Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Maydanoz Suyu Tarifi

Maydanoz, Türkiye’de çok yoğun oranda yetiştirilen ve özellikle salatalarda, zeytinyağlı yemeklerde kullanılan bir Akdeniz bitkisidir. Maydanozun yapılan araştırmalar sonucunda insan sağlığı açısından çok faydalı bir bitki olduğu en az iki bin yıl önce kanıtlanmıştır. Günümüzde de hala yapılan yeni araştırmalar sonucunda yeni faydaları ortaya çıkmaktadır.

Maydanoz Suyu Nasıl Yapılır?

Malzemeler

 • Yarım litre su
 • 15-20 yaprak maydanoz

Hazırlanışı

 1. Suyu derin bir tencereye dökün.
 2. On ya da on beş dakika kadar suyu kaynatın.
 3. Daha sonra maydanozları içerisine atın.
 4. Bir süre de maydanozlarla birlikte kaynattıktan sonra, altını kapatın.
 5. Biraz ılık hale geldikten sonra içebilirsiniz.

Maydanoz Nelere İyi Gelir?

maydanoz

Salataların ve birtakım zeytinyağlı yemeklerinde çok sık tüketilen maydanozun birçok faydası bulunmaktadır. Maydanozun en önemli faydalarından biri, kalp sağlığına olumlu açıdan birçok etkisinin bulunmasıdır.

 • Maydanoz kansere yakalanma riskini en aza indirmektedir. İnsan vücudunda farklı sebeplerle ortaya çıkan ciddi hastalıklardan biri olan kansere karşı koruma sağlamaktadır. Bir insanın her gün düzenli olarak maydanoz tüketmesi durumunda, cilt, sindirim, meme ve prostat kanseri gibi farklı kanser çeşitleri rahatsızlıklarına yakalanma riski azalmaktadır. Maydanozun insan vücudunda bulunan her farklı organ ve her farklı doku için bir yararı bulunmaktadır. Maydanozun içeriğinde apeginen maddesi yüksek bir oranda bulunmaktadır. Apeginen maddesi içerisinde yer alan anti kanser özelliği sayesinde insan vücudu için çok güçlü bir antioksidandır. Aynı zamanda bu ve diğer önemli yararlı maddeler aracılığı ile iltihaplara karşı da çok etkili bir besin kaynağıdır.
 • Maydanoz bağışıklık sistemini daha güçlü hale getirmektedir. Maydanoz içerisinde bulunan esansiyel yağlar sayesinde insan vücudunda meydana gelen birtakım iltihaplara karşı çok etkili koruma sağlamaktadır.
 • Maydanozun damarları koruma gibi bir önemli bir işlevi de bulunmaktadır. Amino asitlerin insan vücudunda fazla bir oranda bulunması sonucunda damarlar için büyük bir tehdit oluşturmaktadır. Amino asitlerin kanda çok fazla miktarda bulunması, kalp krizini ve aynı zamanda felç riskini de beraberinde getirmektedir. Amino asitlerin insan vücudunda çok fazla olduğu zaman, maydanoz, içeriğinde bulunan B vitamini aracılığı ile bu oranı tamamen dengeler ve damarlar için oluşabilecek herhangi bir hastalık riskinin tamamen önüne geçer. Maydanoz içerisinde yüksek oranda bulunan karoten sayesinde, kılcal damarlarda koruma sağlar. Maydanozun içerisinde bulunan folik asit ile kalp sağlığı korunmaktadır. Aynı zamanda maydanoz kan basıncını düzenlemektedir bu nedenle kalp krizi riski de ortadan kalkmaktadır.
 • Maydanoz idrar yolu enfeksiyonunda da çok fazla yarar sağlamaktadır. Maydanozun aynı zamanda idrar söktürücü bir özelliği bulunmaktadır. Böbreklerin daha kolay çalışmasına yardımcı olmaktadır ve aynı zamanda insan vücudundan toksinlerin atılmasını sağlamaktadır. İnsan vücudunun ihtiyaç duyduğu demir eksikliğini büyük oranda giderme yardımcı olmaktadır. Maydanoz aynı zamanda kansızlığı giderir, karaciğer ve prostat kanseri gibi ciddi hastalıkların çözümünde büyük fayda sağlamaktadır. B12 vitamini sayesinde karın kısmında yer alan şişlik gibi şikayetlerin ortadan kalkmasına yardımcı olmaktadır. Özellikle spor yapan bireylerin yağ yakımında kullandıkları en temel besin kaynağından biridir. Maydanozun düzenli olarak tüketilmesi sonucunda yağ yakımı daha hızlı bir şekilde gerçekleşmektedir.
  maydanoz
 • Maydanoz cilt sağlığı açısından çok önemli bir yere sahiptir. Maydanozun aslında en çok cilde faydası bulunmaktadır. Maydanoz serbest radikallere karşı çok etkili bir koruma sağlamaktadır ve bu nedenle; özellikle akne, sivilce gibi cilt sorunlarına karşı çok etkili olmaktadır. Maydanoz, insanların cildinin alt kısmında oluşmaya çalışan cilt enfeksiyonlarına karşı çok etkili bir besin kaynağıdır. Maydanoz aynı zamanda cilt hastalıkları için çok şifalı bir bitkidir. Cilde sağlıklı bir görünüş kazanmasını sağlar ve hücreleri yenileyerek, cilt yaşlanmasını geciktirir. Maydanozun içeriğinde bulunan esansiyel yağlar saçlara ve aynı zamanda kafa derisine iyi gelmektedir. Maydanoz suyu eğer saçlara uygulanırsa saç dökülmesini büyük oranda engeller.
 • Maydanoz kemikler açısından çok büyük bir fayda sağlamaktadır. Maydanozun içeriğinde bulunan C, B12, K, ve A vitaminleri kemik sağlığı için çok önemli bir besin kaynağıdır. Bu vitaminler, insan vücudunda bulunan sinir sistemi açısından çok önemlidir.
 • Maydanozun içerdiği vitamin ve mineraller sayesinde böbreklerin düzenli ve sağlıklı bir şekilde çalışmasını sağlamaktadır. Fakat maydanozun aşırı tüketilmemesine dikkat etmeniz gerekmektedir, çünkü çok fazla tüketilmesi durumunda insan vücudunu olumsuz bir şekilde etkileyecektir.
 • Maydanozun içeriğinde bulunan yüksek oranda A vitamini, insan vücudu açısından çok önemli bir vitamindir. Aynı zamanda maydanozun içerisinde C ve K vitaminlerini de yüksek oranda bulunmaktadır. Bu vitaminler insan vücudunda olması gereken oranda ise sindirim sistemine çok fazla yarar sağlamaktadır. Maydanoz böbrek taşı, idrar yolu ve bağırsak enfeksiyonu gibi rahatsızlıkların iyileşmesinde yardımcı olmaktadır. Aynı zamanda maydanoz, solunum yolu enfeksiyonu, astım ve bronşit gibi hastalıklara da çok iyi gelmektedir. Maydanozun içeriğinde yok denecek kadar az bir oranda yağ bulunmaktadır. Çok faydalı ve birtakım vitaminlerin içerisinde barındırmasından dolayı kalori açısından da çok zengin bir bitkidir. Maydanozun düzenli olarak, her gün tüketilmesi sonucunda insan vücudunun gerek duyduğu demir ve kalsiyum minerallerini fazlasıyla karşılamaktadır.
 • Maydanozun bir yemek kaşığı gibi bir ölçü ile tüketilmesi, insan vücudunda günlük alınması gereken C vitamini ihtiyacının yüzde sekizini, kalsiyum minerali ihtiyacının yüzde birini, demir minerali ihtiyacının yüzde birini, A vitamini ihtiyacının yüzde altısını, K vitaminin ihtiyacının yüzde yetmiş yedisi ve folat minerali ihtiyacının yüzde birini karşılamaktadır. Maydanoz aynı zamanda B6, E vitamini, çinko, besin lifi, magnezyum, fosfor ve bakır mineralli açısından eşsiz bir besin kaynağıdır.
 • Özellikle insanların en çok sıkıntı yaşadığı ruh sağlığı ve sinir sisteminde çok büyük faydası bulunmaktadır. Uykusuzluğa çok iyi geldiği bilinmektedir. Uyumadan önce bir yaprak maydanoz yemeniz durumunda çok rahat bir uyku elde etmenize yardımcı olur. Aynı zamanda yorgunluk giderici gibi bir özelliği de bulunmaktadır. Sinir sistemini de büyük oranda korumaktadır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.