Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Mantarın Zararları

Mantar yüksek besin değeri, kendine has lezzeti ve ulaşmasının kolay olması olması gibi nedenlerden dolayı nesillerdir insanoğlunun hayatında önemli rol oynamıştır. İçerdiği yüksek protein değerleri neredeyse et ile yarıştığı için mantarın önemi artmıştır. Uzun yıllardır doğadan büyük bir titizlikle toplanan mantar günümüzün modern şartlarında kültür ortamında yetiştirilip daha çok tüketilebilir hale getirilmiştir. Bu kadar çok ve sık tüketilebilir hale gelmesi elbette mantarın daha önce görmediğimiz yönlerini ortaya çıkarmıştır. Hem zihinsel hem de fiziksel birçok yan etkisi bulunan mantar dikkatli tüketilmesi gereken bir gıda olduğu su götürmez bir gerçek.

Mantarın Zararları Nelerdir?

1. Zehirlenmelere Yol Açabilir

Günümüzde bilim insanları 1,5 milyon farklı mantar türü olduğunu düşünüyor. Bunların tanımlanan 39000’inin ise sadece yüzde 10’u yenilebilir. Geri kalanları ise insanı farklı türde etkileyen zehirlere sahip. Kimisinin zehri kısa sürede etki ederken bir kısmının etkisi ise daha uzun sürede ortaya çıkabiliyor. Zehirli mantarla zehirsiz mantarı birbirinden ayırt etmek neredeyse imkansız olduğu için yabani mantarlar tüketilirken dikkatli olunması gerekiyor.

2. Yorgunluk Hissine Yol Açabilir

Mantar tüketimi bazı insanlarda yorgunluk hisse yaratabilir. Gün içerisinde normalden daha fazla enerjisiz hissetme ya da günlük işlerini yaparken sürekli uykulu olma gibi belirtiler yenilen mantardan kaynaklı olabilir. Bu durum tüm insanlarda görülmese de mantarın bilinen yan etkilerinden birisidir.

3. Deri Alerjilerine Sebep Olabilir

Mantarlar, birçok insanda deri alerjilerine ve döküntülere sebep olur. Kızarıklık ve kabartı olarak başlayan bu alerjiler ilerleyen safhalarda morluk ve su toplamaya dönüşebilir. Ayrıca bazı mantar türleri burun kanamasına ve deri dökülmesine de yol açabilir. Sadece besin olarak alınan mantar değil bazı mantar türlerinin sadece deriye temas etmesi bile bu sorunlara neden olur. Özellikle mantarın şapka kısımlarının alt tarafında bulunan tüylü yapılara yapılan temas reaksiyonu tetikleyen başlıca kısımdır.

4. Hamileler İçin Problem Yaratabilir

Tıp dünyasında birçok doktor mantar tüketiminin hamile ve lohusa kadınlarda bebeği etkileyebilecek etkileri olduğuna inanıyor. Bu iddia için henüz kanıtlayacak bir çalışma yapılmasa da emziren annelerin ve hamile kadınların mantar tüketimine bir süre ara vermesinde fayda var.

5. Mide Rahatsızlıklarına Yol Açabilir

Mantar katı bir gıda olması dolayısıyla vücutta öncelikli olarak mideyi etkiler. İnsanlara etkileri bulunan mantar türleri mideye ulaştığında mide asitinin etkisi ile çözünür. Bu çözünme toksin maddeleri açığa çıkarır. Toksin maddeler de ishal ya da kusma şeklinde sonuçlar doğurur. Ayrıca mide kramplarına ve ağrılara yol açarak etkisini gösterir.

6. Halüsinasyon Görmeye Sebep Olabilir

Birçok zehirli mantar türü etkisini fiziksel olarak değil de psikolojik olarak gösterebilir. Bu mantarlar beyinde bulunan iletimden sorumlu kimyasalları taklit ederek ya da onları işlevsiz kılarak sanrılar görülmesine yol açabilir. Bilinçaltımıza yerleşmiş ve farkında olunmayan duygu ve olaylar bu mantarların etkisiyle gün yüzene çıkıp halüsinasyon şeklinde kendini gösterebilir. Ayrıca bazı mantarların insanlarda gülme krizi, geçici hafıza kaybı gibi semptomlara sebep olabildiği de gözlenmiştir. Mantarların bu psikolojik etkisi geçiciyken bazıları daha tehlikeli hastalıklara yol açabilir.

7. Baş Ağrılarına Neden Olabilir

Mantarların beyne etkisi sadece halüsinasyon ile sınırlı değil. Yine içeriğindeki kimyasal maddeler yüzünden baş ağrılarına yol açabilir. Bu ağrılar günlük hayatımızın içinde çok dikkat çekmese de dikkat edilmesi gereken ciddi bir zehirlenmenin belirtileri olabilirler.

8. Zihinsel Hastalıklara Yol Açabilir

Mantarlar tüketim miktarına bağlı olarak zihinsel hastalıkların tetikleyicisi olabiliyor. Endişe, stres ve panik atak mantarın sebep olabileceği rahatsızlıklardan. Bu rahatsızlıklar mantarın tüketiminden dakikalar sonra ortaya çıkabildiği gibi uzun yıllar gizlenerek bir anda ortaya da çıkabiliyor.

9. Karaciğere Zarar Verebilir

Zehirli mantarlar vücuda alındıktan sonra sadece mideye değil diğer organlara da zarar verebilir. Karaciğer bu organlardan biridir. En büyük görevi zehirleri arıtmak olan karaciğerin mantar zehrinden etkilenmemesi zordur. Çeşitli zararları bulunmakla beraber mantar zehrinin karaciğere en büyük etkisi karaciğer yetmezliğidir. Her yıl birçok insanda görülen bu hastalık ölümcül olup tedavisi organ nakliyle mümkündür. Ayrıca mantarın karaciğere olan etkisi bununla sınırlı değildir. Bazı klinik çalışmalar zehirli mantarların siroza da sebep olabileceğini gösterir.

10. Can Kayıplarına Neden Olabilir

Mantar zehirlenmesi her ne kadar çoğunlukla tedavi edilebilir olsa da ciddiye alınması gereken bir durumdur. Çoğu mantarın zehri panzehir bulunamaması halinde ölüme kadar gidebilen bir seri reaksiyonu başlatır. Ormanlarda yaşayan hayvanlar doğal içgüdüleri ile bu mantarlardan uzak dursa da bazı zorlu kış aylarında yemek zorunda kalanlar ormanda ölü olarak bulunabiliyor.

Mantar Tüketimi Hakkında Öneriler

Mantar, doğal hayatın içinde birçok canlı türüne besin oluyor. Öte yandan birçok doğal mantar türünün insanlara ve diğer canlılara zehirli etkileri bulunuyor. Doğadan mantar toplayıp yenmemeli, çok zor durumda kalınırsa 5-6 saat pişirmeden tüketilmemelidir. Zehirli ve zehirsiz mantarı birbirinden ayırmak oldukça zordur. Bu yüzden en garanti yol kültür ortamında yetiştirilen kültür mantarını tüketmek. Yine yukarıdaki etkilerden biri görüldüğünde doktara başvurulması önerilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.