Nane ailesinden gelen melisa bitkisi, hoş bir koku ve aromaya sahiptir. Genel olarak sakinleştirici etkisi ile bilinir. Günümüzde tüketilen diğer bitki çayları gibi yaygın bir kullanıma sahiptir. Tadı ile pek çok kişi için cezbedici bir özellik taşır. Ayrıca kolayca temin edilebilen bir üründür. Aktarlarda ve marketlerde kolaylıkla bulabileceğiniz bir bitki çayıdır. Ancak siz yine de doğal yollarla melisa çayınızı kendiniz demlemeye çalışın. Bunun için de melisa çayı yapraklarına ihtiyaç duyacaksınız. Aktarlardan kolay bir şekilde bulabilirsiniz.

Melisa çayının demlenmesi de oldukça basit bir yöntemdir. İlk olarak bir miktar su kaynatmanız gerekmektedir. Daha sonrasında bir çaydanlığın içerisine bardak başına 1 çay kaşığı kadar olacak şekilde melisa yaprağı koyunuz. Sıcak suyu üzerine ekleyin ve 2 ile 6 dakika arasında bir süreyi demlenmeye ayırın. Bu sürecin ardından soğuyan suyu bir miktar ısıtabilirsiniz. Ancak melisa yapraklarını kaynatmamaya özen gösterin. Ayrıca melisa çayının en etkili olduğu sıcaklık 80-85 derece arasındadır. Melisa çayının nasıl hazırlanacağından bahsettikten sonra şimdi de melisa çayının faydalarından bahsedelim.

Melisa Çayının Faydaları Nelerdir?

Melisa çayı doğallığı bakımından oldukça faydalı etkiler oluşturmaktadır. Pek çok ilacın yerine kullanabilirsiniz. Hatta ilaçların yerine kullanılması çok daha önemlidir. Çünkü ilaçların içerisinde bulunan kimyasal maddeler, vücut için oldukça zararlı olabilmektedir. Ancak tamamen doğal olarak tüketebileceğiniz melisa çayı, kullanabileceğiniz ilaçların aksine herhangi bir yan etki oluşturmaz. Tabi alerji durumlarına karşı yine de doktorunuzdan onay almanız gerekebilir.

1.Sakinlik Sağlar

s1

Gündelik hayat içerisinde karşılaştığınız sorunlar sinirlerinizin gerilmesine ve agresiflik sorunları yaşamanıza neden olabilir. Ancak bunların önüne geçebilmek için pek çok ilaç ve bitki çayları kullanılmaktadır. İlaç kullanmak yerine bu sorununuzu doğal yollarla çözebilirsiniz. Bu doğal yöntemler arasında da melisa çayı tüketmek büyük bir önem arz etmektedir. Melisa çayı harika bir sakinleştirici özelliğe sahiptir. Melisa, yüzyıllardır aromaterapide popüler bir yağ olarak kullanılmaktadır. Yağın saf ve tatlı aroması rahatlama ve sakin bir duyguya teşvik ettiği söylenmektedir. Ayrıca tamamen doğal bir ürün olduğu için tüketilmesi herhangi bir yan etki de oluşturmayacaktır. Bu yüzden gönül rahatlığı ile melisa çayı tüketerek, iç huzurunuzu sağlayabilirsiniz.

2.Deliksiz Bir Uyku

Yan Yatarak Uyumanın Faydaları Nelerdir

Geceleri uyurken sık sık uykunuz bölünüyor ve kaliteli bir uyku çekemiyorsanız, sizlere melisa çayını önerebiliriz. Melisa çayı yapılan bazı araştırmalara göre daha dinlendirici bir uykuya teşvik eder. Alman kaynaklı yapılan bir çalışmada çocukların ebeveynleri çocuklarının melisa çayı tüketmesi sonucu daha huzurlu bir gece uykusuna sahip olduğunu ortaya çıkarmıştır. Menopoz aşamasında plasebo kontrollü bir bayanda sık sık uyku kesintileri yaşandığı ve yine aynı şekilde melisa çayı tüketimi ile birlikte çok daha iyi bir uyku kalitesine sahip olduğunu bildirdi. Göründüğü gibi daha kaliteli bir uyku çekebilmek için uyumadan önce bir fincan melisa çayı içebilirsiniz.

3.Güçlü Bir Hafıza

Jigsaw puzzle, of senior man, falling apart

Yukarıdaki gibi çalışmalar denek olarak yaşı ne olursa olsun kişilerin melisa aldıktan sonra bellek ve problem çözme yeteneklerinin daha gelişmiş olduğu gözlemlenmiştir. Problem çözme becerilerinin ve hafızanın, genç ya da yaşlı kişilerde melisa çayı tüketimi ile birlikte güçlendiği ortaya çıkmıştır. Günümüzün en büyük sorunlarından biri de alzheimerdır. Kişilerin yaşlarının ilerlemesi ile birlikte hafıza sorunları ortaya çıkmaktadır. Bunun için de alzheimer hastalığı olan hastalar üzerinde melisa çayı denemeleri yapılarak son çalışmalarda iyileştirmeler görülmüştür.
Bir Çin kaynaklı araştırmaya göre eugenol, melisada bulunan güçlü bir antioksidandır ve akupunktur ile bir araya geldiğinde deneklerde hafıza ile ilgili fonksiyonları kurtarmaya yardımcı olmuştur. Başka bir çalışmada ise melisa çayının, beyinde bulunan ve kimyasal asetilkolinesteraz isimli hafıza ve düşünmeden sorumlu bir kimyasalın etkilerinin artmasına neden olmuştur. Bu da bellek ve ruh hali için destek ve yardımcı olmaktadır.

4.Akciğer Koruyucu

akciğerler

Akciğerde bulunan toksinleri vücuttan temizlemek hem akciğerinizi hem de tüm vücudunuzu sağlıklı tutmak demektir. Zamanla, detoksifikasyon sürecinde karaciğerde bir miktar hasar oluşabilir ancak bu durum melisa çayı tüketimi ile azaltılabilir. Eğer ideal bir diyet alışkanlığınız varsa, bu özellikler daha doğrudur. Yapılan güncel araştırmalar genellikle hayvan modelleri kullanılarak yapılmış denemelerden oluşmaktadır. Melisa toksinlerin yol açtığı zarar verici etkilerine karşı korumak için akciğer organı üzerinde ilaçlar kadar etkili olmaktadır.
Ayrıca, insan vücudunda bulunan 2 doğal antioksidan olan dismutaz glutatyon ve süperoksitin akciğerde üretimi melisa çayı tüketimi ile desteklenir.

5.Beyin Hücrelerini Korur

zihin2

Melisa çayının hafıza ve düşünme üzerinde olumlu etkilerinin ötesinde, sağladığı sakinlik durumları melisa çayının fiziksel beyin hasarına karşı etkili olduğunu gösteriyor. Beyin hücrelerine serbest radikaller tarafından yapılan saldırı öncesi, Eugenol maddesi bu serbest radikalleri nötralize ederMelisanın içinde bulunan Rosmarinic asit, felçli kişilerin tedavisinde başka bir anahtar bileşik görevi göstermektedir. Yine hayvanlar üzerinde yapılan bir araştırmaya göre kalp krizi geçirenlerin beyinlerinde oluşan hasarları önlemek veya minimuma indirmek için melisa çayı takviyesine başvurulmaktadır.