Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Meme Ucuna Yakın Çıban için Ne Yapılmalı?

Vücudun herhangi bir kısmında irin oluşması ile ortaya çıkan yaralara çıban denir. Genellikle yüzeysel kısımlarda görülse de iç organlarda da meydana gelmesi olasıdır. Çıban oluşmasının en büyük nedeni stafilokok denilen bakteridir. Her ortamda bulunabilen tehlikeli bir bakteri türüdür.

Çıban Neden Oluşur?

Bir kılın çıkacağı gözeneğin içerisine giren bakteri en yakın yağ bezesine ulaşır. Burada kişinin bağışıklık sistemi düşükse hemen üremeye başlayacaktır. Zamanla çıbanın oluştuğu bölgede bulunan damarlarda bol miktarda akyuvar birikir. Akyuvarların stafilokok ile savaşında her iyi hücrede ölür. Bu bölgede organizma artıkları toplanmaya başlanır. Zamanla yağ bezeleri hücrelerde parçalanmaya başlayarak yalancı bir kese oluşumunu sağlar. Bu olaya müdahale edilmez ise deriye doğru bir şişme büyüme meydana gelir. Halk dilinde buna “Çıban baş göstermesi” adı verilir. Çıban başlarda ufak bir sivilce gibi başlar. Ancak bu sivilce diğer sivilcelere göre çok daha acılı ve ağrılı seyreder. Daha sonra sivilcenin etrafı kızarmaya başlar ve sivilcede bir anda büyüme gözlemlenir. Büyümenin tam ortasında beyaz bir cerahat kütlesi toplanmaya başlar bu kısıma çıban özü adı verilir.

Hafif kızartılarla başlayan çıban, şişme, bölgesel ağrı, ateş, sızlama ve iltihap görüntüsü oluşturur. Vücudun yorgunluk, açlık ya da hastalık gibi nedenler çıbana zemin hazırlar.

Meme Ucunda Yakın Çıban Neden Oluşur?

meme ağrısı

Meme ucuna yakın çıkan çıkanların birçok nedeni vardır. Meme iltihapları son zamanlarda kadınların bu konuda bilinçlenmesi ile beraber ciddiye alınmaya başlandı. Ayrıca kadınlar kendi elleri ile meme muayenisi yapabilir hale geldiler.

 • Mastit, yani meme çıbanı daha irin toplamaya başlamadan uygun tedavi uygulanmazsa memede irinli bir iltihap oluşur. Bu duruma mastit adı verilir. Meme çıbanın olduğu bölgede kızarıklık, şişlik, ağrı, ısı artması gibi belirtiler baş gösterir. Bununla beraber vücutta ateş yüksekliği, yoğun titreme ve lökositoz gibi semptomlar meydana getirir.
 • Lohusalık dönemi çıbanları, tıptaki adı ile puerperal mastit ya da loğusalık mastiti ile adlandırılır. Emzirme yapılırken, meme başında oluşan çatlakların içerisine mikropların girmesi nedeniyle risklidir. Bu sebep ile meme başının temizliğine çok dikkat edilmelidir. Aksi taktirde meme başından giren bakteriler ve mikroplar çok kolay bir şekilde meme ucunda iltihap oluşturacaktır. Bebeğin herhangi bir nedenle emzirmeyi bıraktığı zamanlarda memelerin sağılarak içerisindeki sütün boşaltılması gerekir. Memedeki sütün daha kolay bir şekilde sağılabilmesi için memeye sıcak kompres uygulanması gerekir. Memelerde ortaya çıkan dolgunluk hissi, gerilme, dokunma sırasında oluşan ağrı, memelerde ateş ya da kızarıklık oluşması gibi sorunlar meme iltihabının habercisi olabilir. Meme apsesi rahatısızlığı memelerde çok yüksek derecede ağrılara neden olacaktır.
 • Plazma hücreli mastitler, genellikle çok sık doğum yapan kadınlarda görülebilen bir meme apsesi ya da iltihap çeşidir. Özellikle meme ucunda çok şiddetli ağrılara neden olur. Meme başı içeri doğru çekilebilir. Bu belirti meme kanserinde de görüldüğü için ilk başta meme kanseri teşhisi konulabilir. Ancak süt yollarının içerisinde kurumuş ve birikmiş çok sayıda plazma hücresi görülür.
 • Meme ucu sivilceleri, meme ucunda oluşan sivilceler bazı nedenlerden dolayı çıbana dönüşebilir. Sivilcelere uygulanan yanlış tedavi ile sivilce yaralarının mikrop kapması sonucunda meme başı ve etrafında çıbanlar otaya çıkabilir.

Meme Ucuna Yakın Çıbanın Tedavisi Nasıl Yapılır?

 • Mastit tedavi edilirken küçük bir cerrahi müdahale gerekir. Ameliyat ile göğüs içerisindeki irin boşaltılır. Bu işlemden birkaç gün sonra memedeki çıban iyileşme sürecine girer.
 • Lohusa çıbanı tedavisi, aynı şekilde çıban yarılarak içerisindeki irin boşaltılması ile tedavisi gerçekleştirilir.
 • Plazma hücreli mastitin tedavisi içini hafif bir ışın tedavisi uygulanır. Plazma hücreleri meme kanalından temizlenerek meme içi irininden kurtulmuş olunur. Bu süre zarfından bebeğinizi emzirmek zararlı olabileceğinden emzirmeye ara verilmelidir. Işın tedavisi radyasyonu bebeğinize zarar verebilir. Radyasyon özellikle küçük çocuklarda istenmeyen sonuçlar doğurabileceğinden doktorunuza danışmadan kesinlikle çocuğunuzu emzirmeyin.

Bitkisel Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

 • Ayva çekirdeklerini bir akşam önceden suyun içerisine bırakın.
 • Ertesi gün jelleşen sıvıyı göğüs uçlarınıza yumuşatmak için güzelce sürün.
 • Emzirdikten sonra temiz meme ucuna, sütünüzü yedirerek sürün.
 • Bu işlemleri uyguladıktan sonra meme ucunuza karbonat ve limonu karıştırıp ugulayın.
 • Bu işlem canınızı yaksa da meme ucundaki çıbanı tedavi edecektir.
 • Çıbanı surekli olarak nemli tutun.

Çıbanı bir anda kurutmak için antibiyotik ve alternatif tedavi yöntemlerini kullanın.

Sürekli c vitamini içeren meyveleri tüketin, bağışıklık sisteminiz ne kadar yukselir ise meme ucundaki çıbandan o kadar hızlı kurtulabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.