Mayasıl, basur ve egzama denilince akla gelen sağlık sorunudur diyebiliriz. Ayrıca, hemoroit ya da makat memesi gibi isimlerle de bilinen sağlık sorunudur.

Mayasıl genellikle yetişkin kişilerde ortaya çıkmaktadır. Ayrıca bu mayasıla kimi zaman ciddi hastalıkların bir belirtisi olarak görülmektedir. Bunun içinde mayasıl sorununuz almış olduğunuz tedbirlere rağmen iyileşme göstermiyorsa, vakit kaybetmeden doktora gitmeniz gerekmektedir.

Soğuk ve nemli bir iklimde yaşayan insanlarda mayasıl görülme riski daha fazladır. Ayrıca ani sıcaklık değişimleri de bu konuda sizleri etkilemektedir. Mayasıl oluşma nedeni tam olarak bilinmemektedir. Ancak sıcak ve soğuk havalardaki damar genişlemeleri ile alakalı olduğu varsayılmaktadır.

Mayasıl Belirtileri Nelerdir?

Mayasıl oluşmasında bazı net belirtiler bulunmaktadır. Bu kapsamda mayasıl belirtileri şöyle sıralanmaktadır;

 • Mayasılların en önemli belirtisi kaşıntılar olmaktadır. Her kaşıntı mayasıl olarak nitelendirilmektedir bu yüzden mayasılın teşhiş edilmesi gerekmektedir.
 • Sık sık el ve ayaklarınızın üzerinde görülen küçük kırmızılı kaşıntılı alanlardır.
 • Cildinizde meydana gelen şişlikler
 • Cildinizde yanma hissi
 • Deri renginde meydana gelen renk değişikliği ve buna eşlik eden şiddetli ağrılar bulunmaktadır.

Doktora Ne Zaman Görünmeniz Gerekmektedir?

Genellikle mayasıllar, evlerinizde yapacak olduğunuz ev ilaçları ile zamanla kendiliğinden yok olmaktadır. Ancak bir enfeksiyondan şüpheleniyorsanız ve belirtiler 2 hafta içerisinde bir iyileşme göstermemiş ise, doktora görünmeniz gerekmektedir.

Diyabet sorunlarınız varsa aynı zamanda yukarıdaki belirtilere sahipseniz, acilen tıbbi bir yardım almanız gerekmektedir.

Risk Faktörleri Nelerdir?

Mayasıl riskini arttıran faktörler şunlardır;

 • Soğuk, nemli havalarda dar giysiler ve ayakkabılar giymek mayasıla karşı sizleri daha hassas hale getirebilir.
 • Kadınlarda görülme riski daha fazladır.
 • Hava şartları da mayasıl oluşmasında etkili olmaktadır. Çok soğuk ve nemli bölgelerde yaşayan kişilerin bu rahatsızlıkla karşılaşma ihtimalleri daha yüksek olmaktadır.

Mayasıla Ne İyi Gelir?

Mayasıla tedavisinde evinizde yapacak olduğunuz ev ilaçlarına ek olarak, bazı yaşam tarzı değişiklikleri de bulunmaktadır.

1.Yüksekte Tutma

leg-support-pillow

Mayasıldan muzdaripseniz yapmanız gereken ilk şey etkilenen bölgeyi bedeninize nazaran daha yüksekte tutmanızdır. Bu yöntem ile kan dolaşımını artırmaya ve aynı zamanda şişme, iltihaplanma ve ağrıyı azaltmaya da yardımcı olmaktadır.

Yüksek tutmak için birkaç yastık üzerine ellerinizi ve ayaklarınızı yerleştirebilirsiniz. Burnunuzun veya kulaklarınızın etkilenmesi durumunda, yüksek sırtlı sandalyede oturun ve geriye doğru boynunuzu koyun.

Ayrıca sıcak bir battaniye ile kendinizi sarın ve vücudunuzun sıcaklığa uyum sağlamasına yardımcı olmak için bir bardak sıcak çikolata ya da bir fincan ılık bitkisel çay içebilirsiniz. Vücudunuzun oda sıcaklığına uyumunu sağlamak ve hafifçe kan akışını artırmak için ılık hindistan cevizi yağı veya zeytinyağı ile etkilenen bölgeye masaj yapın.

2.Masaj

53362458487201503511

Kış aylarında başlaması ile, yatmadan önce gece saatlerinde ve sabahları, günde iki kez dairesel hareketlerle hafifçe ellerinize ve bacaklarınıza masaj yapınız. Bu kan dolaşımını iyileştirmekte ve gelişmekte olan mayasıl riskini ortadan kaldırmaktadır.

 • Ellerini ve bacaklarınıza masaj yaparken palmiye yağı ya da hint yağı kullanabilirsiniz.
 • Başka bir seçenek ise, kaliteli bir bitkisel yağ olan lavanta, biberiye ya da limon yağı gibi bir uçucu birkaç damla yağı ekleyebilir ve masaj için kullanabilirsiniz.

3.Soğan

Erken menopoz ve miyom için kür

Soğan, mayasıl için popüler ve yüzyıllardır kullanılan bir çaredir. Soğan, anti-inflamatuar, antiseptik ve antibiyotik özelliklere sahip olmaktadır ve bu yüzden kaşıntıyı azaltmaya yardımcı olur, ayrıca ağrı, şişlik, enflamasyon ve enfeksiyon riskini azaltır.

 • Dilimler halinde bir soğanı kesin. Yavaşça etkilenen alan üzerine bir dilim soğan ile ovalayın. Daha sonra, 15 dakika boyunca bekletin ve ardından sıcak bir bez ile silin. 1 ile 2 hafta boyunca bu tedaviyi bir gün içerisinde 2 ya da 3 günde yapın.
 • İkinci bir seçenek olarak ise, 1 ile 2 soğanı öğüterek bir macun halinde getiriniz. Etkilenen alan üzerine uygulayın ve 15 ile 20 dakika boyunca bekletin. Soğuk su ile macun durulayın. 1 ya da 2 hafta süreyle her gün bu tedaviyi birkaç kez yapın.

Not: Çiğ soğan veya soğan suyunu çatlak cilt üzerinde sürmeyin.

4.Patates

patates_4_tl_ye_cikti_milli_gazete_sayin_patates_manseti_atti_h523578_edbd8

Patates, anti-tahriş edici ve yatıştırıcı özellikleri sayesinde büyük ölçüde mayasıldan kaynaklanan kaşıntı ve enflamasyonu yok edebilmektedir. Bu sebepten dolayı patates sizlere oldukça yararlı olacaktır.

 • Dilimler halinde ham patatesi kesin. Dilimlere biraz tuz serpin ve hafifçe etkilenen bölge üzerinde patatesler ile birlikte ovma işlemini yapınız.
 • 10 ile 15 dakika süreyle 2 bardak su içerisinde 1 ya da 2 patatesi kaynatın. Sonrasında soğumasını bekleyin. Yaklaşık 10 dakika boyunca çözeltiyi etkilenen alan üzerinde bekletin.

Günde iki kez olmak üzere bir hafta boyunca bu tedavilerin birini uygulamanız gerekmektedir.

5.Calendula

153745026_Kardash-676x450

Calendula mayasılı tedavi etmek için de kullanılabilir. Bu bitki anti-inflamatuar özelliklerine sahiptir. İnflamasyon ve ağrıyı azaltmanın yanı sıra hızlı iyileşmeyi de teşvik eder.

 • 2 bardak suyun içinde bir avuç calendula çiçeğini kaynatın ve daha çözeltiyi elde etmek için 15 ile 20 dakika boyunca pişirin. Karışımın soğumasını beklemek için biraz deniz tuzu ekleyebilirsiniz. Bir gün içerisinde bir veya iki kez, yaklaşık 15 dakika boyunca bu karışımı etkilenen alan üzerinde bekletin.
 • Ayrıca nergis merhemi satın alarak, etkilenen bölgelere uygulayabilirsiniz.

6.Sarımsak

g4

Sarımsak mayasıl belirtilerini ortadan kaldırmak için başka iyi bir ev ilacıdır. Sarımsak anti-enflamatuar ve antiseptik özellikleri sayesinde inflamasyon ve kaşıntıyı anında azaltmanın yanı sıra hızlı iyileşme teşvik etmektedir.

 • Kan akışını hızlandırmak ve rahatsızlıkları hafifletmek için bir gün içinde sarımsak yağı ile birlikte birkaç kez etkilenen bölgeyi ovun.
 • Ayrıca diyetinizde mutlaka sarımsak bulundurmanız gerekmektedir.

7.Karabiber

Karabiber-özellikle-obeziteye-karşı-çok-etkilidir.-Ayrıca-düzenl-olarak-tüketilmesi-durumunda-mide-ile-alakalı-şikayetleri-ciddi-anlamda-azaltabilir.

Karabiber de mayasıl tedavisinde oldukça yararlıdır. Karabiber iltihabı, şişliği ve ağrıyı azaltmaya yardımcı anti-inflamatuar özelliklere sahiptir.

 1. ½ ile 1 tatlı kaşığı karabiberi iyice öğütün.
 2. 1 kaşık susam tohumu yağını öğütmüş olduğunuz karabiberinize ekleyiniz
 3. Biraz soğumasını bekleyin.
 4. Günlük etkilenen bölgeler üzerinde 2 ya da 3 kez masaj yaparak bu karışımı kullanın.

Herhangi bir çatlak cilt veya etkilenen alan üzerinde kanama varsa bu yağı kullanmaktan kaçının.

8.Aloe Vera

Aloe-Vera

Aloe vera, anti-inflamatuar yanı sıra şifalı özelliklere de sahiptir. Bu sebepten dolayı mayasıl tedavisinde sizlere yardımcı olabilir. Aleo vera, inflamasyonu yatıştırmaya yardımcı olur, ağrıyı azaltır ve diğer rahatsızlıkları ortadan kaldırır.

 1. Aleo veranın jelini ayıklamak için bir aloe vera yaprağını kesiniz.
 2. Etkilenen bölgelerde bu jel uygulayın.
 3. Kan dolaşımını artırmak için hafifçe masaj yapın.
 4. O zaman, kendi kurumasını beklemeden ıslak mendille durulayın, izin verin.
 5. Eğer iyileşme görene kadar 1 veya 2 kez günlük bu tedaviyi uygulayın.

9.Kalsiyum Alımında Artış

sut_6d786bbb-22a1-4b8f-975b-1e78dfdbdf3e_1

Kalsiyum eksikliği mayasıl olmuş bir kişinin daha savunmasız kalmasına neden olabilmektedir. Eğer kış aylarında sürekli olarak mayasıl sorunu ile karşılaşıyorsanız, kalsiyum alımını artırarak bunu önlemek mümkün olabilir.

 • Süt, peynir, yoğurt, soya fasulyesi, zenginleştirilmiş soya sütü, güçlendirilmiş portakal suyu, güçlendirilmiş tahıllar, brokoli, lahana, beyaz fasulye, sardalya, somon ve diğerleri gibi kalsiyum açısından zengin yiyecekleri tüketmeye özen gösteriniz.
 • Gerekirse bir doktora danıştıktan sonra kalsiyum takviyesi alabilirsiniz.

10.Düzenli Egzersiz

spor

Zayıf kan dolaşımı mayasıla karşı sizleri daha hassas yapabilir. Bu risk faktörünün üstesinden gelmek için, düzenli egzersiz yapmanız gerekmektedir. Egzersiz vücudun tüm bölgelerine kan dolaşımını arttırır. Ancak herhangi bir egzersize başlamadan önce, basit ayak egzersizleri ile yavaş yavaş ısındığınızdan emin olun.

 • Egzersizler ve 30 dakika boyunca yapacak olduğunuz aerobik egzersizler sizlere oldukça iyi gelecektir.
 • Ayrıca, bisiklet, koşu, dolaşımını artırmak için her gün yüzme veya yürüyüşe gidebilirsiniz.

Mayasılı Önlemek İçin Neler Yapmalıyız?

 • Kan dolaşımını artırmak için ılık bir yağ ile gün içerisinde 2 ya da 3 kez ayak parmaklarınıza ve parmaklarınıza masaj yapın.
 • Vücudunuzdaki ani değişiklikleri önleyin (soğuk-sıcak).
 • Soğuk havalarda uygun sıcak giysiler giyin.
 • Eşarp ve yün kapaklar giyerek başınızı ve kulaklarınızı sıcak tutun.
 • Uzun süre soğuğa maruz kalmaktan kaçının.
 • Özellikle soğuk maruz kaldıktan sonra, herhangi bir ısıyı doğrudan cildinize uygulamayın.
 • Kaşıntıları önlemek için cildinizi nemli tutunuz.
 • Cildi zarar verebileceğinden dolayı etkilenen cildin çizilmesini önleyiniz.
 • Her zaman ayağınıza rahatça sığabilecek ayakkabı giyiniz ve ayağınızı sıcak tutmak için termal tabanlık kullanın.
 • Nemli kıyafetler giyinmekten kaçının.
 • Yatak odanızın ve oturma odanızın sıcak olmasına özen gösterin.
 • Tam pantolon, bacak ısıtıcıları, uzun yün çorap veya yüksek çizme giyerek her zaman bacaklarınızı sıcak tutun.
 • Kan dolaşımını engelleyen ve mayasıl riskini artırabildiği için sigara kullanmaktan kaçının.
 • Tüm vücudunuzu sıcak tutmak için gün içerisinde sıcak içeceklerden birkaç kez içiniz.
 • Kan dolaşımını artırmak için ayak parmaklarınızın arasına pamuk veya yün yerleştirin.