Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Meme Küçülmesi Neden Olur?

Göğüs yapıları gebelik ve emzirme dönemlerinden sonra şekil bozukluklarına uğrayabilir. Kadınların en çok şikayet ettiği göğüs sorunlarından biri de meme küçülmesidir. Gebelik ve emzirme sürecinde kadınların vücutlarında salgıladığı birtakım hormonlar ise, meme boyutlarının büyümesini sağlar. Genişleyen süt bezleri ve dolmaya başlayan süt kanalları nedeniyle meme hacminde büyüme görülür. Ayrıca alınan kilolar da meme derisinin gevşemesine neden olur.

Kadınların Göğsü Neden Küçülür?

Meme formu hamilelik, emzirme, düzensiz diyetler sonucu kilo alıp verme, yaşın ilerlemesi, yerçekimi ve genetik sebepler nedeniyle bozulabilir. Özellikle hamilelik döneminde dolgunlaşan memeler, emzirme döneminin bitmesiyle birlikte hacim kaybedebilir ve sarkabilir.

Hormonlar nedeniyle, emzirme döneminde görülen meme büyümesi olağan bir durumdur. Emzirme sürecinin tamamlanması ile birlikte meme boyutunun normal haline dönmesi gerekir. Bazı kadınların göğüsleri eski halini alırken, bazılarında emzirmeden sonra memede küçülme oranı normalden fazla olabilir.

Hamilelik süresinde alınan kiloların verilmesi ile birlikte artan göğüs dolgunluğu azalır ve memede küçülme ile birlikte sarkma görülür.

Hamilelikte Göğüs Küçülür Mü?

Hamilelik sırasında memedeki salgı bezlerinin gelişmesi ile birlikte göğüsler büyür ve sertleşir. Memedeki bu değişimler kadınlarda birtakım ağrıların ortaya çıkmasına sebep olabilir. Hamilelik döneminde uygun sütyen takmak ve gereken hijyeni sağlamak çok önemlidir. Oluşabilecek çatlakları önlemek için gebelik başladığı andan itibaren nemlendirici kremler kullanılması gerekir.

Emzirme döneminde sütyen takmamak memelerin daha çabuk bozulmasına ve sarkmasına sebep olur. Ayrıca emzirme döneminde bir memenin çok fazla emzirilmesi sonucu tek memenin küçülmesi görülebilir. Bu nedenle göğüs küçülmesinin yanı sıra memelerde asimetri sorunu da oluşur.

Menopoza Girdikten Sonra Göğüsler Küçülür Mü?

Menopoza giren kadınların vücutlarında hem yaşın ilerlemesi ile hem de hormon seviyelerinin değişmesi ile birlikte bazı değişiklikler oluşur. Menopoza girilmesi ile birlikte östrojen hormonu azalırken, androjen ve progesteron hormonlarının seviyelerinde değişimler gözlemlenir.

Vücudun bazı dokuları esnekliklerini kaybederken, bazı dokuların inceldiği ve küçüldüğü görülebilir. Buna bağlı olarak memelerde küçülmeler ve sarkmalar oluşabilir. Meme başı küçülebilir ve memelerdeki sertlik azalabilir. Meme dokusunun azalması ve yağ dokusunun kaybolması nedeniyle meme formunda bozulmalar oluşur.

Göğüs Küçülmesini Önlemek İçin Ne Yapılmalıdır?

Emzirme sonrası oluşan meme küçülmesi ve sarkması probleminin çözümü için;

  • Doğru sütyen takılması,
  • Çatlaklar için nemlendirici kremler kullanılması,
  • Düzenli spor ve egzersiz yapılması alınabilecek önlemlerden bazılarıdır.

Göğüslerin Büyümesi İçin Ne Yapılmalıdır?

Süt verme sürecinin ardından yaşanan meme hacmindeki küçülmeler normal bir durumdur. Fakat bazı durumlarda kadınların meme hacimleri normalden fazla azalabilir, bu da estetik açıdan kötü bir görüntüye neden olabilir. Kadınlar için önemli olan bu durum estetik operasyonlarla düzeltilebilir. Estetik ve plastik cerrahi uzmanlarından yardım alınarak, meme küçülmesi ve sarkması sorunlarının çözülmesi mümkündür.

Bazı kadınlar spor ve egzersiz yaparak meme formlarının eski haline dönmesini sağlamaya çalışır fakat içleri boşalan memeler için yapılan egzersizler tek başına yeterli değildir. Estetik operasyonlarla ameliyatlı ya da ameliyatsız bir şekilde meme büyütülebilir. Günümüzde meme büyütme için pek çok güvenilir yöntem vardır. FDA onaylı silikonlar ve dolgu maddeleri ile küçülen göğüsler dolgunlaştırılabilmekte, sarkık memelerin formu dik ve canlı bir hale getirilebilmektedir. Ameliyat olmaya sıcak bakmayan kadınlar, dolgu teknikleri ile daha büyük ve daha dik göğüslere sahip olabilir.

Estetik operasyonlar sonrasında sporcu sütyeni takarak, doktorun önerdiği masajları uygulayarak ve beslenmeye dikkat ederek meme formunu korumak mümkündür. Emziren kadınlar, emzirme dönemi bittikten 8 ay sonra estetik operasyona girebilirler. Operasyonlar sırasında süt bezlerine dokunulmadığı için kadınların tekrar hamile kalıp süt vermesinde hiçbir sakınca yoktur.

Beslenmeye dikkat ederek, egzersizleri atlamayarak ve uygun göğüs masajları yaparak, göğüslerin formunu korumak mümkündür. Sürekli başlanıp bırakılan diyetler neticesinde dengesiz kilo alıp vermelerden kaçınmalı, göğüsleri zorlayacak hareketler yapmamalı ve düzenli aralıklarla meme kontrolü yapılmalıdır.


BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Yemeklerden sonra evde pratik tatlı tarifleri için harika kaynak!
yeni sunucu.