Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Margarinin Zararları

Margarin, ucuz bitkisel yağların kolay bir şekilde katı hale getirilmesi ile ortaya çıkar. Hidrojenize yağlar olar margarinler sıvı yağlarını sıvı olmasını sağlamakta olan bağların hidrojen ile dondurulması sonucunda katı hale gelmesi ile meydana gelir. Böylelikle margarinin içerisinde yer alan ve sağlığa oldukça zararı bulunan trans yağlar da bu şekilde oluşur. Bu şekilde yapılacak olan trans yağlar sentetik yağ oldukları için doğada bulunmazlar. Bu sebeple de insanın doğasına aykırı olan bu yağların çeşitli zararları bulunur.

Terayağı ve iç yağı gibi çeşitli kalp ve damar hastalıklarına yol açan yağlara ilave olarak bitkisel yağların da hidrojenize hale getirilmesinin ardından zararlı haline gelmesi sonucunda margarin de zararlı yağlar arasında yerini bulmuş oldu. Her ne kadar ben bu yağları almıyorum ya da kullanmıyorum deseniz de kraker, gofret, bisküvi, cips, kek, poğaça, börek, çörek, kurabiye, salata sosları, patates kızartması, tavuk ve buna benzer birçok hazır gıdanın içinde bu tür yağlar ile karşılaşabilirsiniz.

Bu tür hazır gıdaların içerisinde margarin yazmak yerine hidrojenize bitkisel yağ ya da nebati yağ gibi isimler ile margarinin yer aldığını görebilirsiniz. Dünya Sağlık Örgütü de dahil olmak üzere sağlık konusunda uzman kişi ya da gruplar margarin ve buna benzer trans yağların diyetlerden çıkartılması konusunda ısrarcı. Zira margarin yalnızca hidrojenize edildiği için zararlı değil. En az diğer gıdalar kadar birçok farklı katkı maddesi içerdiği için de birçok zarara sahip. Gerek renginin belirli bir hale gelebilmesi, gerek kokusunun farklı bir şekilde yayılması gerek ise ömrünün uzatılması için içerisine koyulmuş birçok katkı maddesi bulunduğu için insan sağlığını büyük ölçüde tehdit ediyor.

Margarin Nedir?

Margarin, içerisine katılan çeşitli katkı maddeleri ile birlikte tereyağına benzetilmeye çalışılmış olsa da herhangi bir benzerlik göstermeyen, bir tür tereyağı taklidi olan ve ana malzemeleri bitkisel yağlar olan bir tür yağdır. Dört farklı çeşidi bulunur;

  1. Yumuşak ve sert olmak üzere iki farklı yapıya sahip olan kahvaltılık margarinler
  2. Eritilmiş tereyağı görünümüne sahip olup içerisinde yer alan katkı maddeleri azaltılmış olan yemeklik margarinler
  3. Çeşitli hamurlar ve buna benzer yerlerde kullanılmak için üretilmiş olan oldukça sert margarinler
  4. Yarı sıvı bir hale döndürülmüş olan margarinler

Pamuk, soya, haşhaş, ayçiçeği ve buna benzer doymamış yağ asitlerinin bir araya getirildikten sonra hidrojen ile yüklenmesini ardından doymuş bir hale getirilmesi ile birlikte margarin ortaya çıkar.

Margarinin Zararları Nelerdir?

1. Yapım Aşamasında Zararlı Maddeler Ortaya Çıkıyor

Uludağ Üniversitesi’nin Fen Edebiyat Fakültesi’nde yer alan Kimya Bölümü’nün bir Öğretim Üyesi olan Doktor Mehmet Çektin ve ekibi tarafından yapılmış olan bir araştırmaya göre yemeklerde ve kahvaltıda kullanılmakta olan margarinin içerisinde istenmeyen çeşitli maddelere rastlandı ve bu tür maddelerin kullanılan gıdalardan gelmiş olma olasılığının olmadığı tespit edildikten sonra da bu duruma sebep olanın margarinin yapım aşamasında kullanılmakta olan çeşitli makineler olduğu tespit edildi. Yağ asitlerinde trans halinde dönüşümlerin yaşanması ve yağ asitlerinde yer alan çift bağların yer değiştirmesi ile birlikte doğal denge bozuluyor. Buna sebep olan şey ise margarin üretim aşamasında kullanılmakta olan makinelerin çeşitli özellikleri ve yapım aşamasında bu makinelerin ulaştığı sıcaklık seviyesi.

2. Avrupa Standartlarına Uygun Değil

Biraz önce bahsi geçen üniversitenin aynı bölümünde doktora yapmış olan Ayhan Yıldırım tarafından bu konu ile ilgili çeşitli araştırmalar yapılmış ve seminerler düzenlenmiş bulunuyor. Margarinin kimya laboratuvarlarında gaz kromotografi cihazları ile yapılmış olan çeşitli analizlere göre Türkiye’de yer alan 6 margarin yağının yalnızca 2 tanesinin Avrupa standartlarına uygun olduğu ve geriye kalan 4 margarinin içeriğinin standartları karşılamadığı tespit edildi. Margarin yağının içeriğinde, üretim aşamasında meydana gelmiş bu tür sapmalar insanların sağlığını etkiliyor. Yenildiği zaman etkisini göstermeyen bu gıda üç ya da dört yılın ardından çeşitli hastalıklar ile kendini göstermeye başlıyor. Elbette buna sebep olan şey margarinin bir defa tüketilmesi değil uzun süre boyunca tüketilmesi ve buna ilave olarak tüketilmekte olan diğer zararlı gıdaların da eklenmesi.

3. Kalp Hastalığına Yakalanma Oranı Yüksek

Harvard Üniversitesi’nin Tıp Fakültesi tarafından yapılmış olan bir araştırmaya göre tereyağı ile margarin arasında yapılmış bir araştırma sonucunda margarinin kadınların kalp hastası olma şansını yüzde 50 oranında arttırdığı tespit edilmiş bulunuyor. Margarinde yer alan doymuş katı yağ fazlalığı bir yana aynı zamanda trans yağ asidi miktardı da oldukça fazla. Bu yağ asitlerinin sağlık üzerinde etkisi oldukça olumsuz. Bununla birlikte bu yağ asitlerini damar hastalıklarına da yol açtığı biliniyor.

4. Gelişimi Etkiliyor

Hem anne karnındaki bebeklerin hem de çocukların gerek bedensel gerek fiziksel gelişimlerini olumsuz yönde etkilediği biliniyor. Özellikle bu çağda gelişim oldukça önemli olmasına rağmen yalnızca margarin değil aynı zamanda bu tür hazır gıdaların tüketilmesi de çocukların gelişimini ciddi oranda etkiliyor. Diğer yandan anne sütünün hem daha az gelmesine hem de kalitesinin düşmesine neden olduğu için de yeni doğmuş bebeklerin gelişimini büyük oranda olumsuz yönde etkiliyor.

5. Kolesterolü Etkiliyor

Margarin tüketilmesi halinde kötü kolesterol olan LDL yükselirken, iyi kolesterol olan HDL düşüyor. Böylelikle toplam kolesterolü etkilemiş oluyor.

6. İnsülin Tepkisini Düşürür

Margarinin kullanılması ile birlikte şeker hastalarını vazgeçilmezi olan insülin iğnelerinin etkisi yitiyor. Diğer yandan henüz hasta olmayan kişilerin de hasta olma riskini arttırıyor.

7. Kansere Yakalanma Olasılığını Arttırıyor

Margarin tüketen kişilerin tüketmeyen kişilere göre kansere yakalanma olasılığının 5 kat arttığı belirtiliyor.

8. Astıma Neden Oluyor

Margarinin bir diğeri zararı ise solunumu yollarını etkileyerek astıma sebep olduğu yönünde.

9. Tansiyon Hastalığına Sebep Oluyor

Her ne kadar doğrudan tansiyon yükseltici bir etkisi olmasa da yapılan çalışmalara göre doymuş yağ oranı yüksek olan bu tür yağların, sıvı ağ tüketen kişilere göre daha yüksek hipertansiyon seviyesine sahip olduğu görülüyor.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.