Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

MENOPOZ TEDAVİSİ

Menopoz, kadınların belli bir yaştan sonra adet kanamalarının kesilmesi ile birlikte üremelerinin durmasıdır. Bu yazımızda sizlere menopoz hakkında daha ayrıntılı bilgiler vereceğiz. Bu bilgiler kapsamında, kadınlar için zorlu bir dönem olan menopoz için neler yapılması gerektiği, hangi komplikasyonlardan oluştuğu ve sizleri etkileyen olumsuzlukların nasıl tedavi edilmesi gerektiğini açıklayacağız.

Menopoz genellikle bayanların 40 ile 50 yaş dönemleri arasında meydana gelmektedir. Menopoz doğal biyolojik bir süreçtir. Doğurganlığın sona ermesine rağmen, sağlıklı bir cinsel hayata sahip olabilmektedirler. Artık hamilelik konusunda endişelenmenize gerek kalmadığından birçok kadın bu konuda kendini daha rahat hissetmektedir. Öyle olsa bile, sıcak basması gibi fiziksel belirtiler ve menopozun duygusal belirtileri, uyku düzeninizi bozabilir, ayrıca enerjinizi de düşürebilir. Bazı kadınlarda bu süreç üzüntü ve kaygı gibi duygusal dönemler biçiminde gerçekleşmektedir. Bu kapsamda ise, birçok etkili tedavi ve yaşam tarzı ayarlamaları ile hormon tedavileri mevcuttur.

Menopoz Belirtileri Nelerdir?

Menopoz dönemlerinde aşağıda sizlere vermiş olduğumuz belirtiler ile karşılaşabilirsiniz;

 • Düzensiz adet dönemleri
 • Vajinal kuruluk
 • Sıcak basmaları
 • Gece terlemeleri
 • Uyku sorunları
 • Duygu durum değişiklikleri
 • Kilo alımı ve yavaşlamış metabolizma
 • Saç inceltmesi ve kuru cilt
 • Memede dolgunluk kaybı

Hemen hemen her kadın bu yukarıdaki belirtilere sahip olmaktadır. Özellikle menopoza ilk girildiği dönemlerde adet dönemlerinde farklılıklar oluşmaktadır. 4 ayda bir gelmesi veya geldiğinde ağrılı ve şiddetli olması gibi. Bu düzensiz dönemlerde ise gebe kalma durumları oluşabilmektedir. Bu yüzden tıbbi bir yardım almanız da gerekebilmektedir.

Doktora Ne Zaman Görünmeliyim?

Eğer menopoz sonrasında vajina kanaması varsa zaman kaybetmeden bir doktora başvurun. Bunlara ek olarak, menopoz zamanlarında her ay düzenli olarak doktora gitmeniz gerekmektedir.

Menopoz Tedavisi

Menopoz, herhangi bir tedavi içermemektedir. Ancak bunun yanı sıra sahip olduğu belirtileri azaltmak için bazı tedavi şekilleri mevcut olmaktadır. Bu belirtilerin ve semptomların azaltılması ve önlenmesini içeren tedaviler şöyle sıralanmaktadır;

1.Hormon Tedavisi

hormon tedavisi

Östrojen tedavisi, şimdiye kadar, menopoz sıcak basmaları giderici için en etkili tedavi seçeneği olmaya devam etmektedir. Kişisel ve ailevi tıbbi geçmişine bağlı olarak, doktorunuz sizin için belirtilerde bir rahatlama sağlamak için gereken en düşük dozda östrojen önerebilir. Östrojen aynı zamanda kemik kaybını önlemeye yardımcı olur. Son adet döneminden sonra beş yıl içinde başlatılmaktadır.

2.Vajinal Östrojen

ped

Vajinal kuruluğu rahatlatmak için, östrojen vajinal krem, tablet ya da ilacını kullanarak vajinaya doğrudan uygulanabilmektedir. Bu vajinal kuruluk tedavisi cinsel ve bazı üriner semptomlarla rahatsızlıkları hafifletmeye yardımcı olabilir.

3.Düşük Doz Antidepresanlar

antidepresanlar_ve_sosyo_ekonomik_statu

Selektif serotonin inhibitörleri (SSRI) olarak adlandırılan ilaç sınıfına ilişkin bazı antidepresanlar menopoz dönemindeki sıcak basmalarını azaltabilir. Sıcak basmalarının yönetimi için düşük doz antidepresan sağlığı iyileştirmektedir. Duygu durum bozukluğu için bir antidepresan ihtiyaç duyan bir kadın östrojen alması da yararlı olabilmektedir.

4.Gabapentin (Neurontin)

u_24-06-2015-010710antibiyotik-ilac

Nöbetleri tedavi etmek için onaylanmıştır, ama aynı zamanda sıcak basması azaltmak için gösterilmiştir. Bu ilaç östrojen tedavisi kullanmayan kadınlarda ve aynı zamanda migreni olan kadınlarda da yararlı olmaktadır.

5.Osteoporozu Tedavi Etmek

tkplqYLXfKQ9fQiE

Bireysel ihtiyaçlarına bağlı olarak, doktorunuz osteoporozu önlemek ve tedavi etmek için ilaç önerebilir. Tedavinin herhangi bir biçimine karar vermeden önce, seçenekleri veya her biri ile ilgili riskleri ve yararları konusunda doktorunuzla konuşmanız gerekmektedir.

6.Yaşam Tarzı ve Ev İlaçları

Menopoz ile ilişkili belirti ve bulgular pek geçicidir. Azaltmak ya da etkileri önlemeye yardımcı olmak için aşağıdaki adımları uygulayabilirsiniz.

 1. Sıcak basmaları: Bunun için elbise değişikliği, soğuk içecekler içmek veya soğuk bir odaya gitmek sizlere yardımcı olacaktır. Ayrıca tetikleyicileri ise; sıcak içecekler, kafein, baharatlı gıdalar, alkol, stres, sıcak havalardır.
 2. Vajinal rahatsızlıkları azaltmak: Reçetesiz kremler, su bazlı vajinal yağlar veya nemlendiriciler (Replens, diğerleri) sizlere bu konuda yardımcı olacaktır. Bu kimyasallara duyarlı olan kadınlarda yanma veya tahrişe neden olabilir. Bunun için gliserine ihtiva etmeyen ürünler seçin. 
 3. Uyku: Uykunuzu kesecek çok fazla alkol içmeyi önlemeniz ve kafeinden kaçınmanız gerekmektedir. Egzersiz yapmak ise sizlerin uyku düzeninizin olmasına yardım edecektir. Sıcak basmaları uykunuzu rahatsız hissederseniz, bu konuda yardım almanız gerekmektedir.
 4. Gevşeme tekniklerini uygulama: Derin nefes, tempolu nefes, masaj ve ilerleyici kas gevşeme gibi teknikler menopoz belirtileri hafifletmeye yardımcı olabilir. Farklı gevşeme egzersizleri kitap, CD’leri deneyebilirsiniz.
 5. Dengeli beslenme: Meyve, sebze ve tam tahıllı yiyecekler tercih edin. Günlük ihtiyaçlarını karşılamaya yardımcı olmak için kalsiyum ya da D vitamini alın.
 6. Sigara içmeyin: Sigara, kalp hastalığı, felç, osteoporoz, kanser ve diğer sağlık sorunları riskini artırır.

7.Alternatif Tıp

705_thaihealth_eghjotuwz567

Birçok yaklaşımlar menopoz semptomlarını yönetmenizde sizlere yardımcı olmaktadır. Bu durumların herhangi tıbbi bir dayanağı bulunmamaktadır.

 • Bitki östrojenler (fitoöstrojen): Bu östrojenler bazı gıdalarda doğal olarak bulunur. Bu gıdalarda östrojenler sıcak basması ve diğer menopoz semptomlarını kontrol edilmesine neden olmaktadır. 
 • Bioidentical hormonlar
 • Karayılan otu: Karayılan otu menopoz semptomları olan birçok kadınlar arasında popüler olmuştur. Ama karayılan otunun etkili olduğu ve ek karaciğer için zararlı olabileceğine dair kanıtlar da bulunmaktadır. 
 • Yoga: Bazı çalışmalar, yoganın perimenopozal kadınlarda sıcak basmasını azaltmada etkili olabileceğini göstermektedir.
 • Akupunktur: Akupunktur sıcak basmalarını azaltmak için yardımcı olmaktadır. 

Menopoz Komplikasyonları Nelerdir?

Menopozdan sonra, belirli tıbbi durumların riski artmaktadır. Bunlar ise;

 • Kalp ve damar (kardiyovasküler) hastalıkları: Östrojen düzeyleri düşüş olduğunda, kardiyovasküler hastalık riskiniz artar. Kalp hastalıkları hem kadınlarda hem de erkeklerde önde gelen ölüm sebepleri arasındadır. Bu yüzden sağlıklı bir diyet yemek ve normal kiloyu korumak için düzenli egzersiz almak önemlidir. Çok yüksek kolesterol ve kan basıncınız varsa, bunları azaltmak için ve kalbinizi korumak için nasıl bir yol izlemeniz gerektiğini doktorunuza danışın.
 • Osteoporoz: Bu durum, kırık riskinin artmasına yol açmakta, aynı zamanda kemiklerin kırılgan ve zayıf olmasına neden olan bir sorun olmaktadır. Menopozdan sonraki ilk birkaç yıl boyunca, hızla kemik yoğunluğunu kaybetmeye başlayabilirsiniz. Osteoporoz postmenopozal kadınların kalça, bilek ve omurga kırıkların oluşmasına neden olabilmektedir.
 • Üriner inkontinans: Vajinada ve üretra dokularda elastikiyeti kaybetme sorunu oluşmaktadır. Bu durumda sık idrar sahibi olma ve kimi zamanlara idrarınızı tutmada zorluklar yaşayabilirsiniz. Ayrıca sık idrar yolu enfeksiyonları olabilir.
 • Cinsel işlev: Vajinal kuruluk, azalmış nem üretimi ve elastikiyet kaybı, cinsel ilişki sırasında rahatsızlık ve hafif kanamalara neden olabilir. Ayrıca, cinsel aktivite hissi (libido) azalabilir. Bu konuya su bazlı vajinal nemlendiriciler ve yağlar yardımcı olabilir. Vajinal kayganlaştırıcı yeterli değilse, pek çok kadın vajinal krem, tablet veya halka gibi, mevcut yerel vajinal östrojen tedavilerini kullanabilirler.
 • Kilo artışı: Birçok kadın menopoz geçiş döneminde metabolizmasının yavaşlamasından dolayı kilo almaktadır. Sadece mevcut ağırlığı korumak için az yemek ve daha fazla egzersiz yapmanız gerekebilir.

Testler ve Tanı

İşaretler ve menopoz semptomları menopozal geçmişinizi anlamak için yeterlidir. Eğer düzensiz dönemler veya sıcak basması konusunda endişeleriniz varsa, doktorunuzla konuşmanız gerekmektedir. Testler genellikle menopoza teşhis için gerekli değildir. Ama belirli koşullar altında, doktorunuz seviyenizi kontrol etmek için kan testleri önerebilir. Menopoz döneminde, doktorunuzdan yardım alarak olası komplikasyonların oluşmasına engel olabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.