Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Menekşe Yağının Faydaları

Menekşe sadece bahçelerde ya da evlerde saksılarda yerini değil aynı zamanda birçok alanda da yerini almalıdır. Bir badem yağı, argan yağı, hindistan cevizi yağı kadar tanınmasa bile bu yazıdan sonra sizlerin de fikri değişecek ve en yakın aktara gidip edineceksiniz. Menekşe direkt olarak kullanıldığı zaman pek faydalı olmayabilir bunun için yağ formu bu olumlu etkilerini hissetmemiz için en uygun halidir. Sizler de menekşe yağını kullanmak istiyorsanız yazımız sizler için öğretici olacaktır. Menekşe yağı bir çok alanda kullanılsa da ülkemize geldiği yıllardan itibaren sağlık alanında da adından sıklıkla söz ettirmiştir.

İnsanların doğal yaşamı seçtikleri şu dönemlerde doğal ürünlerin tüketim oranı artmıştır. Sizlerde çeşitli şikayetlerde bulunuyorsanız doğal ürünleri tercih etmelisiniz. Çünkü yan etkileri ilaçlara nazaran daha az ve kısa süreli olmaktadır. Genellikle gen yapısıyla da oynamadığı için bu etkiler ilaçların yan etkileri yanında oldukça masum kalır. Şimdi sizlerle her yönünü ele aldığımız menekşe yağının faydalarından bahsedelim.

Menekşe Yağının Faydaları Nelerdir?

1. Cildi Nemlendirir

İçeriğinde bulunan vitaminlerden yıllar faydalanılan menekşe yağı cildi nemlendirmek için bire bir. Cildin emebileceği bir yoğunluğu olan menekşe yağıyla birlikte cildiniz eskisinden daha yumuşak ve daha parlak görünecektir. Düzenli kullanımda kırışıkların oluşmasını da önler.

2. Egzamaya İyi Gelir

Menengiç Kahvesi

Deri hastalıklarının bir çoğunda iddialı olan menekşe yağı özellikle egzama hastalığının belirtilerini olabildiğince aza indirger. Ciltte bulunan bakterilerin arınmasına yardımcı olan menekşe yağı düzenli kullanımında iyileştirici özelliğini de keşfedebilirsiniz.

3. Sivilcelere İyi Gelir

Özellikle ergenlikte çıkan iltihaplı sivilceler hem görünüş olarak hem de kişinin cilt sağlığını bozar. Eğer sizlerde cildinizin pürüzsüz ve sorunsuz olmasını istiyorsanız menekşe yağının minerallerinden yararlanabilirsiniz. Eğer düzenli olarak kullanırsanız önce gözenekleriniz açılacak ve gözeneklerin içinde bulunan kirler ortaya çıkacaktır. Daha sonrasında bu gözeneklerin içini temizleyecek ve bir süre sonra bu gözenekleri temiz bir şekilde sıkılaştıracaktır.

4. Damar Görünümünü Düzenler

Özellikle kilolu kişilerde sıklıkla görülen damarların deri yüzeyinde belirgin olması kimi zaman bir çok kıyafeti girmemize engel olduğu gibi bir çok rahatsızlığa da davetiye çıkarabilir. Ancak menekşe yağı sayesinde hem görünümü ortadan kaldırabilir hem de eski kan dolaşımınıza kavuşabilirsiniz.

5. Saç Köklerine İyi Gelir

Menekşe yağının saçlarda pek kullanıldığını duymamışsınızdır. Ancak bu sizin mahrum olduğunuz en ender bilgilerden biridir. Çünkü menekşe yağı hem saç köklerine hem de saçların ucuna kadar yarar sağlıyor. Saç köklerini canlandırarak ölü saç hücrelerini harekete geçiriyor. Daha sonrasında da kişinin saç uçlarına parlaklık vererek daha sağlıklık bir saça kavuşmasını sağlıyor.

6. Saç Diplerindeki Kalıntıyı Çözer

Özellikle bakım kremlerinin şampuanların bazı kalıntıları saç derilerinde kalır. Hatta bazen küçük küçük elimize de geldiğini görürüz. Arada bir peeling etkisi yapacak olan ürünler kullanmalıyız. Bunlardan en doğalı da elbette menekşe yağı olacaktır. Menekşe yağ saç diplerinde kalan kalıntıları arındırır ve bu şekilde gözeneklerin daha rahat nefes almasını sağlar. Bu da saçlara doğal bir canlılık kazandıracaktır.

7. Şişkinliklere İyi Gelir

Özellikle bir yere çarpılmış bölgelerde şişkinlik oluşabilir. Bu şişkinliğin geçmesi için ise yine en doğal yöntem menekşe yağını sürmek olacaktır. Kişi zedelenmiş ve şişmiş bu bölgeye menekşe yağını uyguladığı takdirde kısa süre içerisinde derinin kendini topladığını görecektir.

8. Kan Dolaşımını Hızlandırır

Ferahlatıcı özelliğinin bir sebebi de kan dolaşımını hızlandırmasıdır. Bu şekilde hücrelerin çalışması daha da normalleşerek kişi kendini daha dinç hissedecektir. Aynı zamanda dolaşım bozukluğuna bağlı olarak oluşan hastalıkların da ortadan kalkmasını sağlar. Ancak bu etkiyi ancak uzun süreli kullanım sonucunda görebilirsiniz.

9. Ağrı Kesici Etkisi Yaratır

Özellikle sakatlanmalar zedelenmeler sonucunda oluşan ağrılar için en etkili ve reçetesiz alabileceğiniz ağrı kesici menekşe yağıdır. Menekşe yağı ilgili bölgeye sürüldüğü takdirde kişinin hasarlı bölgesinde anında bir ferahlama hissi olacaktır. Aynı zamanda kişi bunu uzun süre kullanırsa morluklar ve şişkinlikler de zamanla azalacak ve o alandaki kan akış hızı hızlanarak hücrelerin daha hızlı bir şekilde canlanmasına müsaade edecektir.

10. Psikolojik Hastalıklara da iyi Gelir

Özellikle anksiyete bağlı ruh bozukluklarında ya da ani depresyonlarda kişiler kendini oldukça mutsuz hissederler. Menekşe yağı sayesinde sinirler daha da yatışır ve onarım sürecine girer. Bu şekilde kullanmak istiyorsanız sizlerde bir bardak suyun içerisine birkaç damla menekşe yağı damlattıktan sonra çalkalayıp oda spreyi olarak kullanabilirsiniz.

Menekşe Yağının Kullanımı

Menekşe yağı bir çok alanda kullanılıyor. Fakat eğer kişi menekşe yağından faydalanmak istiyorsa bazı durumlarda dikkat etmesi gerekecektir. Belirtilen dozlarda alınması gerekilen menekşe yağı daha çok ciltte kullanılır. Bu yüzden kişinin öncelikle cildinin küçük bir alanında menekşe yağını denemesini tavsiye ederiz. Daha sonrasında bu alanda herhangi bir durum oluşmazsa kullanmaya devam edebilir. Ancak kişi eğer kullanmak istiyor ancak hassas bir yapıya sahipse de suyla seyrelttiği menekşe yağını cildine uygulayabilir. Eğer maske şeklinde kullanacaksa diğer yağlardan da karışım hazırlayarak yoğun maddelerle seyreltebilir.

Menekşe Yağı Nasıl Elde Edilir?

Her yağda olduğu gibi menekşe yağını da elde etmek zahmetli bir iştir. kilolarca menekşelerden oldukça az bir yağ üretimi sağlanır. Genelde soğuk presleme yöntemiyle elde edilen ağlar aktarlardan alabileceğiniz yağlardır. Ancak el yapımı üretilen menekşe yağlarının içerisinde yağ formuna kavuşabilmesi adına bazı yağlarda karıştırılabilir. Soğuk pres yöntemiyle elde edilen menekşe yağı yapısını koruyarak raflardaki yerini alıyor. Bu şekilde tüketilen yağların etkisi de haliyle daha fazla olabiliyor. Ancak zahmetli bir üretim sonucu elde edilen yağın fiyatı diğer yağlara nazaran daha pahalıdır. Piyasadaki ucuz yağlardan ayırt etmek için bu da bir kriter olabilir.

Menekşe Yağının Zararları

Her üründe olduğu gibi fazla kullanım sonucunda menekşe yağının da zararlı olduğu bazı alanlar vardır. Eğer kişinin menekşe çiçeğine karşı bir alerjisi varsa öncelikle bunu mutlaka test etmelidir. Ve dikkatli davranmalıdır. Olabildiğince kullanmamaya ya da doktoruna sorduktan sonra kullanmaya özen göstermelidir. Menekşe yağı ciltte gerginleşmeye sebep olabilir. Eğer kişinin cildi bu ve bunun gibi yağlara reaksiyon gösteriyorsa öncelikle mutlaka cildinin ufak bir yerinde deneme yapmalıdır. Ya da uzman bir hekime danışıp kullanmalıdır. Özellikle dış hastalıklarda etkili olan menekşe yağını kullanmak için seyreltmenizde fayda olacaktır. Bu hem etkileri daha olumlu yapacak hem de sizleri maddi olarak zarar uğramamanızı sağlayacaktır. Menekşe yağının sahteleri ciltte ciddi reaksiyonlara neden olabilir. Piyasada bir iki tane adından söz ettiren marka vardır. Eğer bu markaların üretmiş olduğu menekşe yağını tercih ederseniz sağlığınızı tehlikeye atmamış olursunuz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.