Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Marasmus Hastalığı

İnsanlar tarafından çok yaygın olarak bilinmese de oldukça ciddi bir hastalık olan Marasmus hastalığı çocuklar için hayati riskler taşıyan bir rahatsızlıktır. Ancak bu hastalık içinde bulunduğumuz zamanlarda fazla görülmemektedir. O yüzden anne ve babaların marasmus hastalığı hakkında çok büyük bir endişe taşımalarına gerek olmamaktadır. Çünkü hastalık genel olarak açlık oranının çok yüksek olduğu ülkelerde görülebilmektedir. Burada yaşayan çocukların marasmus hastalığına yakalanma oranları bir hayli fazla olmaktadır.

Marasmus Hastalığı Nedir?

screenshot_3

Marasmus hastalığı günümüzde yaygın olarak görülmeyen hastalıklardan bir tanesi olsa da aslında yaşandığı dönemde oldukça ciddi ve önemli bir hastalık idi. Marasmus hastalığı çocuklarda görülen ve aşırı bir şekilde oluşan zayıflama hastalığı olmaktadır. Marasmus hastalığında vücut bir hayli fazla zayıf bir görüntüye sahip olmakta ve çok fazla çelimsiz görünmektedir. Öyle ki kaburgaların bile dışarıdan belirgin bir hale geleceği kadar zayıflama hastalığı olmaktadır marasmus hastalığı.

Marasmus Hastalığı Neden Olur?

screenshot_2

Marasmus hastalığının ortaya çıkmasına neden olan en büyük sebeplerden ikisi besin yetersizliği ve çok kötü beslenme alışkanlıklarına sahip olunmasıdır. Aynı zamanda bazı durumlarda anne sütü ve yapay sütün laktozunun soğurulması da bu hastalığa neden olabilmektedir. Aslında kronik olan ve çok şiddetli bir biçimde devam eden hastalıkların hemen hemen hepsinde haddinden fazla zayıflama durumu ortaya çıkabilmektedir. Fakat bu hastalığın en öncelikli sebebi açlık olmaktadır.

Özellikle Marasmus hastalığı besin yetersizliğinin fazla olduğu ülkelerde bir hayli fazla görülmektedir. Çünkü bu ülkelerde çocuklar çok kötü beslenmekte ve buna bağlı olarak da vücut ağırlıklarının dörtte biri ya da üçte biri oranında zayıflamaktadır. Bu zayıflamanın neticesinde de Marasmus hastalığı oluşmaktadır. Nihayetinde de çocukların hem büyümeleri hem de gelişmeleri durma derecesine gelmektedir. Yani Marasmus hastalığında yeteri kadar besin alınamaması nedeni ile büyümenin ve gelişmenin ciddi derecede yavaşlaması meydana gelmektedir. Bu da vücutta ileri derecede şekil bozukluklarını da beraberinde getirebilmektedir. Hatta bazı durumlarda vücutta hastalık sürecinde oluşan şekil bozuklukları hastalık iyileşmiş olsa bile geçmeyebilmektedir. O yüzden hastalığın doğru aşamasında müdahale etmenin önemi oldukça fazla büyüktür.

Marasmus Hastalığı Belirtisi

screenshot_3

Aslında Marasmus hastalığının en önemli belirtisi az beslenen çocukların büyümelerinde ve gelişmelerinde gözle görülür bir şekilde zayıflama meydana gelmesidir. Bu hastalığın en belirgin özelliği ve etkisi olmaktadır. Bununla birlikte Marasmus hastalığına yakalanmış olan çocukların yüzleri de oldukça zayıf görünmektedir. Marasmus hastalarının ten renkleri griye yaklaşmakta ve gözleri de normalden çok daha çökük bir hale gelmektedir. Marasmus hastalığı beraberinde deri üzerinde gözle görülür parlaklığı da getirmektedir. Aynı zamanda Marasmus hastası çocukların kafatasları ve kalçaları bir hayli gergin olmakta, kollarının alt bölümlerinde kırışıklıklar ya da sarkıklıklar bulunmaktadır.

Bu hastalığa yakalanan kişilerde kabızlık oranı da bir hayli yüksektir. Aynı zamanda dışkı da çok kötü kokabilmektedir. Genellikle Marasmus hastalarının vücut sıcaklıklarında da ciddi oranda bir düşüş olmaktadır. Hatta Marasmus hastalığı zaman içerisinde sarılık hastalığını da beraberinde getirebilmektedir. Bu hastalığa yakalanmış kişilerin kaburgalarının da çok belirgin bir hale geldiğini ve dışa çıkık göründüğünü söylemek mümkündür. Özellikle yaşına oran ile büyümesinde gerilik bulunması da en çok gözlenen belirtiler arasında yer almaktadır. Bu nedenle Marasmus hastalığının belirtileri de çocuklar için bir hayli ciddi ve riskli olabilmektedir.  Marasmus hastalığına yakalanmış kişilerin saçlarının da çok cansız ve ince göründüğünü söylemek mümkün olmaktadır. Marasmus hastalığında vücut kaslarda bulunan proteini kullanmaya başlayacağı için kas dokusunun da eridiğini görmek mümkündür. Buna bağlı olarak da kasların gittikçe azalması ve vücudun gittikçe güçsüz bir hale gelmesi gözlemlenebilmektedir. Dolayısıyla hastalığın ilerleyen dönemlerinde kaybedilmiş olan bu kasların geri kazanılabilmesinin ihtimali de düşebilmektedir.

Ancak unutulmamalıdır ki Marasmus hastalığı günümüzde ve ülkemizde yaygın olarak görülen bir hastalık değildir. Bu yüzden de anne ve babaların çocukları biraz çelimsiz göründüğü zaman onların marasmus hastalığına yakalandıklarını düşünmemeleri gerekmektedir. Yine de çocuğun normalden zayıflaması durumunda beslenmesi ile alakalı ya da başka bir organda meydana gelen problemlerden kaynaklı olarak sorunlar olması da muhtemeldir. Eğer ki beslenmenin düzeltilmesi ile problem giderilmiyor ise hastalığın tam olarak teşhis edilmesi için bir doktora görünmek gerekebilmektedir. Fakat direkt olarak Marasmus hastalığından anne ve babaların çocukları için endişelenmesine gerek olmamaktadır. Bu yanlış hareket etmeyi de beraberinde getirebilir.

Marasmus Hastalığı Tedavisi

screenshot_2

Marasmus hastalığının ilerlemiş olması durumda karaciğere özellikle çok fazla yüklenmemek gerekmektedir. Bu nedenle de karaciğere yüklenmekten kaçınılarak vücudun ihtiyaç duyduğu sıvıyı ve vitaminleri damar yolu ile vermek gerekmektedir. Hastalığın tedavisi için ağız yolu ile beslenmeye ileri tedavi dönemlerinde geçilmelidir. Eğer ki Marasmus hastalığının tedavi sürecinde çocuk iştahlı bir hale gelirse ve enerjik bir hal alırsa hastalığın tehlikesi de bir hayli azalmış olmaktadır. Bu neden ile bu süreçte iyi bir şekilde gözlem yapmak ve çok dikkatli olmak gerekmektedir. Marasmus hastalığının tehlikesi olduğu gibi tedavi sürecinin de bazı tehlikeleri de bulunmaktadır.

Tedavi sürecinde yanlış bir yol izlenir ise ölüm riski baş gösterebilmektedir. Eğer ki Marasmus hastalığına yakalanmış bir çocuğa direkt olarak fazla yemek verilir ise zaten hali hazırda zarar görmüş olan karaciğere biraz daha fazla yüklenileceğinden süreç ölüm ile sonuçlanabilmektedir. Bu süreçte eğer çocuk kötü bir şekilde beslenir ise vücudunun çeşitli enfeksiyonlara karşı direnci de azalabilmektedir. Dolayısıyla bu süreçte çocuklarda sıtma ya da bağırsak kurdu gibi enfeksiyon hastalıklarına yakalanma riski artabilmektedir. Bu konuda da çok dikkatli olunması gerekmektedir.

Marasmus hastalığına yakalanmış olan çocuğun protein alımına da dikkat etmek gerekmektedir. Çünkü vücuttaki protein eksikliği vücudun hasar görmüş olan dokularının onarılması sürecinin yavaşlatabilmektedir. Bununla birlikte çocuğun bedenindeki yaralar ya da kırılmış olan kemikler de kolay kolay iyileşemeyebilmektedir. Hatta ilerleyen safhalarda çocuğun vücudunda şekil bozukluğu ya da sakatlık görülebilmektedir. Ayrıca bu eksiklik çocukların vücutlarında gözle görülür bir hasar bırakmasa da karaciğer hastalığı ya da zeka geriliği gibi olumsuz sonuçlar yaratabilmektedir. Bu hususta da özenli davranılması çok ama çok önemli olmaktadır. Bu nedenle hastalığın tedavi sürecinde vücudun ihtiyaç duymuş olduğu tüm proteini besinler yolu ile kontrollü bir şekilde alması gerekmektedir. Bu sayede Marasmus hastalığı tedavi edilebilmektedir. Hatta çocukların ve bebeklerin yetişkinlerden çok daha fazla proteine ihtiyaç duydukları da bilinmektedir. Ancak marasmus hastalığının tedavisi için kesinlikle bir doktor ya da hastane gözetiminde yol almak gerekmektedir. Çünkü bu hastalık vücudun pek çok farklı organını aynı anda büyük ölçüde etkileyen bir hastalıktır.

O yüzden vücudun her organının ayrı ayrı kontrol edilmesi ve gerekli görülür ise ayrı ayrı tedavi edilmesi gerekmektedir. Hastalığın belli evrelerinde farklı organlarda farklı hasarlar da görülebilmektedir. Bu doğrultuda kişinin kendi uygulayacağı tedavi asla yeterli olmayacak ve hatta istemeden de olsa başka bir takım ciddi hasarlara neden olabilecektir. O yüzden de hastalığın tedavisi için kesinlikle bir hastane ortamında hareket etmek çok nemli olmaktadır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.