Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Memeden Kan Gelme Durumu Neden Olur?

Kadınların göğüslerinden gelen kanlı akıntılar, daha çok memeden kan gelmesi olarak ifade edilir. Çok yaygın olarak görülmeyen bu sorun, çok fazla görülmese de aslında son derece büyük problemlere sebep olabilir. Sadece kan değil, aynı zamanda diğer sıvılarla beraber kan da görülebilir. Memeden gelen kan, çoğu zaman kadının endişe ve korku duymasına sebep olur. Bu sorunun birçok sebebi olsa da, daha çok meme içindeki süt kanallarında rahatsızlık olması durumunda görülür.

Bu kanallarda görülen sorunlar ise daha çok hamile kadınlarda veya hamilelik sürecini geçiren kadınlarda ortaya çıkar. Daha önce anne olmayan kadınların süt kanalları gelişmediği için, bu durumda kanama veya diğer problemler daha az görülebilir. Lakin hamilelik sürecini geçiren kadınlarda da çok farklı sebeplerden ötürü görülebilir. Kadınlarda görülen memeden kan gelmesi durumunun nedenlerini ve tedavi yöntemlerini aşağıda sizlerle paylaştık.

Memeden Kan Gelmesinin Nedenleri Nelerdir?

  • Memeden kan gelmesi durumunun daha önce de belirtildiği gibi birçok farklı sebebi bulunabilir. Meme içindeki süt kanallarında varolan hastalıklardan kaynaklı olabilir. Özellikle memedeki süt kanallarında herhangi bir iltihaplanma olması sebebi ile kişide memeden kan gelmesi sorunu ortaya çıkar. Bu iltihaplar en çok hamile ve zamanında çocuk emziren kadınlarda görülür. Bu gibi durumlarda doktora danışarak muayeneden geçmek büyük önem taşır.
  • Memeden kan gelmesinin nedenlerini sıralamak gerekirse; %4.8’de meme kanallarında genişleme, %14.3 meme kanseri, %32.9 fibrokistik değişiklikler ve %48.1 intraduktal papillom sorunundan dolayı kan gelebilir.
  • Memeden kan gelmesi sorununun bir diğer sebebi de meme içinde bulunan damarların çatlama durumudur. Böyle bir durumda vücut içinde dolaşım yapan kan, memeden dışarıya çıkabilir. Lakin bu durum çok az karşılaşılan bir nedendir.
  • Süt kanallarında meydana gelen genişlemelerden dolayı da memeden kan gelebilir.
  • Bazı kadınlarda meme aşırı travmaya maruz kalırsa memeden kan gelmesi sorunu ve bunun yanı sıra birçok farklı durum meydana gelebilir. Bu sebeple çok büyük darbelere maruz kalan kadınların uzman bir doktora gitmesi gerekebilir. Böylece doktor gereken tedavileri yaparak bu sorunu ortadan kaldırabilir.
  • Memeden kan gelmesi sorunu, yine süt kanallarında meydana gelen tümörler ve iyi huylu kitleler sebebi ile oluşabilir. Böyle bir durumda memenin detaylıca muayene yapılması ile genelde tıbbi görüntüleme cihazları kullanılır. Bu problemlerin çözümü için gereken tedaviler görüntüleme sonrası belirlenir.
  • Memeden kan gelmesi sorunu her yaştaki kadınlarda görülebilir. Genç kadınların daha çok memelerinde meydana gelen fibrokistik değişikliklerden kaynaklanabilir.
  • Menopoz dönemine girmiş yaşlı kadınlarda görülebilen memeden kan gelmesi sorunu, meme kanseri rahatsızlığından dolayı olabilir. Bu yüzden bu durumdaki kadınlar, memeden kan gelmesi halinde daha dikkatli olarak uzman bir doktora gitmelidir.
  • Memeden gelebilen kanlı akıntılar, meme kanseri hastalığından şüphe ve endişe edilmesine sebep olabilir. Fakat memeden kan gelmesi sorunu her zaman da kansere işaret etmeyebilir. Bunun tespiti için muhakkak doktora gidilmelidir.

Memeden Kan Gelmesinin Tedavisi Nasıl Yapılır?

Memeden kan gelmesi durumunun tedavi edilebilmesi için ilk önce bu rahatsızlığın sebebi üzerinde durulmalı ve çalışmalar yürütülmelidir. Tedavi için öncelikle tomografi, mammografi, ultrason ya da röntgen gibi cihazlar ile muayene yapılması gerekir. Bazen bu problemi yaşayan kadınlarda kan testleri de yapılabilir. Şayet kanser gibi ciddi bir rahatsızlıktan dolayı kan geliyorsa, ultrason ve testler ile teşhis edilmeye çalışılır.

Akıntının adet kanamaları, ovulasyon ve mevcut gebelik ile beraber görülmesi kanser olma ihtimalini azaltabilir. Meme kanserinden kaynaklanan kanama halinde daha çok cerrahi operasyonlar uygulanabilir. Diğer nedenlere göre de tedavi değişiklik gösterebilir. Sorunun tespit edilmesinden sonra, kişide önce tıbbi ilaç tedavisi uygulanır. Sorun çözülemiyor ise böyle bir durumda cerrahi müdahaleler yapılır. Tek taraflı ve sıkmadan kendiliğinden gelen kanlı akıntılarda, muhakkak kesin bir tanının konulması gerekir. Ayrıca akıntı gelip gelmediğini kontrol etmek amacıyla meme başı uyarılmamalıdır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.