Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Maydanozun Zararları Nelerdir?

Maydanoz, damarlı ve yeşil renkli bir bitkidir. Maydanoz Akdeniz Bölgesi’nin yerli yıllık bir bitkisidir ama artık dünyanın her yerinde kolaylıkla yetişebilmektedir. Maydanozun iki çeşidi bulunmaktadır: Bunlardan birisi kıvırcık yaprak tipli olan ve bir diğeri ise düz yaprak türüdür. 3 ortak zehirli bitkilere benzerliği nedeniyle yaprakları ve çiçeklerini toplamada kişilerin çok dikkatli olmaları gerekmektedir.

Oldukça yararlı olan bu bitki, hemen hemen her yemeğimizin içerisinde bulunmaktadır. Ancak maydanozun yanlış şekillerde kullanılması, bayat olarak tüketilmesi ve bazı kişilerin hassasiyetinden dolayı oluşan sorunlardan dolayı kişilerde bazı zararların oluşmasına neden olabilmektedir. Maydanoz zararlarının çoğunu birkaç yaşam değişikliği ile kolayca çözebileceğiniz gibi, bazı zararları sağlığınızı ciddi oranda etkilemekte ve tıbbi bir yardım gerektirebilmektedir.

Maydanoz gün içerisinde 6 gram dozlarında kullanılmaktadır. Bununla birlikte, klinik çalışmalarda bu dozun kullanımını doğru bulmuştur. Esansiyel yağı toksisite içerdiği nedeniyle kullanılmamalıdır.

Maydanozun Zararları Nelerdir?

Maydanoz oldukça yararlı olmasına rağmen bazı zararlara sahiptir. Bu zararları ise yazımızın devamında bulabilirsiniz.

1.Toksisite

low shutterstock_35806912

Toksisiteyi kısaca açıklayacak olursak, zehirleyici etkisinin oluşması diyebiliriz. Maydanoz epiole olarak bilinen bir maddenin varlığına bağlı olarak, günde iki yüz gramın üzerinde tüketimini yüksek toksisite etkisi yaratmaktadır. Bu nedenle kişiler zehirlenebilmektedirler. Zehirlenme ise sağlık açısından kişilerin hayatlarını etkileyebilecek bir durumdur. Bu yüzden günlük önerilen dozun üzerinde maydanoz yememeye özen göstermeniz gerekmektedir.

2.Cilt Alerjisi

fft2mm7527643

Maydanozun bazı durumlarda tüketimi ile birlikte özellikle hassas cilde sahip olan kişilerde bazı cilt sorunları meydana gelmektedir. Maydanoz alerjik reaksiyonları ise, cilt dökülmeleri ya da mukoza gibi sorunlara neden olabilmektedir. Bunlar için krem ya da merhem kullanabilirsiniz. Ayrıca bu konularda doktorunuzdan da yardım almanız gerekmektedir.

3.Karaciğer Sorunları ve Anemi

anemia

Maydanoz bitkisinin aşırı alımı karaciğer ve anemi sorunlarına neden olabilmektedir. Bunlara sebebiyet vermesi maydanozun içerdiği zararlar ve çok kullanımının oluşturduğu tehditlerdir. 

4.Maydanoz Oksalat

Maydanoz Oksalat

Maydanoz önemli miktarlarda tüketimi, insan, hayvan ve bitkileri meydana getiren doğal bir bileşen olan oksalatların oluşmasına neden olur. Vücut sıvılarındaki oksalatlarının aşırısı ve konsantre miktarları, bir katılaşma sorunlarına neden olabilmektedir.

Buna ek olarak, aşırı C vitamini içeriği de komplikasyonlara neden olmakta ve daha fazla oksalatlar üretmek için vücuda sorunlar oluşturmaktadır. Bu nedenle safra kesesi olan insanlar, böbrek rahatsızlıklarını önlemek için maydanoz tüketimini kısıtlamaları gerekmektedir. Bunun yanı sıra, oksalatlar, kalsiyum emilimini müdahale etme durumlarına sahip olmaktadırlar.

5.Tansiyon ve Ödem

tansiyon-seker-olcumu-04

Maydanoz istinat sodyum içeriğine sahip olduğu için vücudunuzda hipertansif belirtilerine neden olabilmektedir. Bunlarda aynı zamanda ödem sorunlarının oluşmasına sebebiyet vermektedir.

6.Gebelik Sorunları

hamilelikte-sıkıntı

Maydanozun aşırı alımı, gebelerde düşük olmasına sebebiyet veren artmış adet kan akışına neden olmaktadır. Bu sorunların oluşması ise bebekte doğum kusurlarının oluşmasına neden olur. Hamilelik zamanında alınan maydanozun anne adaylarını bu denli kötü etkilemesi ve bebekte sağlık sorunlarına neden olması ile birlikte, kişilerin maydanoz tüketimlerine çok daha fazla dikkat etmeleri gerekmektedir.

7.Zehirli Bitkilere Benzerlik

Conium_maculatum

Eğer zehirli bir maydanoz bulduğunuzu düşünüyorsanız, bu konuda oldukça dikkatli olmanız gerekmektedir. Bu maydanozları kesinlikle kullanmamanız gerekmektedir. Ölüm ile sonuçlanabilecek durumlara neden olabilmektedir. Ölüm kadar ileri gitmeyen durumlarda ise ciddi sağlık problemlerini oluşturmaktadır. Bu maydanozlar Antik Yunan’daki Socrates’in ölüme mahkum olduğu zamanlarda içmek zorunda bırakıldığı bir şeydir. Maydanoz, ölümcül zehir bitkisine de çok benzemektedir.

8.Maydanoz ile İlaç Etkileşimleri

aspirin_2945793b

 • Aspirin

Aspirin duyarlılığı maydanoz alerjisi olanlar için bir risk faktörü olmaktadır. Bu konu hakkında yeterli kanıt olmamasına rağmen kişilerin maydanoza bir alerjisi olduğunda, aspirin almaları pek tavsiye edilmemektedir.

 • Diüretikler

Maydanoz bir idrar söktürücü gibi davranır ve vücut drenaj sıvılarını düzenler. Ancak, bu tür lasix olarak diüretik ve thalitone, maydanoz ile kombine olduğu zaman, aşırı sıvı kaybına neden olabilir ve bu da azaltılmış kan basıncı düzeylerini etkileyerek, kişilerde baş dönmesine neden olabilir.

 • Kan İncelticiler

Coumadin (warfarin), maydanoz aşırı alımı ile birlikte kanın yavaş pıhtılaşmasına, kanın pıhtılaşmasını engellemeye ve kanın incelmesine neden olmaktadır.

Maydanoz Çayı Zararları Nelerdir?

Maydanoz çayı, C vitamini açısından zengin bir bitkisel çaydır ve sağlık açısından çok sayıda fayda içermektedir. Antioksidan özellikleri sayesinde tüketilen bu çay; artrit, anemi, safra taşı, kabızlık, kulak enfeksiyonları ve aşırı kilo gibi birçok tıbbi durumların tedavisi için kullanılmaktadır. Ancak maydanoz suyu bazı durumlarda kişileri kötü etkileyebilmektedir.

 • Gebelerde Oluşan Zararlar

Bir düşük yapma riskini artırabilir ve rahim kanamalarına neden olabilir. Bu yüzden hamilelik sırasında maydanoz çayı kullanımından kaçının. Daha önce belirtildiği gibi; çay hamile bir kadının üreme sistemi, yani rahim ve servikslerini uyarır. Maydanoz çay tüketimi de, rahmin kas kasılmalarına neden olabilir. Aynı zamanda, mukoza zarında alerjik reaksiyonlara yol açabilir. Bu nedenle, gebe kalmaya çalışan kadınlar veya düşük veya benzeri yan etkilerine sahip hamile kadınlar, oluşabilecek bu olasılıkları önlemek için, bu çaydan uzak durmalılardır.

 • Diğer Yan Etkileri

Maydanoz çayının yan etkileri oldukça fazladır. Maydanoz çayını yapmak için gerekli olan maydanoz yağı kullanmak gibi bazı yan etkilere sebep olabilmektedir. Maydanoz çayı kesinlikle taze maydanoz yaprakları ve uçucu olmayan yağlar kullanılarak hazırlanmalıdır. Bu yan etkilerin çoğu aşırı doz durumunda meydana gelir.

Vücutta fotodermatit reaksiyonlara neden olabilen maydanoz çayı, psoralen gibi birçok maddeye sahiptir. Yan etkileri genellikle warfarin tedavisi durumunda iç kanama şeklinde görülür. Böbrek hastalıklarından muzdarip insanlar, bu çatı tüketmeleri ile birlikte böbrek taşı sorunları ile karşılaşabilirler. Bunun nedeni ise; maydanoz çayının yüksek miktarda oksalik asit içermesidir.

Bu çayın aşırı kullanımı ya da doz aşımı aşağıda sizlere verilen sağlık sorunlarına neden olmaktadır. Bunlar;

 1. Baş ağrısı
 2. Aşırı kilo kaybı
 3. Kanlı dışkı
 4. Bulantı
 5. Kusma
 6. Yüksek tansiyon
 7. Böbrek hasarı
 8. Dengeyi kaybetme
 9. Zihinsel karışıklık
 10. Karaciğer problemleri
 11. Deri döküntüsü
 12. Kardiyak aritmi
 13. Sinir iltihabı
 14. Gastrointestinal kanama

Gördüğünüz gibi, maydanoz çay tüketimi yukarıda belirtildiği gibi kişiler üzerinde bazı kötü etkiler bırakmaktadır. Aşırıya kaçmadan ve gebeler hariç, maydanoz çayını gönül rahatlığıyla içebilirsiniz.

Maydanozu kullanmadan önce güzelce yıkamanız gerekmektedir. Buzdolabında saklamanız gerekmektedir. Taze tüketmeye özen göstermeniz gerekmektedir. Bayatlamış olan maydanozlar mide bulantısı gibi sorunlara neden olabilmektedir. Maydanozlar çabuk bozulan gıdaların içinde yer almaktadır. Bunun için gerekli olan önlemleri almanız gerekmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.