Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Memede Ağrı ve Acıma Neden Olur?

Memede bölgesinde oluşan ağrılar genelde tedirgin eder. Fakat memede ağrı ve acıma hissi bir rahatsızlık değil bir hastalık belirtisidir. Bunun için öncelikle tedavi edilmeden nedenlerin araştırılması gerekir. Memede ağrı ve acıma durumu akla hep kötü huylu kitleleri getirir. Ancak bunun pek çok anlamı olabilir. Memede ağrı ve acıma neden olur ve tedavisi nasıl gelişir merak ediyorsanız yazımızın devamını mutlaka okumalısınız.

Memede Ağrı ve Acımanın Nedenleri Nelerdir?

Memede oluşan ağrı ve acıma genelde kadınlarda adet döneminin öncesinde olur. Özellikle adet gününe bir gün kala bu ağrılar ve acılar şiddetlenebilir. Göğüslerde bulunan dolgunluk ve hassasiyetle beraber kişi bunu hissedebilir ancak bu ağrılar ve acımalar kalıcı değildir, adet döneminde ya da sonrasında geçebilir.

Bazı hormonal ilaçların kullanımı da meme ağrısına ve acısına neden olabilir. Özellikle sürekli olarak doğum kontrol hapı kullanan kişilerde bu durum görülebilir. Sürekli olarak değişen hormonlardan olumsuz etkilenen memelerde ağrı ve acıma söz konusudur.

Özellikle emziren annelerde sık rastlanılan ancak diğer doğum yapmamış kadınlarda da görülebilen bir diğer hastalık da göğüs iltihabıdır. Göğüs iltihabı süt kanallarındaki herhangi bir tıkanmanın sonucunda oluşan iltihaplanma çeşididir. Genelde bir bakteri ya da bir mantar durumuna sebebiyet verir. Bu da kızarma, ağrı, acı gibi durumları hissettirir.

Memelerde ağrı ve acı olunca akla ilk gelen seçenek genelde meme kistleridir. Meme kistlerinin içi sıvıyla doludur. Bu sıvı da kimi zaman özellikle adet öncesinde şişer ve baskı oluşturur. Bu da memede acıya ve ağrımaya neden olur. Bu kistlerin iyi huylusu olacağı gibi kötü huylusu da mevcuttur. Bu yüzden önlem alınması gereken bir konudur.

Göğüslerde oluşan apseler göğüs dokusunun normal halinin bozulmasına neden olur. Bu dokular arasında irinin birikmesi ile birlikte iltihaplanma oluşur. Bu iltihaplanmaları kişi eliyle hisseder. İrine neden olan bakteriler göğüs ucunda girebilir. Emziren annelerde bu bakterilere daha çok rastlanılır. Bu sonraki zamanlarda hem size hem de çocuğunuza zarar verebilir.

Artık günümüzde kadınlar ve erkekler fark etmeksizin göğüs kanserine oldukça dikkat çekiyor. Erkeklerde de görülen bu göğüs kanseri göğüste oluşan kitlelerin kötü huylu çıkmasından kaynaklı olarak gelişiyor. Bu kitleler tümöre dönüşerek göğüs ve çevresinde hızlı bir şekilde yayılıyor ve kişiyi ölüme sürüklüyor. Belirtileri arasında da acıma ve ağrı vardır.

Memede Ağrı ve Acıma Nasıl Geçer?

Memede ağrı ve acımanın tedavi edilmesi için önce nedenlerinin araştırılması gerekiyor. Uzman bir doktor eşliğinde mamografi gibi önemli bir röntgen çeşidine girmeniz en detaylı sonuçları verebilir. Doktorunuzun incelemeleri sonucunda çıkan neden eğer göğüs iltihabına bağlı olarak görülüyorsa doktorunuz sizlere bir antibiyotik tedavisi uygulayabilir. Eğer emziren bir anneyseniz çocuğunuzu bu süreçte emzirmemeniz, çocuğunuzun sağlığı açısından daha iyi olur.

Hormonal ilaçlar kullanıyorsanız bu durumu mutlaka doktorunuza haber verin. Memede ağrı ve acı hissini hissettiğinizi söylediğinizde doktorunuz sizlerin ilaç dozunu düşürebilir ya da daha az yan etkili bir ilaç önerebilir.

Göğüslerdeki apse durumu için de çeşitli yöntemler mevcuttur. Ancak emziren bir anneyseniz doğal yöntemleri tercih etmelisiniz. Soğuk kompresler genellikle daha iyi gelir ve daha az yağlı besinler tüketmeniz tedaviyi doğallıkta bulmanıza yardımcı olur.

Kilo dengesizliği yaşıyorsanız, yani bir alıp bir veriyorsanız. Mümkün olduğunca ideal kilonuzda sabit kalmaya özen gösterin. Çünkü kiloya bağlı olarak hormonlar daha az ya da daha çok salgılanarak dengesizleşebiliyor. Bu durumun önüne geçebilmek adına sağlıklı bir beslenme düzeni oluşturmalısınız.

Evde yapacağınız meme kontrolüyle birlikte elinizde gelen kistleri bulabilirsiniz. Sonuca göre de doktorunuz kötü huylu olduğuna kanaat getirirse gerek ilaç tedavisi gerekse cerrahi müdahaleyle bu hastalıktan kurtulmanıza yardımcı olur. Ancak durum ilerlemişse memenin bir kısmının kimi zamanda tamamının alınması da söz konusu olabilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.