Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Medial Meniskus Posterior

Menisküs dizlerde yer alan ve 2 adet kıkırdak dokudan oluşan bir yapıya denir. Bu yapılar dizde esneklik sağlar. Menisküs sayesinde kemikler birbiriyle uyum içinde olur ve hareket kolaylığı sağlanır. Çok kuvvetli ve sağlam bağlardan oluşmuştur ancak taşıdığı yük veya yapılan hareketler sonucu hasar görebilir ve önemli sorunlara yol açabilir. Eskiden önemsiz bulunan menisküsün, son yıllarda yapılan araştırmalar sonucunda dizlerin görevini yerine tam getirebilmesi açısından oldukça önem taşıdığı anlaşılmıştır.

Medial Menisküs Posterior Nedir?

Dizlerin birbirine yakın bulunan kısımlarında yer alan menisküse medial menisküs denir. Bunun bir diğer adı ise iç menisküstür. Dış menisküse ise lateral menisküs adı verilir. İç menisküs yırtıklarına dış menisküs yırtıklarından daha sık rastlanır. Medial menisküsün hareket kabiliyeti çok daha azdır ve bundan dolayı da esneklik az olur. Bu sebeple iç menisküs kendini koruyamaz ve hasar meydana gelir.

Menisküsler ayrıca kireçlenmeden ve aşınmadan korunmayı sağlar. Menisküs yırtığının alınması bu kireçlenme ve aşınma oranını arttırır. Menisküsler eklem sıvısının eklem içindeki dolaşımına katkıda bulunurlar ve eklemlere binen yüklerin taşınmasında önemli rol oynarlar. Dizlerdeki eklemler vücudun bütün ağırlığını taşıdığından menisküs yokluğunda eklemlere binen direkt yükler aşınmaya sebep olur ve bu da osteoartrite yol açar.

Menisküs Yırtığı Nasıl Oluşur?

Medial menisküs yırtığı futbol başta olmak üzere kayak, basketbol, koşu gibi sporlarla oluşan sakatlıklarda, dize alınan darbelerde veya dizin zorlanması gibi travma sonucunda ortaya çıkabilir.

Menisküs yırtığı yaş ve kiloya bağlı olarak da meydana gelebilir. Genç yaştaki kişilerde travmalara bağlı oluşan menisküslerin görülme olasılığı daha fazladır ve bu daha büyük bir önem taşır. İleri yaştaki kişilerde ise herhangi bir travmaya gerek kalmadan aşınma ve dejenere sonucu oluşabilir. Bu kişilerdeki menisküs yırtıkları çömelme, eğilme, arabaya inip-binme, engebeli yolda yürüme gibi çok kolay bir şekilde bile meydana gelebilir.

Bunların yanı sıra aşağıda belirtilen durumlarda da travmatik yırtıklar ortaya çıkabilir:

 • Trafik kazası veya düşme gibi dizlere zarar verecek kazalar geçirmek,
 • Sürekli ayakta durmayı gerektirecek bir mesleğe sahip olmak,
 • Kişinin ani yön değiştirmesi,
 • Üzerinde yük varken ani ve şiddetli dönüşler yapmak,
 • Ezilme,
 • Bacakta kemik kırılması,
 • Burkulmalar,
 • Disk kayması.

Menisküs Yırtığının Belirtileri Nelerdir?

Menisküs yırtığının en sık görülen belirtisi yürümekte zorlanmak ve dizdeki ağrıdır. Ayakta uzun süre durulduğunda, çöküldüğünde ağrı olması menisküsü akla getirir. Ayrıca dizden gelen herhangi bir ses varsa bu dikkate alınmalıdır. Bu olay menisküsün önemli belirtilerindendir. Bunun yanında şişlik, dizde bir sıvı akışı hissetmek, diz bölgesinin hareket edememesi, hareket sırasında eklemlerde kilitlenme hissetme, dizde kayma, kuvvetsizlik ve dizi doğrultmada zorluk yaşamak gibi belirtiler de görülebilir.

Dizde ani bir ağrı ve batma hissi de menisküste yırtılma yaşandığını gösterir. Menisküste meydana gelen büyük yırtıklar dizlerin kilitlenmesine sebep olabilir. Bazen belirtiler net olmayabilir ve kişiden kişiye farklılıklar gösterebilir. Dizdeki ağrı hep aynı yerde oluyorsa ve uzun süre geçmiyorsa ihmal edilmeden bir doktora gösterilmelidir.

Medial Menisküs Posterior Tedavisi Nasıl Yapılır?

Menisküs yırtığının boyutu ve hangi bölgede meydana geldiği tedaviye doğru bir teşhis konması ve sağlıklı bir sonuç vermesi açısından önemlidir. Hastaların doktoruna travmanın nasıl olduğunu, ağrı derecesini, tam nerede ve ne gibi durumlar görüldüğünü doğru bir şekilde anlatması tedavi sürecini olumlu etkileyecektir.

MR çekilerek yırtık olup olmadığı görülebilir. Fakat yırtık olmasına rağmen ağrının sebebi başka olabilir. Bu nedenle detaylı bir muayene ve doğru teşhis şarttır. Menisküste hasar kıkırdağın içinde ise zedelenme çok geç iyileşir. Dış kısımlarında iyileşme daha çabuk sağlanır. Ameliyat uygulanmadan önce tedavi, fizik tedavi ve kas güçlendirici egzersiz şeklinde yapılmalıdır. Menisküs yırtığının hemen bir cerrahi müdahale ile alınması tercih edilmemelidir. Menisküs yırtığı derinse; ağrının geçmediği ve şişliklerin inmediği durumlarda cerrahi müdahale uygulanabilir. Fakat bu durum kişilerde farklı komplikasyonlara yol açabilir.

Bu nedenle iyi bir muayene ve doğru tedavi yöntemi uygulamak çok önemlidir. Ameliyat sonrasında ise istirahat etmeye ve fizik tedavi uygulanmasına dikkat edilmelidir. Eğer menisküs alınmak istenmiyorsa, yırtığın dikilmesi ve kontrol altında tutularak iyileşmesini beklemek de bir diğer yöntemdir. Bu tedavi yönteminde hastanın yaşı, yırtığın boyutu ve yeri oldukça önem taşır. Bazen de kıkırdak içerisindeki hasarlı kısımlar çıkartılarak iyileşme beklenebilir. Menisküs hasarı çok büyük boyutta değilse bandaj veya dizlik kullanılabilir.

Menisküs yırtığının tedavi yolları: 

 • Hastanın uzun bir süre dinlendirilmesi,
 • Buz uygulamak,
 • Baskı için sıkı bandaj kullanmak,
 • Dizin yukarıda tutulmasını sağlamak,
 • Bir süre spor yapmamak ve dizi zorlayıcı hareketlerden uzak durmak,
 • Kilo vermek,
 • Ağrı kesici ilaç kullanmak,
 • Gerekli görüldüğü durumlarda artroskop denilen ameliyatın yapılması.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.