Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Mastürbasyon Yapmanın Faydaları

Mastürbasyon yıllarca zararlı ve ahlak dışı olarak algılandı ve öyle görüldü. Ama yapılan araştırmalara göre mastürbasyon yapmanın hem kadına hem de erkeğe o kadar çok faydası var ki! Önce mastürbasyon yapmayı bilimsel olarak değerlendirelim. Mastürbasyon yapmak; kişinin tatmin için cinsel organını el ya da başka araç yardımıyla uyarması olarak tanımlanır.

Toplumumuz gereği biraz muhafazakar olmamız, cinsel konular hakkında konuşmayan ve araştırmayan insanlar olmamıza neden olmakta. Çoğu kişi için bir tabu olan ve özellikle konuşmaya çok çekinilen cinsellik hakkkında doğru bilinen pek çok yanlış olduğu gibi yanlış bilinen pek çok da doğru bulunmakta. Buna verebileceğimiz bir örnek de mastürbasyon.

Mastürbasyon yapmak hem birçok toplum açısından hem de yıllar süren bir zaman diliminde kişiye zarar veren ve yapılması doğru olmayan bir davranış olarak lanse edildi ve öyle öğretildi. Fakat son zamanlarda yapılan araştırmalara bakıldığında mastürbasyon yapan insanların birçok fayda gördüğü de ortaya konmuştur. Özellikle bu konuyla ilgili konuşmaya ve okuyup öğrenmeye çekinen birçok kişi tarafından ise aslında mastürbasyonun ne denli yararlı olduğu bilinmiyor.

Mastürbasyon Yapmanın Faydaları Nelerdir?

1. Regl sancısına iyi gelir.

Mastürbasyon yapmanın, kadınların adet ağrılarını azalttığı uzmanlar tarafından sık sık söylenir. Orgazm sırasında vücutta salgılanan ve kandaki kimyasallar vücut için ihtiyaç olan ağrıkesici gibi davranır. Ayrıca genital bölgedeki baskıyı azaltmaya da yarayan mastürbasyon regl sancısını hem önler hem de dindirir.

2. Stresi azaltır

Mastürbasyon yapmak kendinizle hoş vakit geçirmeniz demektir. Kimsenin olmadığı, işinize karışmadığı bir şekilde kendi kendinizi tatmin etmeniz tıpkı çok yorulduğunuz bir akşam hafif müzik dinleyip yemek yemeniz, kitap okumanız kendinize zaman ayırmanız gibi. Kendinizle baş başa kalmanız ve mutluluğun doruklarına ulaşmanız gün içindeki birçok şeyden dolayı omuzlarınıza yük olan stresi azaltır hatta yok eder.

3. Kanserden korur

“Nasıl yani?” dediğinizi duyar gibiyiz. Çok merak ettirmeden hemen açıklıyoruz. Yapılan araştırmalar haftada 5 kereden fazla boşalan erkeklerin diğer erkeklere oranla prostat kanserine yakalanmadığını ortaya koymuştur. Mastürbasyon yapan erkeklerin ürogenital bölgelerinde birikmiş toksinler de atılmış olur. Bu yüzden mastürbasyon yapmak erkekleri kanserden korur.

4. Cinsel ilişkinizden daha çok zevk almanıza yardımcı olur

Cinsel ilişkinizden en üst düzey zevk almanız için kasların güçlü olması ve çok iyi çalışıyor olması gerek. Düzenli mastürbasyon yapmanın da kaslara faydası oldukça fazladır. Pelvik taban kasların çalışmasını ve güçlenmesini sağlayan düzenli mastürbasyon, partnerinizle yaşayacağınız cinsel ilişkinin de her iki taraf için daha keyifli daha tatmin edici olmasına yardımcı olur.

5. Cinsel ilişkinin daha uzun soluklu olmasını sağlar

Düzenli mastürbasyon özellikle erkeklerde erken boşalmanın tedavisi olarak görülür. Bu da kadınlardaki orgazm süresini uzatır ve erkeğin olabildiğince geç boşalmasını sağlar. Ayrıca düzenli mastürbasyon yapmak kadınlarda yaşanılan orgazm süresinin daha da uzun olmasına yardımcı olur. Böylelikle çiftler yaşadıkları cinsel ilişkiden doruk noktada zevk alırlar ve kendilerini tatmin olmuş hissederler.

6. Ruhunuza iyi gelir

Cinsel ilişkinin sizi mutlu ettiğini, ruhunuzu okşadığını, rahatlattığını ve stresi aldığını biliyorsunuz. Mastürbasyonun tek farkı partnerinizin olmaması. Yani bir cinsel ilişki sırasında ve sonrasında yaşadığınız her şeyi mastürbasyonla da yaşayabilirsiniz. Mastürbasyon ile orgazm olarak ayrıca dopomin salgılamanız sizi hem ruhen rahatlatacak hem de mutlu edecektir.

7. Bağışıklık sisteminize destek olur

Hem kadında hem de erkekte boşalmanın kortizol hormonunun salgılanmasındaki etkisi bilinen bir gerçek. Kortizol hormon da bir vücut için bağışıklık sisteminin daha güçlü ve daha dayanıklı olmasına yardımcı olan bir hormon. Yani kişi düzenli olarak boşaldığında vücuduna salgılanan kortizol hormon da artacak ve daha güçlü bir bağışıklık sisteminiz olacak. Fakat boşalmak için illa partnerinizin olmasına gerek yok. İşte burada devreye mastürbasyon giriyor. Düzenli mastürbasyon yapmanız durumunda kortizol hormon seviyeniz artacak ve bağışıklık sisteminizi güçlendirecektir.

8. Uykunuzu düzene sokar

Mastürbasyonun birçok faydasını kulaktan duyma bilgilerle öğrenmiş olabilirsiniz fakat uykunuzu düzenlemesi biraz şaşırtabilir. Mastürbasyon sırasında ve sonrasında salgılanan dopomin, oksitosin ve endorfin hormonları ile rahatlar ve uykuya daha kolay bir geçiş yaşarsınız. Ayrıca deliksiz bir uyku da sağlayan mastürbasyon uyku düzensizliği çekiyorsanız mutlaka yardımcı olacaktır.

9. Bazı hastalıklara iyi gelir


Mastürbasyon yapmak, düzenli boşalmak özellikle kişideki kalp rahatsızlıklarını ve diyabeti önler. Bugün pek çok kişinin sorunu olan diyabet, kalp sıkışması, çarpıntı gibi kalp rahatsızlıkları aslında düzenli boşalma ile önlenebilen ve kontrol altına alınabilen rahatsızlıklardır. Hem kadın hem de erkek düzenli olarak mastürbasyon yapmaları dahilinde olası kalp sorunlarını ve özellikle Tip2 diyabete karşı kendini de güvenceye almış olur. Ayrıca bu hastalıklara karşı daha dirençli olmaya başlar.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.