Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Menisküs Hastalığı

Menisküs hastalığı genellikle spor yapan genç kişilerde görülen bir hastalık olup, zorlama ya da ani hareket sebebi ile herhangi bir kişide de görülebilir. Bu tür sebeplerden dolayı hastanelere başvuran birçok kişi bulunur. Fakat menisküs hastalığının ortaya çıkması için zorlama yaşanmasına gerek yoktur. 40 yaşını geçmiş bireylerde menisküs hastalığı zayıflayan vücut sebebi ile görülebilir. Gün içinde yapılacak olan hareketlere dikkat edilmesi gerekir. Ayrıca bu tür kişilerin menisküs hastalığının önüne geçebilmek adına çeşitli önlemler alması gerekir. Fakat tüm önlemlere rağmen otururken, kalkarken, merdiven çıkar ya da inerken, ağrı ya da kısıtlanma gibi hislerin ortaya çıkması durumunda en kısa süre içerisinde bireyin doktora gitmesi önem arz eder. Zira bu tür bir hastalığın çok geç olmadan tedavi edilmesi gerekir.

Menisküs Hastalığı Nedir?

Vücudumuzda yer alan bacak ve uyluk kemiklerinde bulunan eklemlerin meydana getirdiği bölgeye diz eklemi adı verilir. Bu bölge vücut ağırlığı, taşınan yükler, uygulanan basınç ve uzun ve hızlı bir şekilde yapılan hareketlere karşı vücudun korunmasını sağlar. Dayanıklı olsa dahi yapısının tek eksenli olması sebebi ile zorlanma söz konusu olduğu zaman zedelenme ortaya çıkar. Bu tür zedelenmeler hareketlerin kısılmasına ve hareketler yapılırken zorluk çekmeye sebep olur ve böylelikle de yaşam kalitesi düşer.

Menisküs Hastalığı Neden Olur?

Menisküs hastalığının birçok basit sebebi vardır. Dize doğrudan temas, menisküsün zorla bükülmesi, ani dönüşler yapılması yada şiddetli basınçlar menisküsün yırtılmasına sebep olabilir. Ağır kaldırma ya da derin çömelme hareketleri yapıldığı zaman da yaralanmaların ortaya çıkması muhtemeldir. Bu sebepten dolayı da menisküs yırtıkları özellikle spor yapan kişilerde görülür. Tenis, basketbol ve futbol gibi sporlarda ani duraklamalar, ani dönüşler ve ani hızlanmalar gibi hareketlerin yapılması bu hastalığın ortaya çıkma olasılığını arttırır.

Menisküs hastalığının görülme olasılığı yaş ilerledikçe artış gösterir. Osteoartrit sorunu ile karşı karşıya olan kişilerin menisküs yırtılması ya da diz yaralanması gibi sorunlar ile karşılaşması da muhtemeldir. Bu hastalık aşınma, yaşlanma, yıpranma, eklemlerde sertlik ya da ağrı gibi sebeplerden dolayı ortaya çıkar. Bunun yanı sıra atlama ya da çömelme gibi hareketleri gerçekleştiremeyen ya da gerçekleştirmekte zorlanan kişiler de risk altında olur.

Menisküs Hastalığının Belirtileri

Menisküs yırtığının büyüklüğü hastalık belirtilerini de yönlendirir. Küçük yırtıkların olması halinde ağrı hafif olacak, yırtılmayı takiben 2 – 3 gün içerisinde ortaya yavaş yavaş gelen bir şişlik çıkacaktır. Yırtık her ne kadar yürümeyi pek etkilemese de yürürken hafif çaplı ağrılar ile karşılaşmanız mümkün olur. ağrılar çömelirken, otururken ya da ayağa kalkarken daha fazla görülebilir. 2 – 3 hafta geçmesinin ardından genellikle kendiliğine ortadan kalkan bu hastalık sebebi ile ortaya çıkan ağrılar dizinizi bükmeniz halinde de devam eder.

Orta seviyeli menisküs yırtıkları söz konusu olduğu zaman bu bölgeye bağlı olarak dizin merkezinde ya da yan tarafında ağrılar ortaya çıkabilir. Bu tür yırtıklar söz konusu olduğu zaman her ne kadar yürüyebiliyor olsanız da dizinizi büktüğünüz ya da sert bir hareket yaptığınız zaman bıçak benzeri ağrılar ortaya çıkar. 2 – 3 gün içerisinde bu bölge şişecek ve diz hareketleriniz engellenecektir. Bir iki hafta içerisinde azalmaya başlayan belirtiler dizin aşırı kullanması ya da sık bir şekilde bükülmesi halinde tekrar ortaya çıkabilir. Tedavinin uygulanmaması halinde menisküs hastalığı belirtileri bir yıl boyunca arada sırada tekrar ortaya çıkar.

Büyük düzeyde yırtıklar oluşması halinde ağrılar şiddetli olacak, diz şişecek ve şertlecektir. Şişlik 2 – 3 gün boyunca devam edecek olup yırtılan menisküs parçaları eklemde yer alan boşluğa girebilecektir. Bu da dizin kitlenmesine yol açar.

Yırtığın büyük olması halinde dizi bükmek ya da düz tutmak söz konusu olmayabilir. Yırtığa ilave olarak diz bağlarının da hasar görmesi halinde menisküs yırtıklarının vermiş olduğu ağrının şiddeti artacak ve bu sebeple de yürümek neredeyse imkansız hale gelecektir.

Menisküs Hastalığının Teşhisi Nasıl Konur?

Çeşitli belirtiler sebebi ile bir doktora göründüğünüz zaman, doktor sizlerden rahatsızlıklarınız hakkında bilgi alacak ve daha sonra fiziksel bir muayeneden geçirerek şişlik durumunu inceleyecek ve daha sonra da diz hareketlerinde bir kısıtlanma olup olmadığını anlamak için dizi bükme, bacağı düz konuma getirmeye çalışma, yana doğru hareket ettirme gibi hareketlerin yapılıp yapılamadığına bakarak menisküs diskine baskı uygulayıp menisküs yırtığı belirtilerinin görülüp görülmediğini anlamaya çalışacaktır.

Diz ile ilgili çeşitli sorunların belirtileri aynı zamanda menisküs yırtığının göstermiş olduğu belirtiler ile kesiştiği için teşhis koyulabilmesi için görüntüleme yöntemlerinin kullanılması gerekebilir.

X Ray menisküs yırtığını göstermese de dizdeki belirtilerin kireçlenme gibi sebeplerden dolayı mı ortaya çıktığı ya da menisküs yırtığı ile bir alakasının olup olmadığı konusunda bir fikre varılır. MR filmi hem bağ dokularında herhangi bir hasar olup olmadığını hem de yırtığın boyutunu görmenizi sağlar.

Menisküs Hastalığının Tedavisi

Menisküs hastalığının tedavi edilebilmesi için yırtığın büyüklüğü ve hastalığın hastaya etkisine bağlı olarak ameliyatsız ya da ameliyatlı bir şekilde tedavi uygulanır.

Ameliyatsız Tedavi

Yırtığın küçük olması ve dış menisküste oluşması halinde cerrahi müdahaleye gerek duyulmaz. Bu tür yırtıkların iyileşebilmesi için genellikle dize uygulanmakta olan basıncın azaltılması ve hastanın istirahat etmesi gibi tedaviler denenir.

Menisküs yırtığı sebebi ile şişen dizin inmesini sağlamak ya da ağrısını hafifletmek istiyorsanız soğuk kompres uygulayabilirsiniz. Bunun için bir poşete koyulan buzları ince bir havluya ya da pamuklu bir beze sarmalı ve daha sonra ağrıyan dizinizin üstüne koymalısınız. Yaklaşık 20 dakika boyunca beklettikten sonra kompres değişimi yapabilirsiniz. Fakat buzun doğrudan cilde değmesi doğru bir uygulama yöntemi olmaz.

Yine küçük çaplı yırtıklar söz konusu olduğu zaman destek amaçlı elastik kompres bandajını kullanmanız da mümkündür. Fakat burada dikkat etmeniz gereken şey bu bandın fazla sıkı olmaması olacaktır. Ayrıca bacağınızın altına yastık koyabilir ve dizinizin yukarıda durmasını sağlayabilirsiniz. Böylelikle dize doğru olan akışı azalacak ve şişlik azalacaktır.

Ameliyatlı Tedavi

Menisküsün sebep olduğu ağrıların aşırı şiddetli olması, dizde hareket kısıtlaması olması ve bu ağrı ve kısıtlama durumlarının üzerinden uzun bir sürenin geçmiş olması durumunda bu belirtilerin hafiflememiş olması halinde bir doktora gitmeniz gerekir. Bu durumda yapılacak olan ilk önerilerden birisi artroskopik ameliyat seçeneği olur. Yırtığın durumuna göre ise iki farklı türde ameliyat yapılabilir. Menisküsün tamamının ya da yalnızca belirli bir bölümünün alındığı durumlarda menisektomi ya da yırtılan menisküs parçalarının dikildiği durumlarda menisküs onarımı gerçekleşir. Her iki tür ameliyat da artroskopik yöntem kullanılarak yapılır. Artroskopi eklemler ile ilgili olan sorunların hem teşhisinde hem de tedavisinde kullanılan bir cerrahi yöntem olarak bilinir.

Artroskopik yöntem uygulanırken doktor ince bir çubuğun uç kısmında yer alan ve artroskop adı verilen kamerayı kullanarak eklemin bulunduğu bölgeyi deriye açılacak olan küçük delikler yardımı ile görecek ve operasyonu da bu şekilde gerçekleştirecektir. Kamera tarafından yansıtılan görüntü on kata kadar büyüyebilme özelliğine sahip olduğu için de eklem tüm detayları ile doktorun gözleri önüne serilir. Bu yöntem ile birlikte yırtılmış olan menisküsün eklem içinde dağılmış olan parçaları bir araya getirilebilir ve uygun görülmesi halinde de dikilebilir. Ayrıca bağ dokularında meydana gelen sorunlara da müdahale edilmesi mümkün olur.

Ameliyatın ardından doktor tarafından sizlere dizinizin hareketsiz kalması için alçı yapılır. Alçı döneminde dize binen yükü hafifletmek için yaklaşık bir ay boyunca koltuk değneği kullanmanız gerekir. İlk aşamanın ardından sıra diz egzersizlerini yapmaya gelir. Bu egzersizler ile birlikte diz eskiden sahip olduğu hareket yeteneklerini ve gücünü geri kazanmaya başlar. Her ne kadar fizik tedavi önerilmesi mümkün olsa da çoğu diz güçlendirici hareket ev ortamında da kolaylıkla yapılabilir. Ameliyatın ardından dizin tamamen iyileşebilmesi ve eski haline dönebilmesi için menisektomide 3 – 4 hafta, yırtılan parçaların geri kazanılması için yapılan onarma işleminin ardından ise yaklaşık 3 ay geçmesi gerekir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.