bölgede, yassı, pullu ve kırmızı renkli kaşıntıların oluşması ile başlamaktadır. Daha sonradan bu kızarıklıklar, yama şeklinde genişlemeye başlamaktadır. Bu süreç içerisinde genişleyen yamalar, dairesel halkalar şeklinde cilt üzerinde yayılma göstermektedir. Cilt üzerinde oluşan bu kızarıklıklar solucan veya kurt şeklinde halkalara benzemektedir.

Mantar enfeksiyonunun belirtileri oldukça karakteristik ve aşağıda belirtildiği gibidir;

1.Kaşıntı

6ba2057983ceb1cb16612472870f2884

Küçük miroorganizma türlerinden biri olan mantarların sebep olduğu mantar enfeksiyonundan etkilenen cilt, bazı reaksiyonlar göstermektedir. Enfekte bir hayvandan, insandan ya da eşyadan bulaşmış olan mantar, cildin dış tabakasına zarar vermektedir. Yani derinin içine işlemeyen bir cilt sorunu olan mantar, kaşıntı yaşanmasına sebep olabilmektedir. Fakat bu kaşıntı hali, her zaman yaşanmayabilir. Bazı kişilerde, deri üzerinde yaralar oluşmasına varıncaya kadar kaşınma yaşanırken, bazı kişilerde ise, herhangi bir kaşıntı durumu yaşanmayabilir. Ayrıca mantar, sadece cilt üzerinde değil kafa derisinde de meydana gelebilir. Bu durumdaki mantar enfeksiyonuna saçkıran adı verilmektedir ve saç derisinde kaşınmaya sebep olabilmektedir.

2.Dairesel Kırmızı Döküntüler

ringworm-symptoms

Mantar, cildin sadece en üst yani en dış katmanını etkisi altına alan bir cilt sorunudur. Bundan dolayı cilt dokusu üzerinden bazı değişimler yaşanmasına sebep olan mantar, kırmızı renkli döküntüler şeklinde kendini göstermektedir. Mantarın sebep olduğu bu kırmızı döküntüler, pul pul olarak ve dairesel şekiller halinde cilt üzerinde yayılmaktadır. Bu dairesel şekilli kızarıklıklar tıpkı birer halka şekilli solucanlara ve kurtlara benzemektedir.

3.Kırmızı Yumrular

GW424H284

Bazı durumlarda mantar, çok fazla kaşıntıya sebep olarak, cilt üzerinde yaralar oluşmasına neden olabilir. Hatta bu yaralar genellikle kırmızı yumrular şeklinde gelişebilmektedir. Ayrıca mantar, tırnak, ayak, kasık ya da kafa derisinde de oluşabilmektedir. Bu gibi durumlarda ise etkileri başka türlü olabilmektedir.

Risk Faktörleri

Mantar gelişmesi ve bulaşması riski yüksek olan koşullar ve faktörler şu şekildedir;

  • 15 yaşından küçük olan çocuklarda mantar yaşanması riski daha yüksektir.
  • Çok rutubetli, nemli ya da kalabalık ortamlarda yaşamak ya da kalmak, mantar oluşması ve bulaşması riskini artırmaktadır.
  • Mantar enfeksiyonu olan hayvan ya da insanlar ile yakın temasta bulunulması, mantarın oluşması için oldukça riskli bir faktördür.
  • Mantar enfeksiyonu olan bir kişinin, kişisel eşyalarını kullanmak oldukça risklidir. Bu kişilerin, özellikle havlularını, yataklarını, nevresim ve çarşaflarını, taraklarını ve hatta kıyafetlerini kullanmak, mantar oluşması riskini artıran etkenlerdir.
  • Güreş gibi, cildin cilt ile temasının olduğu sporlar ile uğraşıyor olmak, mantar riskini artıran durumlardan biridir.
  • Çok dar ya da sıkı kıyafetler giyinmek ise, mantar oluşması riskini artıran bir başka faktördür.
  • Son olarak ise, zayıf ve dayanıksız bir bağışıklık sistemine sahip olmak, mantar bulaşması ve gelişmesi riskini artırmaktadır.

Komplikasyonlar

Bir mantar enfeksiyonu derinin sadece en dış katmanını etkilemektedir. Fakat çok nadir olarak, mantar enfeksiyonu, derinin altına işleyerek daha derindeki dokulara ulaşabilmektedir. Böyle bir durumun yaşanması ihtimali çok düşüktür, fakat bu durum meydana geldiğinde ise ciddi hastalıklar oluşabilmektedir.

Bunun dışında, oldukça güçsüz bağışıklık sistemi olan kişilerde, mantar enfeksiyonu oldukça zor şekilde iyileşebilmektedir. Özellikle HIV/AIDS gibi ciddi hastalıkları olan kişilerde mantar enfeksiyonu, bağışıklık sisteminin zayıflamasına sebep olabilmektedir.

Tanı ve Teşhis Konulması

Genellikle birçok doktor, sadece bir bakışta, mantar enfeksiyonu olup olmadığını anlayabilmektedir. Fakat eğer, mantar enfeksiyonu çok belirgin bir şekilde kendini göstermiyor ise, doktor deri dokusu üzerinden bir parça örnek alarak, yani biyopsi yöntemi yardımı ile, teşhis koymaya çalışabilir. Doktor cilt dokusundan almış olduğu doku parçasını, laboratuvarda, mikroskop altında incelemeye gönderir. Buradan çıkacak olan sonuca göre doktor, mantar olup olmadığını teşhis edebilir. Bu yöntemlerin dışında, mantar tanısı ve teşhisi için özel her hangi bir başka yöntem kullanılmamaktadır.

Tedavi ve İlaçlar

Mantar enfeksiyonu tedavisinde genellikle antifungal (antimantar) ilaçlardan yararlanılmaktadır. Eğer mantar hastalığı oldukça hafif bir şekilde seyrediyor ise, antifungal cilt ürünleri, cilt üzerine uygulanarak, mantar hastalığını tedavi etmek mümkündür.

Şiddetli bir şekilde seyreden mantar hastalığında ise, doktor, haftalar boyunca devam edebilen bir süreç içerisinde, antifungal hap şeklinde olan ilaçlar kullanmanızı uygun görebilir.

Ayrıca, hafif şekilde kendini gösteren mantar hastalığında, reçetesiz olarak eczanelerde satılan ve antifungal özellik gösteren krem ile losyonları kullanmak faydalı olabilmektedir. Mantar hastalığının hafif bir şekilde seyretmesi halinde kullanılabilecek bu antifungal krem ve losyonlar; klotrimazol (Lotrimin AF) ile terbinafin (Lamisil AT) gibi kremlerdir.

Alınacak Önlemler

Mantar hastalığını önlemek oldukça zordur. Ancak yine de, mantar hastalığı riskini azaltmaya yardımcı olan bazı yöntemler bulunmaktadır. Mantar hastalığı riskini azaltan ve hastalık gelişmesini engelleyen bazı önlemler şu şekildedir;

Bilinçli olmak ve diğerlerini de bilinçlendirmek: Öncelikle, hem insanlardan hem de hayvanlardan mantar enfeksiyonun bulaşabileceğinin farkında olmak gerekmektedir. Aynı zamanda, etrafınızdaki kişileri ya da çocuklarınızı bu konu hakkında bilgilendirmek ve özellikle çocukları takip etmek, mantar hastalığının önlenmesine yardımcı olacaktır.

Nem ve rutubetten kaçınmak: Uzun bir süreç boyunca, kalın kıyafetler giymekten kaçınmak mantar hastalığını önleyecektir. Bunun yanı sıra, özellikle nemli ve rutubetli havalarda, kalın ve dar giysiler giymemeye özen göstermek, çok terlemekten kaçınmak, mantar hastalığını önlemeye yardımcı olabilmektedir.

Temizliğe özen göstermek: Elleri sık sık yıkamak, mantar enfeksiyonun oluşmasını engelleyecektir. Özellikle, okul, sınıf, çocuk bakım merkezleri, spor ve egzersiz salonları ile soyunma odaları gibi ortak kullanıma açık olan alanların her daim temiz tutulması, mantar enfeksiyonu oluşması riskini azaltıcı bir önlemdir.

Mantar enfeksiyonu olan hayvanlardan uzak durmak: Eğer hayvanın kürkünden mantar enfeksiyonu görünüyor ise, bu durumdaki hayvandan uzaklaşmak en doğrusu olacaktır. Bazı durumlarda, hayvanlarda belli başlı bir mantar belirtisi görülmeyebilir. Böyle bir durum karşısında ise, bir veteriner hekime hayvanı kontrol ettirmek temkinli bir davranış olacaktır.

Kişisel eşyaları başkalarıyla paylaşmamak ya da başkasının eşyasını kullanmamaya özen göstermek: Kıyafetlerinizin, havlunuzun, saç fırçanızın ya da diğer kişisel eşyalarınızın, başkaları tarafından kullanılmasına müsaade etmeyiniz. Bunun yanı sıra, siz de, başka birinin bu gibi kişisel eşyalarını kullanmaktan kaçınmanız halinde korunmuş olursunuz.