Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

MENENJİT BELİRTİLERİ NELERDİR?

Menenjit günlük yaşantımızda sıkça karşılaşmakta olduğumuz hastalıklarının başında gelmektedir. Bu yazımızda sizlere ülkemizde oldukça yaygın olan bu hastalık hakkında ayrıntılı bilgiler vereceğiz. Yazımızın devamında sizlere verecek olduğumuz bu bilgiler yardımı ile sizlerde, menenjit rahatsızlığı hakkında ayrıntılı bilgi sahibi olabilir ve bilinçli bir şekilde hareket edebilirsiniz.

İlk olarak kısaca menenjit rahatsızlığını tanımlayacak olursak eğer, beyni ve omuriliği kaplayan koruyucu zarın iltihaplanması sonucu oluşan hastalıktır diyebiliriz. Bu enfeksiyon, bazı durumlarda, zarlara (meninksler), sinirlere ve beyninize zarar verebilir. Menenjit viral bir enfeksiyondur.

Menenjit, enfeksiyon nedenine bağlı olarak, birkaç hafta içinde daha da kötü bir duruma gelebilir ya da yaşamı tehdit eden bir duruma neden olarak, antibiyotik tedavisine başlanmasına neden de olabilir. 

Eğer, menenjit ile ilgili olarak belirtilerine sahip olduğunuzu düşünüyor iseniz, vakit kaybetmeden doktorunuza başvurmanız gerekmektedir. Yapılacak olan erken tanı ile birlikte, olası komplikasyonlarında önüne geçmiş olacaksınızdır.

Menenjit Nedenleri Nelerdir?

Menenjit genellikle viral bir enfeksiyon nedeniyle oluşur, ama aynı zamanda bakteriyel bir enfeksiyon buna neden olabilmektedir. Kimi zaman, mantar enfeksiyonu menenjite yol açabilmektedir. Bakteriyel enfeksiyonlar en ciddi ve yaşamı tehdit edici enfeksiyonlardır. Çünkü henüz tam olarak tedavi yöntemleri geliştirilmemiştir. 

 • Bakteriyel Menenjit

Bakteriler, kan dolaşımı yardımı ile, beyin ve omuriliklere göç ettiklerinde, Akut bakteriyel menenjit oluşmaktadır. Ama aynı zamanda bakteri doğrudan beyin zarında istila oluşabilir, kulak veya sinüs enfeksiyonu, ya da bir kafatası, ya da nadiren, bazı ameliyatlar sonrasında kırıklara neden olabilir. Bakteri çeşidi sayısı, akut bakteriyel menenjite neden olabilmektedir. Bunlar ise şunlardır;

 1. Streptococcus pneumoniae (pneumococcus): En çok görülen menenjittir. Daha sık zatürre veya kulak ya da sinüs enfeksiyonları neden olmaktadır. Bu enfeksiyon oluşumunu azaltmak için henüz herhangi bir aşı yoktur.
 2. Neisseria meningitidis (meningokok): Bu enfeksiyon oldukça bulaşıcıdır. Özellikle gençler ve genç erişkinleri etkileyen ve genellikle üniversite yurtlar, yatılı okullar ve askeri üsler gibi yerlerde salgınlara yol açmaktadır. Bu enfeksiyon oluşumunu azaltmak için herhangi bir aşı yoktur.
 3. Hemofilus influenza (haemophilus): En çok çocuklarda görülmektedir. Yapılan ilgili aşılar ile bu menenjitin oluşumu azaltılmıştır.
 4. Listeria monocytogenes (Listeria): Bu bakteriler, yumuşak peynirler, sosis gibi gıdalarda bulunabilir. Bağışıklık sistemi zayıf olan hamile kadınlar, yeni doğanlar, yaşlılarda daha çok karşımıza çıkmaktadır. Bu bakteri ölü bebek doğumlarına neden olabileceği gibi, bebeğin doğduktan kısa bir süre sonra ölmesine de neden olabilir. 
 • Viral Menenjit

Viral menenjit genellikle hafif bir şekilde atlatılır ve genellikle herhangi bir tedavi gerektirmeden kendi kendine geçer. Bu virüsler yaz sonu ve sonbahar başında dolaşmaktadırlar. Herpes simplex virüsü, HIV, kabakulak, Batı Nil virüsü ve diğer virüsler, viral menenjite neden olabilir.

 • Kronik Menenjit

Yavaş büyüyen organizmalar beyninizi çevreleyen zarları ve sıvıyı istila ettiğinde menenjit kronik formları oluşturmaktadır. Akut menenjit belirtilerini anında belli ederken, kronik menenjit, iki hafta veya daha sonraki süre zarfında belirtilerini göstermektedir. Belirtileri ise, baş ağrısı, ateş, kusma ve zihinsel bulanıklıktır.

 • Mantar Menenjit

Mantar menenjit nadirdir ve kronik menenjit neden olmaktadır.

Menenjit İçin Risk Faktörleri Nelerdir?

 1. Zamanında, düzenli yapılmayan aşılar.
 2. 20 yaşının altında olan bireyler
 3. Kalabalık bir toplumda veya çevrede yaşamak
 4. Gebelik
 5. Bağışıklık sisteminin zayıf olması.

Menenjit Belirtileri Nelerdir?

Menenjitin ilk belirtilerinde hareketle genellikle yanlış teşhis edilmektedir. Genellikle ilk belirtilerine göre grip teşhisi yapılmaktadır. Menenjitin belirtileri 1 2 gün içerisinde kendini belli etmektedir. Yazımızda ilk olarak 2 yaşından büyük olan çocuklar için belirtileri hakkında bilgiler vereceğiz.

1.Yüksek Ateş

fever-healthmeup

Menenjit belirtilerinde en önemli olarak ateş görülmektedir. Bu ateş genellikle ani bir şekilde gerçekleşmektedir. Bu ateş çok şiddetli olmaktadır ve ateşinizin çok yüksek olması durumunda vakit kaybetmeden doktora gitmeniz gerekmektedir. Ateşiniz olmasına rağmen elleriniz ve ayaklarınız soğuk olmaktadır.

2.Baş Ağrısı

L-Chronic-Fatigue

Başka belirli bir belirtisi ise, baş ağrısıdır. Bu baş ağrıları normal baş ağrıları gibi olmamaktadır. Bu baş ağrıları daha şiddetli olmaktadır.

3.Bulantı ve Kusma

nausea

Menenjit olan kişilerde genellikle kusma ve bulantı belirtileri arasında kalmaktadır. Kusmalar sık sık başınıza gelmektedir. Kusma ve bulantı nedeniyle ise, kişilerde yeme bozukluğu da meydana gelmektedir. Bu da sizin bağışıklık sisteminizin bozulmasına neden olmaktadır.

4.Boyun Tutulması

Mandatory Credit: Photo by Garo/Phanie/REX (1896004iw) Model released - Sore throat. Woman stroking her throat. Various

Bir başka neden ise, boyun tutulmasıdır. Boyun tutulmalarında oluşan ağrılar, sizlerde yorgunluğa da neden olmaktadır.

5.Diğer Belirtiler

How-to-Get-Rid-of-a-Fever-2

Yetişkinler için diğer belirtiler ise şöyle sıralanmaktadır;

 • Karışıklık veya konsantrasyon güçlüğü
 • Böyle meningokok menenjit gibi bazı durumlarda deri döküntüsü,
 • İçme ve yeme de ilgi eksikliği
 • Işığa Duyarlılık (fotofobi)
 • Çok uyuma durumu veya zorluk uyanma
 • Nöbetler
 • Şiddetli kas ağrısı
 • Sinirlilik

Yen idoğanlar için menenjit belirtileri ise şöyledir;

1.Ateş

Sick-Child

Bebeklerde yüksek ateş görüldüğü zaman, doktora gidilmesi gerekmektedir. Çünkü yüksek ateş komplikasyonları bebeklerde daha kötü sonuçlara yol açabilecektir.

2.Ağlama

Crying_baby_by_sf1987

Bebeklerde, menenjit rahatsızlığı ile birlikte ağlama krizlerine neden olmaktadır. Ağlamanın yanı sıra bebeklerde de sinirlilik olmaktadır.

3.Aşırı Uyku Hali

10134

Bu hastalığın bebekler üzerindeki bir başka belirtisi ise, aşırı uykudur. Normalinden daha fazla uyumalar başlamaktadır. Uyku zamanları ise bebekler tepkisizleşmektedir.

4.Diğer Belirtiler

magusada-zaturre-salgini-216379

Bebeklerde görülen bir başka belirtiler ise şöyledir;

 • Bir bebeğin başının üstünde yumuşak noktada bir çıkıntı (bıngıldak)
 • Kusma
 • Homurtu ya da hızlı nefes alma
 • Konvülsiyonlar veya nöbet
 • Kötü beslenme
 • Hareketsizlik
 • Anormal refleksler

Menenjit Komplikasyonları Nelerdir?

Menenjit komplikasyonları şiddetli olabilir. Siz veya çocuğunuzun, herhangi bir tedavi olmadan, hastalığı atlatmak mümkün olmamaktadır. Çünkü sonrasında, nöbet dahil olmak üzere kalıcı nörolojik hasarlara neden olabilmektedir. Oluşabilecek komplikasyonlar ise şöyledir;

 • İşitme kaybı
 • Hafıza güçlüğü
 • Öğrenme engelleri
 • Beyin hasarı
 • Yürüme sorunları
 • Nöbetler
 • Böbrek yetmezliği
 • Şok
 • Ve tedavi edilmez ise ölümle bile sonuçlanabilecektir.

Doktorunuza görünmeden önce ise sizin yapmanız gerekenler şöyledir;

 1. Belirtilerinizi bir yere yazarak doktorunuza iletmeniz gerekmektedir.
 2. Kişisel bilgilerinizi iletin. Hayvanlarla herhangi yeni iletişim durumunuz, tatiller de dahil olmak üzere her durumunuzu iletin. Bir üniversite öğrencisi iseniz, doktorunuz büyük olasılıkla oda arkadaşınızı ve yurt arkadaşlarınızın herhangi bir benzer belirtilerini sahip olma bilgisini soracaktır.
 3. Aşı bilgilerinizi edinin.
 4. Almış olduğunuz tüm vitamin ve ilaçlarınızı iletin.
 5. Aile veya arkadaşlarınızdan birini yanınıza almanızı tavsiye etmekteyiz. Çünkü menenjit acil bir müdahale gerektirebilir.

Menenjit Tedavisi

Doktorunuz bu noktada ilk olarak size veya çocuğunuza fiziksel bir muayene yapacaktır. Baş, kulak, boğaz ve omurga boyunca cildin etrafında enfeksiyonları inceleyecektir. Bunlara ek olarak bazı testler de yapılmasını isteyebilir. Bu testler ise şöyledir;

 • Kan testleri
 • Görüntüleme: X-ışınları ve bilgisayarlı tomografi (BT) ile kafa, göğüs taramaları, sinüslerin şişme veya iltihap durumlarını ortaya çıkarabilir.
 • Spinal tap (lomber ponksiyon): Bu yöntem ile, beyin omurilik sıvısı (BOS) alınarak incelenmesi yapılmaktadır.
 • Bunlara ek olarak ise, doktorunuz menenjit belirli nedenleri kontrol etmek için ve belirli virüslere karşı antikor kontrol etmek için, bir test olarak bilinen bir DNA tabanlı testi de sizlere uygulayabilir.

Menenjitin iyileşmesi için ise, tedavi biçimi sahip olduğunuz menenjit türüne göre değişmektedir.

Bakteriyel Menenjit

Akut bakteriyel menenjitte iyileşme sağlamak ve beyin şişme, nöbetler gibi komplikasyonların riskini azaltmak için intravenöz antibiyotik ve kortizon ilaçları gerekmektedir.

Viral Menenjit

Antibiyotikler, viral menenjitleri tedavi edemez ve olguların çoğu birkaç hafta içinde kendi geliştirmeye başlayarak hastalığın şiddetlenmesine neden olmaktadır. Viral menenjit genellikle hafif vakaların tedavisini içerir. Bunlar ise şöyledir:

 • Yatak istirahati
 • Sıvıların bol tüketimi
 • Reçetesiz ağrı kesici ilaçlar, ateşi düşürmeye yardımcı ve vücut ağrıları hafifletmek için alınacak olan ilaçlar

Diğer Menenjit Türleri

Mantar menenjit, antifungal ilaçlar ile tedavi edilmektedir. Ancak, bu ilaçların ciddi yan etkileri olabilir, bu nedenle laboratuvar sonuçlarına ihtiyacınız olacaktır.

Alerjik reaksiyon veya otoimmün hastalık nedeniyle infeksiyöz olmayan menenjit, kortizon ilaçlar ile tedavi edilebilir.

Kanser ile ilgili menenjit bireysel kanser tedavisi gerektirir.

Yazımızda sizlere vermiş olduğumuz bu bilgiler yardımı ile sizlerde menenjit konusunda bilinçli bir şekilde hareket etmeniz gerekmektedir ve bir tıbbi yardım almanız gerekmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.