Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Memede Yanma Hissi Neden Olur, Nasıl Geçer?

Çoğu zaman göğüs bölgesinde yanma hissi oluşur. Özellikle meme uçlarında bu yanmalar hem erkeklerde hem de kadılarda sıklıkla yaşanabilir. Erkek ve kadınlar için meme bölgesinde yanma hissini oluşturabilecek birçok çeşitli faktör bulunur. Bunların bazıları çevresel temelli olurken bazıları kronik sebeplere dayanabilir. Bu sebeple uygulanması gereken tedavi yöntemi de farklılık gösterir. Biz de sizlere bu yazımızda meme bölgesinde yanma hissine sebep olan faktörlerden ve uygulanabilecek olan tedavi yöntemlerinden bahsedeceğiz.

Memede Yanma Hissinin Oluşma Nedenleri Nelerdir?

1

Meme bölgesinde meydana gelen yanmalara sebep olan nedenlerden bazıları hem erkek hemde kadın için ortaktır. Ancak bazıları erkekler için veya kadınlar için özel olabilir. Bu nedenleri aşağıda sizler için açıklayarak sıraladık.

1. Kalp Hastalıkları

Kalpte meydana gelebilen sıkıntılar vücutta işleyişi etkiler ve beraberinde birçok belirtinin ortaya çıkmasına sebep olur. Kalpte herhangi bir sorun meydana geldiği zaman ilk olarak bu göğüs bölgesinde ağrı ve yanmalar ile hissedilir ve zamanla durumun şiddetine göre ilerleyebilir. Bu sebeple kalpte görülen rahatsızlıklar memede yanma hissine sebep olabilir.

2. Solunum Yolu Hastalıkları

Bilindiği gibi solunum yolunda meydana gelen hastalıklar ilk olarak kendisini nefes alıp vermede zorluk olarak gösterir. Bu zorluk daha sonrasında göğüs bölgesinde yanmalarla devam eder. Çoğu solunum hastalıkları kendisini göğüs bölgesinde yanma ve ağrılarla gösterdiği için memelerde yanma hissiyatı da oluşur. Memelerde meydana gelen bu yanma hissi solunum yolunda meydana gelen hastalıkların şiddetine göre değişebilir.

3. Sindirim Sistemi Sorunları

Sindirim sistemi, ağız bölgesi ile başlar ve göğüs bölgesi üzerinden devam eder. Özellikle yemek borusunda ve mide kısımlarında meydana gelen rahatsızlanmalar, ağrı oluşumları mide ve göğüs bölgesinde kendisini gösterir. Tüketilen gıdaların içerisinde aşırı derecede baharat ve yağ bulunuyorsa sindirim sisteminde meydana gelen rahatsızlanmadan dolayı memelerde yanma gözlemlenebilir.

4. Yaralanma veya Zedelenme

Göğüs bölgesinde dışarıdan gelen darbeler yüzünden yaralanmalar veya zedelenmeler oluşabilir. Bu yaralanma ve zedelenmenin olduğu bölümde morarma, kızarma, kanama, ağrı ve yanma hisleri oluşabilir. Özellikle meme bölgesinin hassaslığı nedeni ile bu belirtiler daha şiddetli hissedilebilir. Darbenin şiddeti de aynı zamanda bu bölgede meydana gelen yanmanın şiddetini etkileyebilir. İyileşme sürecine bağlı olarak burada meydana gelen yanma hissi zamanla kaybolabilir.

5. Enfeksiyon Oluşumları

Meme bölgesinde meydana gelen enfeksiyon oluşumları bu bölgeye ciddi hasarlar verebilir. Enfeksiyonlu bölge ve çevresinde ciddi derecede ağrı gözlenmesi ve yanma hissi oluşabilir. Bunun sebebi oluşan iltihabın çevresindeki dokulara hasar vermesi ve buradaki işlevselliği bozmasından kaynaklıdır.

6. Kaslarda Meydana Gelen Sorunlar

Göğüs bölgesindeki kaslar, bu bölge için büyük önem teşkil eder ve bunlara gelebilecek olan zarar birçok ciddi probleme neden olabilir. Kasların esnekliğini kaybetmesi ve kasların zedelenmesi gibi durumlarda kaslarda ağrıma meydana gelir. Memelerin altında bulunan bu kas gruplarındaki ağrılardan dolayı memelerde yanma hissi oluşabilir.

7. Hamilelik

Hamilelik durumunda vücuttaki birçok hormon seviyesinde dalgalanma görülür ve meme uçları özellikle çok hassaslaşır. Hamileliğin ilerleyen sürecinde hassaslaşma ile beraber memelerde büyüme ve dolgunlaşma gözükür. Ancak hamileliğin etkisinden dolayı bu hassas bölgelerde ağrıma ve yanma belirtileri oluşur.

8. Adet Dönemi

Birçok kadının adet dönemlerinde göğüslerde şişme meydana gelir. Ayrıca hamilelikte olduğu gibi göğüslerde ağrı ve hassasiyet artar. Özellikle tuzlu yiyeceklerin tüketilmesi ile beraber vücuttaki su tutma hacmi artığından dolayı hassaslık artar ve bu da beraberinde daha çok yanmaya sebep olur.

9. Yanlış Kıyafet Seçimi

Göğüs bölgesini sıkacak kıyafetler bu bölgelerde yanmalara sebep olur. Bu sebeple dar kıyafet kullanımından kaçınılmalıdır.

Memelerde Yanma Durumunda Uygulanabilecek Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

2

  • Kalp hastalıkları gibi durumlarda kalp doktoruna gözükerek herhangi bir önemli rahatsızlığın olup olmadığını kontrol ettiriniz. Önemli bir sorun olması durumunda tedaviye başlayarak memedeki yanma hissiyatından da kurtulabilirsiniz.
  • Yaralanma durumlarında buralarda oluşan yanmaları azaltabilmek için iyileştirmeyi destekleyecek kremler kullanmanız gerekir. Ne kadar çabuk buralarda iyileşme gerçekleşirse yanmadan da o kadar çabuk kurtulabilirsiniz.
  • Enfeksiyon temelli yanmalar için yapmanız gereken doktorunuza başvurarak bir antibiyotik kullanmanızdır. Böylelikle iltihabı kurutarak yanma hissini ortadan kaldırabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.