Ana sayfa Şifalı Tarifler Maydanoz Suyu Tarifi

Maydanoz Suyu Tarifi

399
0
PAYLAŞ

Maydanoz, Türkiye’de çok yoğun oranda yetiştirilen ve özellikle salatalarda, zeytinyağlı yemeklerde kullanılan bir Akdeniz bitkisidir. Maydanozun yapılan araştırmalar sonucunda insan sağlığı açısından çok faydalı bir bitki olduğu en az iki bin yıl önce kanıtlanmıştır. Günümüzde de hala yapılan yeni araştırmalar sonucunda yeni faydaları ortaya çıkmaktadır.

Maydanoz Suyu Nasıl Yapılır?

Malzemeler

  • Yarım litre su
  • 15-20 yaprak maydanoz

Hazırlanışı

  1. Suyu derin bir tencereye dökün.
  2. On ya da on beş dakika kadar suyu kaynatın.
  3. Daha sonra maydanozları içerisine atın.
  4. Bir süre de maydanozlarla birlikte kaynattıktan sonra, altını kapatın.
  5. Biraz ılık hale geldikten sonra içebilirsiniz.

Maydanoz Nelere İyi Gelir?

maydanoz

Salataların ve birtakım zeytinyağlı yemeklerinde çok sık tüketilen maydanozun birçok faydası bulunmaktadır. Maydanozun en önemli faydalarından biri, kalp sağlığına olumlu açıdan birçok etkisinin bulunmasıdır.

  • Maydanoz kansere yakalanma riskini en aza indirmektedir. İnsan vücudunda farklı sebeplerle ortaya çıkan ciddi hastalıklardan biri olan kansere karşı koruma sağlamaktadır. Bir insanın her gün düzenli olarak maydanoz tüketmesi durumunda, cilt, sindirim, meme ve prostat kanseri gibi farklı kanser çeşitleri rahatsızlıklarına yakalanma riski azalmaktadır. Maydanozun insan vücudunda bulunan her farklı organ ve her farklı doku için bir yararı bulunmaktadır. Maydanozun içeriği