Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Mayonezin Zararları

Hızlı ve hazır yemek yeme kültürü olarak tanımlanan fast food yemek tarzı ile sofralarımıza sızmış olan mayonez, Fransız kökenli soğuk bir sostur. Özellikle fast food kültürü ile büyüyen çocuklarınızı etkisi altına mayonez, yumurtadan ve bitkisel yağdan yapılan masum bir sos olarak görünse de içerisine katılan diğer maddeler incelendiğinde sizin ve sevdiklerinizin sağlığı açısından ne kadar tehlikeli olabileceğini gözler önüne seriyor.

Mayonezin sağlığınıza vereceği zararları anlamak için öncelikle soğuk sos olan mayonezin içine katılan maddelere bakmak gerekir. Bitkisel yağ ve yumurtanın dışında içine mısır nişastası katılan mayonez, raf ömrünün uzatılması ve renk verilebilmesi için çeşitli katkı maddelerini de içinde barındırıyor. Mısır nişastası, genetiği ile oynanmış bir gıda ürünü olarak insan sağlığı için oldukça tehdit oluşturuyor. Mısır nişastasına ek olarak raf ömrü uzunluğu için mayonezin içine koyulan katkı maddeleri ve mayoneze renk vermesi için kullanılan renklendiriciler eklendiğinde sağlığınız açısından oluşan tehdidi ikiye katlıyor.

Mayonezin Zararları Nelerdir?

1. Zeka Seviyesi Düşüklüğü

mayonez

Mayonez içinde bulundurduğu renklendirici ve katkı maddelerinden dolayı fazla tüketiminde özellikle çocuklarda zeka seviyesi düşüklüğü oluşturabiliyor.

2. Kanser

kanserli hücre

Renklendirici ve katkı maddeleri barındıran gıda ürünleri tüketim fazlalığına bağlı olarak kansere yakalanma riskini artırıyor.

3. Kolesterol

kolesterol

Kolesterol hastalığınız varsa ya da kolesterol riski taşıyorsanız mayonezden uzak durmanız sağlığınız açısından oldukça önemlidir. Zira mayonezin içinde bulunan yağ, bitkisel yağ değil ise sağlığınızı olumsuz yönde etkileyecektir.

4. Tansiyon Rahatsızlığı

tansiyon

Fazla mayonez tüketiminiz tansiyonunuzu tetikleyecektir. Çünkü mayonez, içinde bulundurduğu katkı maddeleri ile tansiyonu yükseltme riskine sahiptir.

5. Şeker Hastalığı

şeker

Mayonez yumurta, bitkisel yağ, katkı maddeleri ve renklendiricilerin yanı sıra içinde şeker de bulundurur. İçindeki şeker ve renklendiriciler düşünüldüğünde, mayonezin tüketilmesi şeker hastaları açısından risk taşır.

Tüm bu risk faktörleri taşıyan mayonez mutfağınızı ele geçirmiş durumdaysa ya da çocuğunuz pizza, hamburger ve patates kızartması gibi besinleri mayonezsiz tüketmiyorsa kısa sürede evde hazırlayabileceğiniz doğal ev yapımı mayonez tarifleri ile kendinizi ve sevdiklerinizi katkı maddesi tehlikesinden koruyabilirsiniz. Evde hazırlayacağınız mayoneze katkı maddesi koymayacağınız için raf ömrünün daha kısa olduğunu unutmamanızda fayda var. Hazırladığınız mayonezi dolapta saklamayı ve 2-3 gün içinde tüketmeyi ihmal etmeyiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.