Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Mantara Ne İyi Gelir?

Mantar sorunları ve hastalıkları yaklaşık olarak 50’den fazla türe sahiptir. Bu yüzden kişilerde görülme riski oldukça fazladır. Her yaşta kişiyi kolaylıkla etkileyebilen mantar sorunları, herhangi ciddi bir sağlık sorununa neden olmadan genellikle kendiliğinden geçmektedir.

Mantarlar, dış etkilere karşı oldukça güçlü mikroorganizmalardan oluşmaktadır. Bu yüzden kötü şartlar altında bile vücudunuzda bulunabilmektedirler. Mantarlar genellikle, kişisel temizliğine dikkat etmeyen kişilerin vücudunda görülmektedir.

Mantar enfeksiyonları genellikle etkilenen vücut parçası ve enfeksiyonun şiddeti ile mantarların türüne göre kategorize edilir. Bu enfeksiyonlar cilt üzerinde veya sıcak ve nemli olan herhangi bir alan üzerinde yani cildinizin yüzeyinde meydana gelmektedir. Mantarlar yoğun kaşıntıya neden olabilmektedir.

Mantar enfeksiyonun şiddeti kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Bu kapsamda bazı mantar türleri ise şöyledir; ellerinizde ve ayaklarınızda meydana gelen mantarlar, vajina bölgesinde oluşan mantarlar, kafa derisini etkileyen ve ağız bölgesinde oluşan mantarlardır diyebiliriz.

Mantar Neden Oluşmaktadır?

Mantar çeşitli faktörler sebebiyle oluşmaktadır. Bu nedenler ise şöyle sıralanmaktadır;

 • Sıcak bir ortamda bulunmanız
 • Zayıf kan dolaşımına sahip olmanız
 • Bir deri hasarı yaşayan veya bulaşmış biriyle yakın temas halinde olmak
 • Antibiyotikler
 • Bağışıklık sisteminin zayıflaması
 • Diyabet
 • Kötü hijyen gibi faktörler mantar enfeksiyonu edinmeye katkıda bulunabilir.

Mantar enfeksiyonları yaş, cinsiyet farketmeksizin herkeste görülebilmektedir. Bazı basit bitkisel ilaçlar enfeksiyona neden olan mantarları yok etmenize yardımcı olabilir ya da belirtilerin şiddetini azaltabilir.

Mantara Ne İyi Gelir?

Mantar tedavisi kapsamında, evinizde kolaylıkla hazırlayabileceğiniz basit ilaçlar bulunmaktadır.

1.Elma Sirkesi

apples-and-vinegar

Elma sirkesi her türlü mantar enfeksiyonunun ortak tedavi yöntemidir. Antimikrobiyal özellikleri sayesinde, elma sirkesi enfeksiyona neden olan mantarları öldürmeye yardımcı olur. Bunun yanı sıra, asidik özelliği ile enfeksiyonun yayılmasını önlemeye yardımcı olur ve acil şifaları teşvik etmektedir.

 • Bir bardak ılık su içerisine iki yemek kaşığı elma sirkesi ekleyerek karıştırınız ve günde iki kez içiniz.
 • Başka bir seçenek ise, eşit miktarda su ve elma sirkesi sulandırarak etkilenen cilt üzerine harici olarak uygulamaktır. 30 dakika boyunca bu karışımı etkilenen bölge üzerinde bekletin. Hatta 30 dakika boyunca bu çözelti içinde enfekte olmuş cilt alanı için banyosunu yapabilirsiniz. İşlem tamamlandığında, bir havlu ya da kurutma makinesi ile iyice kurulayın.

Mantar enfeksiyonlarından kurtulana kadar bu ilaçların herhangi birini kullanabilirsiniz.

2.Sade Yoğurt

suzme-yogurt-nasil-yapilir_646x340

Bir mantar enfeksiyonunu tedavi etmek için, canlı, aktif mantarlar ile mücadele etmek için sade, şekersiz yoğurt kullanabilirsiniz. Sade yoğurt içinde bulunan probiyotikler, laktik asit üreterek mantarların büyümesini kontrol altında tutmaktadırlar.

 • Sade bir yoğurda pamuk batırın ve enfekte olmuş bölgeye uygulayın. 30 dakika boyunca bu işlemi yapın ve ardından ılık su durulayın. Mantar enfeksiyonu olmuş alan temizlenene kadar bu ilacı günde iki kez uygulayın.
 • Vajinal enfeksiyon durumunda ise yoğurda tampon daldırınız ve iki saat boyunca vajinanıza takın. Bir gün içerisinde iki kez yapın.
 • Ayrıca, yoğurdun günlük diyetinizin bir parçası olmasına dikkat ediniz. Enfeksiyonlarınız tamamen bitene kadar her gün iki-üç kase yoğurt yiyin.

3.Sarımsak

Garlic-Soup-Made-With-52-Cloves-of-Garlic-Can-Defeat-Colds-Flu-and-Even-Norovirus

Sarımsak faydalı bir antifungaldır. Dolayısıyla mantar enfeksiyonunun herhangi bir türü için oldukça etkilidir. Aynı zamanda, antibakteriyel ve antibiyotik özelliklere sahiptir.

 • İki diş sarımsağı ezin ve bir hamur şekline getirmek için birkaç damla zeytinyağı ekleyin. Etkilenen bölgelere macunu sürün ve 30 dakika boyunca bekletin. Sonrasında ılık su ile etkilenen alanı yıkayın. Enfeksiyondan kurtulmak için günde iki kez, enfeksiyonlardan kurtulana kadar bu tedaviyi uygulayın.
 • Vajina içindeki mantar enfeksiyonunu tedavi etmek için, gazlı bezi bir sarımsak karanfil ile sarın ve en fazla 30 dakika boyunca vajina bölgesine koyun. Birkaç gün boyunca günde bir kez bu tedaviyi kullanın.
 • Ayrıca, herhangi bir mantar enfeksiyonunun şifa sürecini hızlandırmak için gıdalarınızın içine birkaç diş sarımsak ekleyebilirsiniz. Sarımsak takviyeleri almak içinde doktorunuza danışabilirsiniz.

4.Çay Ağacı Yağı

Çay-Ağacı-Yağı

Çay ağacı yağı, mantar enfeksiyonlarına neden olan mantarları öldürmeye yardımcı doğal antifungal bileşiklere sahiptir. Ayrıca antiseptik nitelikleri ile vücudun diğer bölgelerine enfeksiyonun yayılmasını engeller.

 • Saf çay ağacı yağını, zeytinyağı veya tatlı badem yağı ile birlikte eşit miktarda karıştırın. Bir gün içerisinde etkilenen deri alanının üzerine birkaç kez bu çözümü uygulayın.
 • Ayrıca çay ağacı yağı ve aloe vera jelin bir parçası ile bir karışım hazırlayabilirsiniz. Günde iki kez enfekte olmuş bölgeye karışımı sürün.
 • Vajinal enfeksiyon için bir tampon üzerine birkaç damla çay ağacı yağı koyun ve iki ile üç saat boyunca vajina içine yerleştirin. Günde iki kez tekrarlayın.

Tüm bu ilaçlar birkaç hafta boyunca takip edilmelidir.

Not: Hamile kadınlar çay ağacı yağı ilaçlarını kullanmamalıdır.

5.Hindistan Cevizi Yağı

hindistan-cevizi-yagi

Hindistan cevizi yağı, orta zincirli yağ asitlerinin varlığı ile mantar enfeksiyon türleri için etkili bir ilaç olarak kabul edilmektedir. Bu yağlı asitler, enfeksiyondan sorumlu mantarları öldürmek için doğal bir fungisit olarak çalışmaktadır.

 • Yavaşça etkilenen bölge üzerinde sızma hindistan cevizi yağı sürün ve kendi kendine kurumasını bekleyin. Enfeksiyon temizlenene kadar günde iki ya da üç kez tekrarlayın.
 • Hindistan cevizi yağını ve tarçın yağını eşit miktarda karıştırıp etkilenen alan üzerine uygulayınız. Enfeksiyonun büyümesini kontrol etmek için günde iki defa bu işlemi tekrarlayınız.
 • Vajinal enfeksiyon için organik hindistan cevizi yağını bir tampon üzerine koyunuz ve vajinanın içine yerleştirin. İki saat boyunca bekletin. Tamponu çıkardıktan sonra, ılık su ile iyice bölgeyi durulayın. Enfeksiyon bitene kadar gün içerisinde bu işlemi tekrarlayın.

6.Çay Poşetleri

poset-cayin-zararlari

Çay, enfeksiyonlardan sorumlu mantarları öldürmeye yardımcı olmaktadır. Ayrıca, çay antibiyotik ve sıkılaştırıcı özelliği ile yanma hissi, şişme ve deri tahrişi gibi bir mantar enfeksiyonun neden olduğu belirtilerinden kurtulmanıza yardımcı olacaktır.

 • 10 dakika boyunca ılık su içerisinde çay poşetlerini bekletin. Ardından sudan çıkarın ve 30 dakika boyunca buzdolabına koyun. Etkilenen alan üzerine soğuk çay poşetlerini uygulayın. Enfeksiyondan tamamen kurtulana kadar günde üç kez bu ilacı tekrarlayın.
 • Tırnak mantar veya atlet ayağı mantarları için, beş dakika kaynar suda dört bardaklık olacak şekilde siyah çay poşetlerini kaynatın. Suyu soğumaya bırakın ve daha sonra 30 dakika boyunca, etkilenen ayak üzerinde bekletin. Beş altı hafta boyunca günde iki kez bu tedaviyi tekrarlayın.

7.Kekik Yağı

Kekik yağı, mantar enfeksiyonlarından sorumlu mantar ile mücadele eden antifungal özellikleri içermektedir. Ayrıca, antimikrobiyal özelliği ile mantar enfeksiyonlarını önlemede etkili olabilir.

 • Kekik yağı ve sızma zeytinyağını eşit miktarlarda alarak karıştırın. Etkilenen alan üzerine bu karışımı uygulayın ve birkaç saat açık bırakın.
 • Alternatif olarak, bir bardak suyun içine üç damla kekik yağı ekleyebilir ve günde iki kez içebilirsiniz.
 • Ayrıca yemek yedikten sonra, her gün düzenli olarak kekik kapsülleri alabilirsiniz.

İstediğiniz sonucu elde edene kadar düzenli olarak bu tedavilerin herhangi birini uygulayın.

Not: Her zaman alkol içermeyen kekik yağı türünü kullanmaya özen gösteriniz.

8.Zeytin Yaprağı

10142

Zeytin yaprağı, mantarları öldürmenin yanı sıra antifungal antimikrobiyal özellikleri de içerir. Ayrıca, bağışıklık sistemini güçlü kılması nedeniyle hızlı iyileşmeye yardımcı olur.

 • Macun yapmak için ise birkaç zeytin yaprağını ezin. Etkilenen alan üzerine doğrudan uygulayın. 30 dakika boyunca bekletin ve ardından ılık su ile durulayın. İyice kurulayın. Enfeksiyon bitene kadar günde bir veya iki kez bu ilacı uygulayın.
 • Ayrıca hızlı iyileşme için günde iki-üç bardak zeytin yaprağı çayı içebilirsiniz. 10 ile 15 dakika süreyle kaynar su içine bir ya da iki çay kaşığı ezilmiş ve kurutulmuş zeytin yapraklarını ekleyiniz. Ardından yaprakları süzün ve çayın keyfini çıkarın.

9.Zerdeçal

Düzenli-zerdeçal-tüketimi-zihinsel-hastalıklara-yakalanma-riskini-azaltır.

Zerdeçal iyi bilinen, doğal antiseptik, antibiyotik ve antifungaldır. Ayrıca, zerdeçalın iyileştirici özellikleri hızlı bir iyileşme sağlamakta ve enfeksiyonun tekrar oluşmasını önlemektedir.

 • Etkilenen cilt alanına ham zerdeçal kökü suyu uygulayın. İki ya da üç saat boyunca üzerinde bırakın ve sonra ılık su ile durulayın. Günde iki kez enfeksiyon yok olana kadar bu ilacı yapın.
 • Bir çay kaşığı zerdeçal ile bir fincan sütü kaynatın. Hala sıcakken biraz bal ekleyin ve için. Bağışıklık sistemini güçlendirmeye ve mantar enfeksiyonlarının her türlüsünü önlemek için bu ilacı günlük olarak uygulayınız.

10.Kızılcık Suyu

Kızılcık-dağ-kirazı-nedir-Faydaları-Nelerdir-Yararları-Nelerdir

Kızılcık antifungal özelliklerini içeren etkili bir mantar mücadele aracıdır.

 • Bir ay boyunca her gün şekersiz taze kızılcık suyu gün içerisinde birkaç bir bardak tüketiniz. Kızılcık suyu sizlere acil şifa sağlayacaktır.
 • Ayrıca gün içerisinde alacak olduğunuz kızılcık tabletleri sizlere yardımcı olacaktır. 2 ya da 3 tablet alabilirsiniz. Bu tabletler doğal sağlık mağazalarında bulunmaktadır.

Bu ilaçlar ile birlikte yapacak olduğunuz tedavinin yanı sıra mantar enfeksiyonlarını önlemek için iyi hijyen uygulamalarını da yapmanız gerekmektedir. Mantar enfeksiyonunuz ciddi ise, vakit kaybetmeden bir doktora başvurun.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.