Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Meme Başında Tomurcuklanma Neden Olur, Nasıl Geçer?

Meme başında oluşan tomurcuklanmalar kadın ya da erkek fark etmeyen, ancak kadınlarda daha sık görülen bir durumdur. Meme başında tomurcuklanma meme başında bulunduğu için genelde doktora danışılmakta çekinilen bir durumdur. Genelde kendiliğinden geçmesi beklenir.

Meme başında tomurcuklanma çıkması genelde kadınlarda olması gerektiği düşünülür. Ancak herkesin başına gelebilecek olan bu durum kimi zaman kendiliğinden geçer kimi zaman da tedavi edilmesi gerekir. Bu iki duruma da tek başımıza karar veremeyiz. Mutlaka uzman bir doktora gidip gerekli tetkikleri yaptırmalıyız. Ancak öncelikle neden olduğunu bilmemiz gerekir. Sizlerle birlikte meme başında oluşan tomurcuklanmalara dair tüm detayları yazımızın devamında paylaştık.

Meme Başında Tomurcuklanma Nedir?

Meme başında ve çevresinde küçük top şeklinde oluşan et parçalarına meme başında tomurcuklanma denir. Pek çok sebebi olabilir. Her hastalıkta olduğu gibi zararlı ya da zararsız olanları mevcuttur. Bunun ayırımını ise yalnızca uzmanlar yapabilir. Aksi halde istenmeyen ciddi hastalıklar meydana gelir. Meme başında tomurcuklanma kimi zaman da başka hastalıkların bir belirtisi olabilir.

Meme Başında Tomurcuklanma Belirtileri Nelerdir?

Meme başında tomurcuklanma genelde hastanın meme ucunda ya da çevresinde kızarıklıkların oluşmasıyla oluşur. Daha sonrasında ise bu kızarıklıklar meme ucunda hassasiyet oluşturduğu için kaşıntılara sebebiyet verir. Meme ucu ve çevresi hassas bir deriye sahiptir. Çok sayıda sinir bulunur. Bu nedenden dolayı da kaşıntılar zamanla yerini yaralara bırakır. Yaraların oluşmasının ardından kabuklanmalar da söz konusudur. Ancak eğer kendiliğinden geçecek derecede bir tomurcuklanma değilse de yerini kırmızı lekelere ya da et parçalarına bırakır. Kimi zaman bu yaralar ya da tomurcuklanmalar giderek büyüyebilir.

Meme Başında Tomurcuklanma Neden Olur?

Meme başında oluşan tomuruklanmaların pek çok sebebi olabilir. En zararsız tomurcuklanmalar emziren annelerde veya hamile anne adaylarında görülür. Bu tomurcuklanmalar süt bezleriyle ilgilidir. Tomurcuklanmaların yanı sıra bu kişilerde şişkinlikler de söz konusudur. Süt bezlerinin fazla salgılanmasından kaynaklı bu tomurcuklanmalar doğumdan sonra ya da emzirme dönemi bitince kendiliğinden geçer. Tehlikesizdir. Ağrıya yaraya sebep olmazlar. Ancak enfeksiyon kaynaklı bir tomurcuklanma söz konusuysa da durumu biraz daha ciddiye almak gerekebilir.

Enfeksiyondan dolayı oluşan meme ucundaki tomurcuklanmalar genelde emziren annelerin göğüslerinin temizliğini yapamamasından kaynaklanabilir. Düzenli olarak göğüs pedleriyle temizlendiğinde bu enfeksiyon hızlı bir şekilde gözle görülür kaybolacaktır. Ancak bazen bu enfeksiyon kolay geçmeyebilir. Kendi sağlığınız ve çocuğunuzun sağlığı için doktora danışmadan bir krem ya da ilaç kullanmayın.

En tehlikeli durumlardan biri de tümördür. Tümör kaynaklı oluşan tomurcuklanmalar zaman içerisinde giderek büyür ve bu şekilde kişi ağrılar da hisseder. Bu tomurcuklanmalar genelde göğüs içinde başlar. Ancak büyümesiyle birlikte meme dokusunu bozarak görünüşte de tomurcuklanma hissedilir. Bu durum karşısında kişi evde yapacağı muayeneyle birlikte tümör olup olmadığını anlayabilir. Ancak en net testi yine uzmanlar yapacaktır. Erken teşhisle birlikte farklı tedavi yöntemleri mevcuttur.

Meme Başında Tomurcuklanma Nasıl Geçer?

Meme başındaki tomurcuklanmanın geçmesi için öncelikle neden ortaya çıktığını teşhis etmemiz gerekir. Bunun için en yakın sağlık kurumuna gidip gerekli tetkikleri yaptırabilirsiniz.

Meme başında tomurcuklanma en çok emziren annelerde ya da hamile olan anne adaylarında görülür dedik. Bu kişiler emzirdiği için kimyasal ürünler ve ilaçlar kullanmamalıdır. Zaten emzirme döneminden sonra tomurcuklanmalar yok olacaktır.

Enfeksiyon kaynaklı tomurcuklanmalar için kişi gebe değilse kullanacağı birkaç kremle bu rahatsızlığın üstesinden gelebilir.

Eğer tümör sebepli bir tomurcuklanma söz konusuysa hastanın tanısına bağlı olarak farklı seçenekler vardır.

Eğer erken teşhis sağlanabilmişse kişiye önce ilaç tedavisi başlanacaktır.

Eğer ileri derece tümörler belirginleşmiş ve tomurcukların içi dolduysa kemoterapi söz konusu olabilir. Ancak tomurcuklanmaların zararlı mı zararsız mı olduğuna ancak doktorlar karar verebilir.

Tümörlerin oluşması kişinin sağlığını tehlikeye atabilir kimi zaman da,  kişiye zarar vermez. Ancak bizler yine de temkinli olmalıyız. Erken teşhisin hayat kurtaracağını asla unutmayın.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.