Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Maya ile Sivilce Tedavisi

Her kadın, tabii ki cildinin pürüzsüz bir görünümde olmasını ister. Yağlı cilt, normal cilt, kuru cilt olmak üzere çeşitli cilt tipleri mevcuttur. Yağlı cilde sahip kadınların en fazla şikâyet ettiği konulardan biri de sivilceler olur. Ergenlik döneminde özellikle genç kızlarda daha fazla görülen sivilceler, ilerleyen yaşlarda da cildin yapısına bağlı olarak, stresten ya da yiyeceklerden tekrar oluşabilir. Sivilce oluşumunu önlemek ve engellemek için kozmetiklerden aldığımız cilt temizleyici ürünler, tonikler, maskelerin içlerinde kimyasal maddeler yer alır. Kısa vadede cilde yarar sağlarken uzun vadede zarar verirler. Evde hazırlayacağınız doğal maskeler de sivilceler için iyi gelebilir. Bunlardan en etkililerinden biri maya ile yapılan sivilce tedavisi.

Maya, içinde bulunan zengin vitamin ve minerallerin sayesinde cilt bakımında önemli bir yere sahiptir. Sizlere maya ile yapılan ve sivilcelere iyi gelen tedavi yöntemlerinden bahsetmeden önce yaş mayanın cilde ne gibi yararları olduğundan bahsedelim.

Mayanın Cilde Faydaları

 • B kompleks vitaminleri bakımından zengin olan ve sağlıklı cilt için bolca gereken maya maskesi özellikle kuru cildin nemlenmesi, sivilcelerden korunması için ve kırışıklıklara karşı önerilen doğal maskeler arasında yer alır.
 • Diğer adı “riboflavin” olan B2 vitamini mayanın içinde bulunur. Yeni cilt hücresi üretimini tetikleyerek cildin yenilenmesini sağlar. Bu vitamin aynı zamanda dermatit ve egzama gibi cilt sorunlarının tedavisinde kullanılan merhemlerin içinde de vardır. Aynı zamanda maya dış etkenlerden kaynaklı alerjilere karşı da koruyucu bir maddedir.
 • Mayanın içinde yer alan folik asit cildi sivilceye yol açan bakterilerden temizler ve görünümü geliştirir. Düzenli olarak uygulandığı zaman cildi pürüzsüzleştirir. Mayanın içinde yer alan B6 vitamini cilt kuruluğunu önler ve sivilce oluşumunu engeller. Yine mayada bulunan B3 vitamini (niasin) ise hem saç hem de cilt sağlığı açısından önemli bir vitamindir. Maya maskesi cildin ihtiyaç duyduğu B3 vitaminini sağlayıp sivilce oluşumunu önler ve mevcut sivilcelerin iyileşme süresini kısaltır. Cildin nem tutmasını sağlayan bu vitamin özellikle kuru olan ciltlerin kısa sürede nemlenip yumuşaması için önerilen vitaminler arasında yer alır.
 • Mayanın içinde yer alan B1 vitamininin güçlü antioksidan etkisi ile yaşlanmanın ciltte görülen olumsuz etkileri gecikir. Kırışıklıklar ve cilt lekelerini önlenir. Cildi sıkılaştırır ve nemlendirir.
 • Cildin ihtiyaç duyduğu enerjiyi sağlamak için yardımcı olur.
 • Sinir sistemine destek vererek cilt ve saçların sağlıklı olmasına destek verir.
 • İçinde bulunan tiyamin sağlıklı bir dolaşım sağlamaya yardım ettiği için dolaşım açısından cilde yararı vardır.

Maya ile Sivilce Tedavisi Nasıl Yapılır?

Aşağıda sizlere uygulayabileceğiniz çeşitli maya ile sivilce tedavisi kürlerini yazdık. Siz de dilediğiniz maskeyi yaparak doğal yöntemler ile sivilcelerinize çözüm bulabilirsiniz. Her kadının evinde bulunan malzemeler ile kolayca yapabileceği hem doğal hem de pratik bir maskelerle, sivilcelere aknelere güle güle deme vakti geldi. Maya maskesi hem sivilcelere iyi gelirken hem de cilt bakımınız için çok etkili olacaktır. Bir taşla iki kuş vuracağınız maya maskesi tariflerimize geçelim.

1. Maya ve Süt Maskesi

Malzemeler:

 • Süt (1 yemek kaşığı)
 • Yaş Maya (1 yemek kaşığı)

Hazırlama ve Uygulaması:

1 yemek kaşığı sütü ve 1 yemek kaşığı yaş mayayı güzelce karıştıralım. Maya sütün içinde kaybolarak rengini ve kıvamını süte verinceye kadar karıştırmalıyız. Daha sonra oluşacak karışımı cildimize küçük adımlarla masaj yaparak yedirelim. Her zaman olduğu gibi maskeyi göz çevresine değdirmemeye özen gösterelim. Çünkü göz çevresi, vücudun en hassas yerlerinden birisidir. Göz çevremizin dışında yanakları ve yüzün T bölgesini bu maya maskesi ile donatalım. Ardından 20 dakika kadar yüzümüzde kuruyuncaya dek bekleyelim. Maske tamamen kuruduğu zaman yüzümüze hafifçe tencerede ısınan su ile buhar yapalım. Maske hafif nemlendikten sonra kalıp kalıp çıkarmak için kolaylaşacaktır. Parça parça soyup maskeyi yüzümüzden temizleyebiliriz. Maskeyi tamamen çıkardıktan sonra yüzümüzü ılık su ile birlikte yavaşça temizleyip nemlendirelim.

2. Çay Ağacı Yağı ve Maya Maskesi

Malzemeler:

 • Yaş Maya (1 yemek kaşığı)
 • Çay ağacı yağı (3 damla)
 • Limon suyu (5 damla)
 • Sirke (2 tatlı kaşığı)

Hazırlaması ve Uygulaması:

1 yemek kaşığı yaş mayaya 3 damla çay ağacı yağını, 5 damla limon suyunu ve 2 tatlı kaşığı sirkeyi ekleyip karıştıralım. Karışımı yüzümüze masaj yaparak sürelim ve 15 dakika kadar bekletelim. Yüzümüzden temizlemek için ılık su kullanabiliriz.

3. Sivilceler ve Yağlı Ciltler için Maya Maskesi

Malzemeler:

 • Yaş Maya (1 çay kaşığı)
 • Limon suyu (birkaç damla)

Hazırlaması ve Uygulaması:

Mayayı kaynar suyun içinde eritip krem kıvamına getirelim ve içine birkaç damla limon suyunu karıştıralım. Yüzümüze sürelim ve 15 dakika kuruduktan sonra sıcak su ile durulayalım. Cilt limon suyu ile daha duyarlı hale gelebileceği için akşam yapılması daha uygundur. Maskeyi haftada 2 kere uygulayarak sivilce tedavisine destek sağlayabiliriz.

4. Ergenlik Sivilceleri İçin Aspirin ve Maya Maskesi

Malzemeler:

 • 1,5 çay kaşığı oksijenli su
 • 1 aspirin
 • 1 çay kaşığı maya

Hazırlaması ve Uygulaması:

Aspirini bir fincanın alt tarafı ile iyice ufalayıp toz haline getirmeye çalışalım. Daha sonra ezilen aspirini, maya ve oksijenli su ile birlikte krem kıvamına gelinceye kadar karıştıralım. Yüzümüze özellikle sivilceli bölgelerin üstüne maskeyi güzelce sürelim. 20 dakika beklettikten sonra ılık su ile durulayalım. Maskeyi haftada bir uygulayalım.

5. Elmalı Maya Maskesi

Malzemeler:

 • Elma suyu (1 tatlı kaşığı)
 • Yaş maya (1 tatlı kaşığı)
 • Süt (1 tatlı kaşığı, pastörize olmamalı, günlük süt olmalı)

Hazırlaması ve Uygulaması:

Cam bir kasede gerekli malzemeleri karıştıralım ve oluşan karışımı yüzümüze sürelim. İsteyenler bu maskeyi boyun ve göğüs dekoltelerine de sürebilir. Maskenin yüzde bekleme süresi 20-25 dakikadır. Kuruduktan sonra hafif nemli bir makyaj temizleme pamuğu ile hafifçe cildimizi temizleyelim ve kalan karışımı da ılık su ile cildimizden arındırıp temizleyelim. İdeali haftada 2 kez kullanılmasıdır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.