Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Menekşe Faydaları

Şifalı bitkiler ile yapılan kürler, çaylar ve özler sayesinde birçok hastalık ile savaşmak mümkündür. Günümüzde ilaç kullanımı insanlar tarafından fazla tercih edilmemektedir. Çünkü ilaçlar kimyasal bileşenler içerdiği için vücudumuzun doğallığına zarar vermektedir. Doğanın mucizesi olan şifalı bitkilerde ise yapay madde olmadığı için insan sağlığına olumsuz bir etkisi yoktur. Şifalı bitkiler arasında adını sık sık duyduğumuz bitkilerden biri de menekşe bitkisidir. Gerek kokusu ve güzel görüntüsü ile gerekse bizlere doğanın mucizesi ile dağıtmış olduğu şifa ile menekşe bitkisinin saymakla bitmeyecek kadar faydası bulunmaktadır. Menekşe faydalarının bir genellemesini yapacak olursak öksürük, baş ağrısı, egzama, uykusuzluk gibi problemlere iyi gelme özelliği vardır.

Menekşe aynı zamanda dünyada en güzel kokuya sahip olan bitkilerden bir tanesidir. Mor menekşe adı ile bilinen bu çiçek herkesin sevdiği bir bitkidir. Yaz aylarında yetişir. Aynı zamanda sağlık açısından sağladığı faydalarının yanında menekşe beyaz, mor, mavi renklerde evlerde süs eşyası olarak da kullanılabilmektedir. Küçük saksılarda yetişen menekşe hem görüntüsü ile hem de hoş kokusu ile pek çok insanın evinde bulundurmak istediği çiçeklerden biridir.

Menekşe Faydaları Nelerdir?

1. Uykusuzluğa İyi Gelir

Uykusuzluk günümüz dünyasında insanların en çok şikayet ettiği hususlar arasındadır. Sabah okullara erkenden giden çocuklar, işe yetişmeye çalışan insanlar sabahın erken saatlerinde kalkmak zorunda kalırlar. Gece rahat uyku geçirilmemişse uyku tamamıyla büyük bir sorun olmaya başlamıştır. Gün içerisinde tüketilen besinler sebebi ile, ruhsal sıkıntılar yüzünden ya da fiziksel bir neden ile gece uykusuzluk sıkıntısı yaşayabiliriz. Uykusuz olunduğu zaman vücut daha savunmasız daha güçsüz olur. Uykusuzluk sorunu ile mücadele eden insanların gün boyunca yedikleri besinlere dikkat etmeleri gerekir. Bazı uyku açıcı, direnci sağlayan, kuvvetlendirici besinler vardır. Özellikle de bitkisel olarak hazırlanan çaylar ile uykusuzluk problemi giderilebilir. Uykusuzluk sorununa çözüm olarak şifalı bitkiler arasında menekşe karşımıza çıkmaktadır. Menekşe yapraklarını ve çiçeklerini oğul otu ile birlikte kaynatarak çay yapılır ve bu çay bal ile tatlandırılarak tüketilir. Gece yatmadan 1 saat önce tüketildiği zaman etkisi hissedilmektedir.

2-. Baş Ağrısına Doğal Tedavi Yöntemi

Günlük yapılan işlerden, yorgunluktan ya da kronik olarak baş ağrıları bizlerin gün içinde yaşamış olduğu genel sorunlardan biridir. Bu sorundan kurtulmak için bazı zamanlarda ağrı kesici ilaçlar kullanırız. Ama bilmeliyiz ki bu ağrı kesici ilaçlar vücudumuza pek çok zarar vermektedir. Sürekli olarak alınan kimyasal maddeler karaciğerimizi, böbreklerimizi olumsuz yönde etkilemektedir. Bizler de artık sürekli olarak klasikleşen baş ağrılarından korunmak için farklı yöntemler, farklı metotlar uygulamalıyız. Bu ilaçların yanı sıra doğanın bizlere sunmuş olduğu şifalı bitkiler ve besinler sayesinde baş ağrısı probleminden de kurtulabiliriz. Rutin tekrarlayan baş ağrılarından korunmanın en doğal yolu baş ağrısını tedavi eden bitkilerin kullanılmasıdır. Örneğin menekşe baş ağrıları için çok faydalıdır. Salgıladığı binlerce mineral ve besin değerleri sayesinde baş ağrısına iyi gelir. Menekşe yağı başa sürülerek etki sağlanabilir.

3. Sinir Bozukluğu ve Asabiliğe İyi Gelir

Sinir bozukluğu ve asabilik durumları kimi zaman günlük yaşanan olaylar neticesinde kimi zaman anlık yaşanan olaylar sonucunda kimi zaman ise ruhsal bozukluk sebebi ile ortaya çıkmaktadır. Ancak birçok antideprasan ve sakinleştirici ilaçlar bu durumu yaşayan insanlar için çözüm olabilmektedir. Kullanılan bu ilaçların vücudumuzun süzgüleri olan böbreklerimize zarar vermektedir. Kendimizi ilaçlara adamamalıyız. Sürekli olarak kimyasal maddelerin vücuda girmesinin pek çok olumsuz yanı vardır. Ancak kimyasal ilaç kullanımı yerine şifalı bitkiler ile bu soruna bir çözüm bulabiliriz. Artık doğanın sunduğu pek çok faydalı bitkiler insan sağlığı için çok yararlıdır.  Menekşe sinir bozukluğu ve asabiliğe de iyi gelmektedir. Menekşe, insanın stresten uzak durmasını sağlar. Çünkü içerisinde bulunan mineraller ve besleyici vitaminler sayesinde insanların beyin hücrelerine hemen etki eder. Böylece insanın rahatlamasını sağlar.

Rahatlayan beyin hücreleri daha pozitif şekilde çalışmaya başlar. Böyle olunca da gün içerisinde olabilecek olan tüm sinirlerden uzak durulabilir. Çok stresli hayatı olanları çok hareketli yaşamı olan insanlar mutlaka menekşe kullanımlarına dikkat etmelidirler.

4. Romatizma Ağrılarına İyi Gelir

Yaş ilerledikçe daha fazla ortaya çıkan romatizma ağrıları yani kas ve eklem ağrıları için birçok merhem ve ilaç üretilmiştir. Büyüklerimizden çok sık olarak duyduğumuz diz ağrısı, menisküs yırtılması olarak ifade edilen bazı durumlar vardır. İşte bu rahatsızlıklar zamanında kemik sağlığının çok dikkat edilmediği vücutlarda olur. Zamanında çocukluk dönemlerinde kemik gelişimi iyi olmayan insanlar da yaşlılık dönemlerinde bu gibi romatizma hastalıkları görülür. Bunun tedavi süreçleri arasında da romatizma ağrıları oluşur. İlaç kullanarak bu romatizma ağrılarının iyileşmesi beklenir. Bu ilaçların yanı sıra doğada yetişen bazı bitkiler eklem ve kas ağrılarına iyi gelmektedir. Romatizma ağrılarına iyi gelen şifalı bitkiler arasında menekşe de vardır. Menekşe yapraklarını ve çiçeğini su ile kaynatarak süzdükten sonra suyunu bal ile tatlandırılarak tüketebilirsiniz. Düzenli tüketimin ardından romatizma ağrılarınızda azalma olduğunu kendinizde fark edeceksiniz.

Menekşe Bitkisinden Neler Yapılabilir?

Menekşe bitkisi güzelliği, hoş kokusu ve rengi ile herkesi büyüler. Menekşeden yağ elde ederek faydalanabilirsiniz. Bunun dışında da menekşeden bulgur pilavı yapılabilir. Genel olarak menekşenin bu kullanımı pek fazla bilinmez. Genel olarak menekşe yağı ve kurutulan bitki yapraklarından kaynatılıp çay elde edilmesi ile kullanılır. Menekşeli bulgur pilavı yapımı için ise menekşenin taze yaprakları kullanılır. 4-5 dal menekşe yaprakları ve dalları çok iyi şekilde temizlenir, yıkanır. Bulgur pilavını normal şekilde yaptıktan sonra da insanlar bu yıkanmış menekşeler pilavın içerisine atılır. Kavrulan bulgur pilavı ile beraber bu menekşe yaprakları da pilavın üzerinde gezdirilir. Bulgur pilavının pişmesinden sonra menekşe yaprakları pilavdan dikkatli bir şekilde çıkartılır. Uzunluğu çok fazla olmayan bu menekşe yaprakları kolay bir şekilde pilavdan alındıktan sonra da pilav afiyetle yenebilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.