Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Menenjit Hastalığı

Menenjit hastalığı, beyni saran zarların iltihaplanması ile meydana gelen ve anında tedavi edilmediği takdirde beyin hasarı, işitme kaybı ya da ölüm ile sonuçlanabilen oldukça ciddi bir bakteriyle hastalık türüdür. Menenjit hastalığına yakalanan kişilerin %95’i 5 yaşını geçmemiş çocuklardan oluşur. Çeşitli virüs türleri daha hafif bir menenjit tablosu ortaya koysa da her halükarda menenjit tespit edildiği takdirde anında müdahale edilmesi gereken bir hastalıktır.

Menenjit Hastalığı Nedir?

Menenjit, meninks adı verilen beyin ve omuriliği saran zarlar ve pia meter adı verilen ve en iç bölümlerde yer alan ince zarlar ile onun da üzerinde yer alan ve araknoit adı verilen örümceksi zarın iltihaplanması ile ortaya çıkar. İltihaplanma bu iki zarın arasında kalan örümceksi zar altı aralık yer alan beyin – omurilik sıvısında da görülür. Örümceksi zar altı aralığının beyin ve omuriliği tamamen sarması, bu arı aşmayı başaran enfeksiyonun oldukça ince olan bu aralık boyunca enfeksiyonun yayılmasına yol açar.

Bununla birlikte beyin zarı ile beyin boşluğu arasında yer alan birleştirici yollar sebebi ile bu enfeksiyon beyin karıncıklarına kadar gider. Bu ilerlemenin ardından beyin – omurilik sıvısı ve beyin zari haricinde kalan omurilik sinirleri, kafa sinirlerinin kökleri, ince zar altında kalan omurilik ve beyin dokularına da yayılır.

Menenjit hastalığı söz konusu olduğu zaman BOS adı verilen beyin omurilik sıvısında hücre artışı görülür. Virüsler, mantarlar, bakteriler ve çeşitli ilaçlar sebebi ile akut menenjit ortaya çıkabilir. İlaçların ya da viral etkenlerin sebep olduğu memenjit hastalığı genellikle hafif bir seyir izleyerek, herpes vürus enfeksiyonu haricinde de tedaviye gerek duyulmadan kendiliğinden iyileşme özelliğine sahiptir. Fakat bakterilerin sebep olduğu menenjit hastalığı oldukça ağır bir tablo ortaya koyar. Erken tedavi edilmemesi halinde ölüm riski artış gösterir. Bu hastalığın erken dönem ölüm oranları %23 ile %59 arasında değişkenlik gösterir. Tedavinin geciktiği durumlarda ise ölüm kesindir.

Menenjit Hastalığı Belirtileri

Viral menenjit söz konusu olduğu zaman düşük derecede ateş, ani baş ağrısı, ışık hassasiyeti adı verilen fotofobi ve ense sertliği gibi durumlar ortaya çıkar. Bununla birlikte bulantı, bitkinlik, halsizlik ve kusma da görülenler arasında yer alır. Hastalar genellikle bu duruma uyum sağlar. Yaşama işlevinin aşırı zayıfladığı, sürekli ve derin patolojik uyku adı verilen hafif letarji, belirgin kofüzyon yani bilinç bulanıklığı ya da koma durumunun olması halinde viral menenjitte dış nedenler akla gelir. Viral ensefalitte parankimin etkilenmesi sebebi ile belirli bir yerde nörolojik bulguların tespit edilmesi ve havalenin görülmesi olasıdır.

Bakteriyel menenjit söz konusu olduğu zaman titreme ve üşüme ile birlikte gelen ateş, baş ağrısı, menenjismus ile birlikte bilinç düzeyinde ortaya çıkan değişiklikler görülmesi muhtemeldir. Spinal ve meninks sinirlerin arka köklerinde çeşitli mikrobik ajanlar ya da toksinlere karşı vücudun göstermiş olduğu kızarıklık, hararet artışı ile karakterize iltihabik reaksiyonlarına bağlı olarak hastalarda kas hipertonosu ortaya çıkar. Bu durumda hasta opistotonus adı verilen tüfek tetiği pozisyonunda yatırılır.

Tüberküloz menenjit söz konusu olduğu zaman klinik gelişme oldukça yavaş olur. Nadiren şiddetli ve ani bir başlangıç görülür. Prod rom yani döküntü süresi 2 ile 4 hafta aralığında sürer. Bu dönemde bitkinlik, halsizlik, ateş ve kas ağrısı özgül olayan semptomlar ortaya çıkar. Tüberküloz menenjitte düşük dereceli ateş görülür. Letarji ve konfüzyon gibi bilinç değişiklikleri ortaya çıkabilir. Bu tür hastalıklarda bulgulara göre üç farklı şekilde inceleme yapılması mümkün olur. İlk durumda nörolojik bir bulgu olmaz ve hastanın bilinci açık olur. İkinci grupta kofüzyon meydana gelmiş olsa da koma görülmez. Silik yarı felç adı verilen hemiparezi ya da tek kala çift sinir görülür. Üçüncü durumda ise bilincin kısmen kaybolması ve etrafa karşı ilgisizlik adı verilen stupor, koma, yarı inme adı verilen hemipleji ya da birden fazla kafa çifti siniri tutulumu, belden aşağı iki bacağın da tutmaması felç hali adı verilen parapleji durumu söz konusu olabilir.

Menenjit Hastalığı Tedavisi

Menenjit hastalığı söz konusu olduğu zaman genellikle hastaya hiç vakit kaybetmeden yüksek dozda antibiyotik verilir. İlaçlar aralıksız bir şekilde damardan uygulanır. Beyin – omurilik sıvısının bulanık olduğu tespit edildiği takdirde test sonuçlarını beklemeye gerek duymadan tedaviye başlanır. Kloramfenikol bakterisi tespit edildiği takdirde antibiyotik olarak penisilin kullanılır.

Menenjit hastalarına ayrı bir yerde özenli bir şekilde bakılması gerekir. Hastanın rahatlayabilmesi için aş ağrısı için ağrı kesici, kusmaya karşı ilaçlar ya da havale nöbetlerinin önüne geçebilmek adına sakinleştirici ve anti konvülsan gibi ilaçlar verilebilir. Ateş düşene kadar birkaç gün boyunca damardan antibiyotik verilmeye devam edilir. Bedenin mikroptan arınmasını garanti altına almak için daha sonra ağızdan da antibiyotik verilebilir. Hastanın tedavi sürecinin ardından kısa bir süre dinlenmesi gerekir. Dinlenmenin ardından hasta hayatına kaldığı yerden devam edebilecek duruma gelir.

Menenjit hastalığına yakalanan kişiler genellikle birkaç hafta içinde sağlığına kavuşur. Fakat bu menenjiti hafife almamız gerektiği anlamına da gelmez. Menenjit hastalığında %6 oranında ölümle karşılaşılır. Ölüm kadar ciddi olmayan durumlarda kalıcı bozukluklar ya da sakatlıklar görülür. Sakatlık durumları özellikle çok küçük çocuklarda ortaya çıkar. Sara, sağırlık, zeka geriliği ya da spastisite de menenjit hastalığının sonuçları arasında yer alır. Kimi zaman beyin çevresinde dolaşan sıvının dolaşımı engellenecek ve bu da çocuğun kafasının büyümesine yol açarak hidrosefali durumunu ortaya çıkarır. Bu sebepten dolayı bu hastalığa yakalanan çocuklar sürekli bir şekilde kontrol atında tutulur. Hastalığın tekrar ortaya çıkacağının tespit edilmesi halinde ise kolaylaştırıcı etkenler açısından yapılan incelemeler sonucunda bu durum önlenir. Menenjit hastalığında erken tanı can kurtaracağı için belirtilerin tespit edilmesi halinde mutlak surette doktora gidilmesi gerekir.

Menenjit hastalığı bakteriler ve virüsler ile oluşmasına göre iki farklı türe ayrılır. Viral menenjit daha sık görülse de tehlikesi düşük bir hastalık türü olarak bilinir. Şiddetli baş ağrısı işle belirtilerini gösteren bu hastalık hafif bir nezle ya da daha ağır şikayetler ile birlikte de ortaya çıkabilir. Bu tür hastalarda antibiyotik kullanılmasına gerek olmayıp yalnızca iyi bir şekilde bakım gösterilmesi yeterli olur.

En sık görülen menenjit hastalığı meningokok türü bakterilerin sebep olduğu hastalık türüdür. Bu hastalığın yerel salgınlara yol açtığı da bilinir. İki farklı türe sahip olan bu hastalığın ilk türü aniden başlayan, bütün bedende çürük ve morluklara yol açan ve kısa sürede ölüm ile sonuçlanabilen oldukça tehlikeli ve acil bir şekilde tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır. Öyle ki hastalar 12 saat içinde dahi hayatını kaybedebilir.

Hastalığın ikinci türü daha sık görülmek ile birlikte 1 – 2 günlük nezle benzeri belirtiler gösterdikten sonra şiddetli baş ağrısı, döküntü ve kusmaya yol açar. Tanı belden alınacak olan beyin omurilik sıvısı üzerinde yapılacak olan incelemeler sonucunda mikropların tespit edilmesi ile yapılabilir. Bu tür hastalıklarda genellikle penisilin uygulanır. Hastanın iyileşme olasılığı oldukça yüksektir. Meningokok menenjit bulaşıcı bir hastalık olduğu için asta ile temas halinde olan kişilerin dahi antibiyotik kullanması gerekir.

Pnömokok menenjit hastalığı 45 yaşın üstünde olan kişilerde daha sık görülür. Oldukça tehlike olan bu hastalık, hastaların %25’inde ağır kalıcı hasara yol açar. Fazla bulaşıcı olmayan bu hastalıkta salgın görülmez ve bu hastalık koruyucu tedavi gerektirmez.

Hemofilus influenza menenjit hastalığı 4 yaşın altında olan çocuklarda görülür. Diğer bakteriyel menenjit hastalıklarına benziyor olsa da ayırıcı bir tanı koyulması gerekir. Zira bu hastalık penisiline yanıt vermeyeceği için çeşitli antibiyotikler kullanılması gerekir.

Tüberküloz yani verem menenjiti oldukça nadir görülen fakat önemli bir menenjit hastalığı olarak bilinir. Genellikle besin yetersizliğine sahip olan bebekler ile yetişkin kişilerde görülür. Çok belirsiz belirtilere sahip olan bu hastalıkta hasta kendini kötü hissedinceye dek birkaç hafta geçer. Hastalığa tanı koyulabilmesi için omurilik sıvısının alınması ve incelenmesi gerekir. Bu tür hastalıklarda 1 yıl boyunca antibiyotik tedavisi yapılır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.