Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Menisküs Tedavisi, Nasıl Geçer?

Menisküs en yaygın olarak görülen diz yaralanmalarından biridir. Diz dönmesi ya da dizin zorla bükülmesi gibi herhangi bir aktivite nedeniyle oluşabilen menisküs, özellikle diz üzerinde ağır bir yük olması nedeniyle yırtıklar oluşması şeklinde gerçekleşmektedir. Her bir dizde iki adet menisküs bulunmaktadır. Bu menisküsler C harfi şeklindedir ve incik kemiği ile uyluk kemiği arasında yastık şeklindeki bir kıkırdak parçasıdır.

Menisküslerde yırtık oluşması durumunda ise menisküs adı verilen sorun ortaya çıkmaktadır ve bu sorun dizlerde şişkinlik ile sertleşmeye yol açmaktadır. Ayrıca menisküs nedeniyle dizlerin tamamen uzatılmasında sorunlar yaşanabilir.

Menisküslerde meydana gelen yırtıklar bazen sadece dinlenme, buz uygulama ve bazı ilaçlar yardımı ile, bazen de iyileşmesini bekleyerek kendiliğinden düzelebilmektedir. Diğer bazı durumlarda ise menisküs yırtılması cerrahi işlem gerektirmektedir.

Oluşum Nedenleri

Menisküs yırtıkları herhangi bir aktivite sonucu oluşabilmektedir. Öyle ki, dizleri bükme ya da döndürme esnasında dahi gerçekleşebilen menisküs, aniden durma ya da dönme sonucu da oluşabilmektedir. Bazen de ağır bir şey kaldırma sonucu ya da aşırı şekilde çömelme durumunda dahi menisküs yırtıkları oluşabilmektedir. Bunların dışında, yaşı ilerlemiş olan kişilerde, dizlerin dejenere olması (işlev ve fonksiyon kaybı) gibi yaşa bağlı olarak gelişen durumlar da, menisküs yırtıklarının oluşmasına neden olabilmektedir.

Tanı ve Testler

Sıklıkla, menisküs yırtıkları fiziksel muayene sırasında anlaşılmaktadır. Doktor kendisi, hastanın dizini ve bacak kemiğini farklı pozisyonlarda hareket ettirerek, şikayetlerin ve semptomların yaşanmasına neden olan bölgeyi tespit etmeye çalışmaktadır. Fiziksel muayenenin yanı sıra doktor aşağıda verilen testlerin de yapılmasını uygun görebilmektedir;

X-ray (röntgen): Menisküslerin yapısı kıkırdak dokudan oluştuğu için, X-ray ışınları yoluyla görülmeleri mümkün olmayacaktır. Fakat, X-ray ışınları, dizlerde menisküs ile benzer belirti ve işaretleri veren herhangi bir başka sorunun tespit edilmesine yardımcı olabilmektedir.

Ultrason: Ultrason doktorun dizin iç yapısındaki hareketlerin kontrol etmesine olanak sağlamaktadır. Böylece ultrason yardımı ile, dizin hareketli parçaları arasında bulunan kıkırdak kapaklarında herhangi bir gevşeme olup olmadığı tespit edilebilmektedir.

Manyetik rezonans görüntüleme (EMAR): EMAR cihazında radyo dalgaları ve iç doku yapılarından kesitsel görüntüler alınması için güçlü bir manyetik alan kullanılmaktadır. Böylece EMAR sayesinde dizin iç yapısındaki hem sert hem de yumuşak dokuların detaylı bir görüntüsü alınabilmektedir.

Artroskopi: Bazı durumlarda doktor, dizin içini inceleyebilmek için artroskopi adı verilen bir alet kullanabilmektedir. Artroskopi cihazı, diz bölgesinin yakınına bir kesik açılarak cilt altına sokulmaktadır. Bu cihaz aynı zamanda küçük bir kamera ve ışık içermektedir ve bu kamera yardımı ile dizin iç yapısı büyütülmüş şekilde görüntüler ile, cihaza bağlı olan ekrana düşmektedir. Eğer gerek duyulursa bu cihaz, diz üzerinde cerrahi aletler yardımıyla birkaç küçük kesik açılarak sokulabilmektedir.

Menisküs Tedavisi Nasıl Yapılır?

Menisküs yırtılmalarında tedaviye ilk önce, ilaç yoğunluklu olmayan ve cerrahi işlem olmaksızın başlanmaktadır. Bu doğrultuda menisküs tedavisi aşağıdaki şekilde uygulanmaktadır;

1.Başlangıç Tedavisi

Knee_Pain

Menisküs tedavisi genellikle kademeli olarak ilerlemektedir ve bu durumda doktor şu şekilde bir tedaviyi uygun görebilir;

Dinlenme: Diz ağrılarına yol açabilecek olan hareketler yapmaktan kaçınmak, özellikle dizleri bükmekten uzak durmak, tedavide çok önemlidir. Ayrıca dizlere baskı yapmaktan kaçınmak için, geçici bir süreliğine koltuk değneği kullanmak da, iyileşme sürecine katkıda bulunacaktır.

Buz: Buz, diz ağrılarını dindirmeye yardımcı olabilir ve şişkinliği azaltabilir. Bundan dolayı bir buz torbası ya da donmuş sebze poşetini bir havluya sararak, ağrı ve şişkinliğin olduğu bölgeye 15 dakika boyunca uygulamak iyileşme sürecine katkıda bulunmaktadır. Bu işlem, ilk ya da ikinci gün, her dört ya da altı saatte bir yapılabildiği gibi, daha sonradan gerektiği gibi sık sık yapılabilir.

İlaç: Reçetesiz olarak satılan ağrı kesici ilaçlar diz ağrılarını dindirmeye yardımcı olabilmektedir.

2.Fiziksel Terapi

knee-women-pain

Fiziksel tedavi, dizlerin etrafındaki kas dokularının dayanıklılığının ve direncinin artmasına yardımcı olmaktadır. Aynı zamanda fizik tedavi, diz eklemini desteklemeye ve bacakları sağlamlaştırmaya yardımcı olmaktadır. Bundan dolayı, ayak tabanı kemerleri ya da diğer ayakkabı ekleri, diz etrafında daha eşit kuvvet dağıtmasına veya dizin belirli alanlarındaki baskıyı azaltması için yardımcı olabilmektedir.

3.Ameliyat

Team surgeon at work in operating room.

Eğer dizde kalıcı ağrılar ve kilitlenme durumu kalıcı şekilde yer etmiş ise doktor, ameliyat yapmayı uygun görebilmektedir. Bazen özellikle, çocuklarda ve genç yetişkinlerde menisküs yırtıklarını onarmak mümkün olabilmektedir. Eğer, yırtık kısım tamir edilemez ise, menisküs cerrahi işlem yardımı ile düzeltilebilir. Cerrahi işlem ise, bir artroskopi yardımı ile minik kesiklerin açılması yoluyla yapılabilmektedir. Ameliyat sonrası ise, hastanın diz kaslarını güçlendirmek ve dayanıklılığını artırmak için fiziksel egzersizlere devam etmesi gerekmektedir.

Belirtiler

Menisküslerde meydana gelen yırtıkların belirti ve işaretleri aşağıdaki gibidir;

  • Dizlerde çıtırdama hissi,
  • Dizlerde yaşanan şişkinlik ya da dizlerdeki kemiklerde sertleşme,
  • Özellikle dizler büküldüğünde ya da döndürüldüğünde yaşanan ağrılar,
  • Dizleri tam olarak doğrultmada zorluk çekilmesi,
  • Diz hareketlerinin kısıtlanması ve dizlerde kilitlenme yaşanması.

Bunların dışında eğer dizde hem ağrı hem de şişkinlik yaşanıyorsa ve bu durum dizlerin normal her zaman ki hareketlerini engelliyor ise, tıbbi yardım almak için vakit kaybedilmemelidir.

Risk Faktörleri

Aslında, dizlerini bükmek ve döndürmek durumunda kalan herkes menisküs riski ile karşı karşıyadır. Ama menisküs yırtıklarında en riskli grup sporculardır. Özellikle de atletler ve futbol gibi temas sporları ile uğraşanlar ya da tenis ya da basketbol gibi dizlerin dönmesini gerektiren sporlar ile uğraşan kişiler için, menisküs yırtıklarının oluşması riski daha yüksektir. Tüm bunların dışında, yaş ilerledikçe dizlerdeki kemiklerde bulunan sıvıların ve dokuların eksilmesi sonucu, yaşlılarda menisküs riski de artmaktadır.

Komplikasyonlar

Menisküslerde yaşanan yırtıklar, sürekli olarak yaşanan diz ağrılarına, diz hareketlerinde yetersizliğe ve dengesizliğe yol açabilmektedir. Ayrıca dizde meydana gelen yaralanmalar osteoartrit durumunun gelişmesine yol açabilmektedir.

Evsel Çareler

Menisküs yırtılmasında evdeki bakım da çok önemlidir. Buna göre, dizlerin bükülmesinde ve dönmesinde yol açan sporlardan ve hareketlerden kaçınmak, ağrı kaybolana kadar, ağrıları şiddetlendirecek davranışlardan kaçınmak, tedavi sürecine katkıda bulunacaktır. Ayrıca, buz uygulaması ve reçetesiz olarak satılan ağrı kesici ilaçlar ise, ağrıların dindirilmesine büyük ölçüde yardımcı olacaktır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.