Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Meme Başında Sivilce Neden Olur, Nasıl Geçer?

Meme başında sivilce her iki cinste de oluşabilen can sıkıcı bir durumdur. Kadınlarda bu problem daha belirgin bir şekilde oluşabilirken, erkeklerde meme ucunda sivilce problemi daha nadir görülür. Bu rahatsızlığın oluşmasındaki en büyük neden yanlış beslenme olsa da diğer faktörlerinde etkisi vardır. Bu yazımızda meme başında sivilce neden olur? Nasıl geçer? Gibi akıl kurcalayan sorunlara cevap vereceğiz.

Meme Başında Sivilcenin Nedeni Nedir?

Memede sivilce, memenin ucunda ya da kahverengi bölgede oluşabilen sivilceler oldukça ciddi bir rahatsızlığa işaret edebilir. Son dönemlerde çok sık rastlanılan meme kanserinin erken döneminde meme hücrelerinde bozulma meydana gelebilir. Bu da meme kanserinin erken teşhisi için çok önemli bir noktadır. Ter bezlerinin en fazla görüldüğü bölge göğüstür. Ter, vücudun su dengesini ve sıcaklık dengesini koruması adına gerçekleşen denge ve koruma mekanizmasıdır. Ter bezlerinin derinin altında bulunduğu bölgelerde bir şekilde tıkanma gerçekleşmesi halinde, sebum adlı madde deri altında birikir ve sivilce oluşmasına neden olur. Bu durum çok ciddi bir problem değildir ve rahatlıkla önüne geçilebilir. Ter oluşumunu engellemek için kullanılan deodorant, krem, losyon gibi maddeler sivilce oluşumuna neden olabilir. Bu tip durumlarda meydana gelen meme başı sivilcelerinden kurtulmak için, direkt olarak bu materyallerin kullanılmaması gerekir.

Sivilce eğer çok büyük ve yağ bezesi şeklinde ise tehlikeli hastalıkların habercisi olabilir. Bu tip durumlar karşısında büyük sivilceyi sıkmak çok tehlikeli olabileceğinden sıkmamaya çalışmak en doğrusu olacaktır. Meme kanserinde oluşan ufak boyutlu bezeler, genellikle yağ bezesi olarak algılanır ve önemsenmez. Ancak erken teşhis için en önemli faktördür. Bu tip durumlarda meme etrafı ya da meme başında beze gibi kitleler göründüğünde vakit kaybetmeden en yakın sağlık kuruluşuna gitmeli ve gereken testleri yaptırmanızı öneriyoruz.

Memede Sivilce Oluşumunun Nedenleri Nelerdir?

meme

 • Memede sivilce oluşumunun en büyük nedeni, günlük yaşantıda yapmış olduğumuz yanlış davranışlar ya da kullanmış olduğumuz birtakım kişisel bakım ürünleridir.
 • Banyodan sonra kullanılan yağlı vücut nemlendiricileri ve diğer kişisel bakım ürünleri memede çok sık sivilce çıkmasına yol açar. Çok sık sivilce durumu gözleniyor ise yağlı vücut nemlendiricileri tercih etmemelisiniz.
 • Bazı kadınların en büyük problemi meme çevresinde ve başında tüy çıkmasıdır. Çıkan tüylerin alınması da meme başında ve çevresinde irili ufaklı sivilcelerin çıkmasına sebebiyet verecektir.
 • Spor yaparken giyilen elyaf giysiler teri tam olarak emmediğinden memede kalan ter sivilceye yol açabilir.
 • Duş sırasında kulanılan duş jelleri ve şampuanlar da sivilce oluşumuna neden olabilir.
 • Emzirme dönemindeki annelerin bazılarında meme başı çatlakları ve süt birikmeleri sonucunda meme ucunda iltihaplı sivilceler çıkabilir. Genellikle doğum olduktan 7-10 hafta arasında gözlemlenebilir.
 • Şeker hastalığının tetiklediği meme başı sivilceler, iki memede de aynı anda görülür. Ciltte ithaplı bir görüntüye neden olur.
 • Özel iltihaplar yani tüberküloz, sarkoidoz, tifo, çiğ süt hastalığı ya da mantar enfeksiyonları gibi durumlarda meme başı ve çevresinde iltihaplı yaralar ortaya çıkabilir. Bu tip rahatsızlıklara hiçbir etken neden olmaz, bir anda meydana gelebilir.
 • HIV virüsü yani AIDS hastalığından dolayı meme ucunda yaralar ve sivilceler çıkabilir.
 • Meme apsesi, çok fazla süt birikiminden dolayı olabilir. Sütün bir an önce boşaltılması gerekir. Boşaltılmadığı durumlarda tehlikeli sonuçlar doğurabilir.

Bu durumlar dışında göğüs başında ve çevresinde sürekli sivilceler çıkıyor ve sebebini anlayamıyor iseniz derhal bir cildiye doktorunun gözetimi altına girmelisiniz.

Meme Başında Sivilcenin Tedavisi Nasıl Yapılır?

 • Memede ortaya çıkan sivilcelerin nedeni beslenmeye bağlı olabileceğinden yağlı yiyecekleri tüketmeyi bırakmanız gerekir.
 • Tüy nedeniyle oluşan sivilceler için ise steril malzemeler kullanılmalı, tüyler yavaş yavaş alınmalıdır.
 • Spor yaparken pamuklu giysiler, yani ter emme özelliği yüksek giysiler tercih edilmelidir.
 • Duş jelleri yerine nemlendirici etkiye sahip sabunlar kullanılmalıdır.
 • Süt apsesi durumunda çok fazla süte sahipseniz sütü boşaltmalı ve kontrol altına almalısınız.
 • Şeker hastalığı nedeniyle oluşan sivilceler için doktorunuza başvurarak insülin değerlerinde farklılıklara gitmelisiniz.
 • Özel iltihaplar, hangi rahatsızlığı yaşarsanız yaşayın memede deformasyona neden olabileceğinden en yakın sağlık kuruluşuna giderek gerekli tedaviyi görmelisiniz.
 • HIV virüsünün neden olduğu sivilcelere karşı henüz bir tedavi bulunmuyor. Bazı ilaçlar hastalığın seyrini yavaşlatabilir.
 • Meme apsesi, cerrahi müdahale gerekebileceğinden dolayı en yakın sağlık kuruluşuna gitmeniz gerekir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.