Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Menopozla İlgili Bilmeniz Gereken 7 Önemli Şey

Adet kanamalarının doğal yollarla son bulması olarak tanımlanan menopoz yaşamın doğal sürecinin bir parçasıdır. Vücuttaki östrojen ve progesteron ismi verilen hormonların zaman içerisinde salınımının azalması ve sonunda durması neticesinde yumurta üretimi de son bulur. Biz de bu süreci menopoz olarak adlandırırız. Fakat bu esnada vücutta daha öncesinde rastlanmayan değişimler meydana gelebilir. Hormon seviyesinin düşmesi birçok insanda farklı etkiler ortaya çıkarabilir. Kimi kadın ise hiçbir belirti yaşamadan menopoza girebilir. Biz de bu yazımızda menopoz hakkında pek bilinmeyen detayları sizler için listeledik. Gelin menopoz konusunu daha yakından inceleyelim.

Menopoz Belirtileri Nelerdir?

Adet kanamalarında gecikmeler ya da kesilmeler, sinirli ruh hali, uykusuzluk, çarpıntı, depresyon, terleme, sıcak basması, unutkanlık, cinsel ilişki esnasında ortaya çıkabilen ağrılar, vajinada kuruluk, kemik erimesi, eklem ağrıları, kilo almaya yatkınlık, ciltte kuruma, saç dökülmesi ve konsantrasyon kaybı menopozun en bilinen belirtileri arasında sayılabilir. Herkes bu belirtilerin tamamını yaşayacak diye bir kaide yok ama en bir kaç tanesi kadınların çoğunda görülmekte. Fakat menopozun birçok kişi tarafından bilinmeyen başka belirtileri de bulunuyor.

 1. Kalp Ritminde Değişiklik

Menopoz hakkında bilinmeyenlerden ilki kalp ritminde değişiklikler yaşanabilmesidir. Özellikle monopoza girmeden hemen önceki devrede kalp atışlarınızda ani hızlanmalar, çarpıntılar hissedebilirsiniz. Hormonal değişiklikler nedeniyle ortaya çıkan bu durum aslında menopoz sonrasında kalp problemleri yaşamamanız için artık kendinize daha iyi bakmanız gerektiğinin bir belirtisi.

2. Sıcak Basması

Kadınların büyük bir çoğunluğunda görülen belirtilerden biri de sıcak basması oluyor. Menopoza girdiğiniz dönemde ani bir şekilde ortaya çıkabilen bu sıcak basmaları, kimi zaman kolay kolay gitmeyebiliyor. Kimi zaman uzun yıllar boyunca bu sıcak basmaları ile mücadele etmek durumunda kalınabiliyor. Yapılan bir araştırma bu belirtinin birçok kadında menopoza geçiş döneminden itibaren 7 yıl boyunca ortaya çıktığını göstermiştir. Günlük hayatınızda da sıkıntılar yaratabilecek olan sıcak basmaları, birçok kadının söylediğine göre en çok gece, uyku esnasında rahatsızlık veriyor. Bu nedenle eğer gece uykunuz sık sık bu sıcak basmaları ile bölünüyorsa kıyafetlerinizi, nevresim takımlarınızı, odanızın sıcaklığını hatta ve hatta günlük tükettiğiniz kafein miktarını bile değiştirmeniz gerekebilir.

3. Saçlarda Değişiklikler

Menopozun en temel nedeni olan hormon değişiklikleri sadece üreme sisteminizi etkilemekle kalmıyor. Menopoza girdiğiniz dönemde saçlarınızda bile belli değişiklikler hissedebilirsiniz. Azalan hormonlar nedeniyle saçlarınız incelebilir hatta dökülmeler yaşayabilirsiniz. Birkaç ay boyunca sürebilecek bu belirtinin önüne geçmek için normalde olduğundan daha fazla mineral ve vitamin aldığınızdan emin olmalısınız.

4. Depresyon

Hormonlardaki değişim ruh halinizi de elbette etkiler. Bu dönemde hayatınıza uzaktan bakıyormuş gibi hissedebilir, bir anda çok sinirliyken ani bir şekilde ağlama krizlerine yakalanabilirsiniz. Kendinizi yorgun ve bitkin hissetmeniz de gayet normal. Hatta dışarı çıkmak istememe, kimseyle görüşmeme gibi durumlar da ortaya çıkabilir. Böyle dönemlerde mutlu olacaksanız kendi içinize dönmek, biraz yalnız kalmak faydalı olabilir. Kimseyi mutlu etmek için bir şey yapmak zorunda değilsiniz bu dönemde biraz bencil olmaya hakkınız var.

5. Sürekli Yorgun Hissetmek

Menopoz ve perimenopozal dönemde enerji seviyesinde ani düşüşler yaşanabiliyor. Sürekli yorgun ve bitkin hissetmenizin sebebi aslında değişen hormonlarınız. Ani dalgalanmalar yaşayan hormonlarınız ruh halinizde olduğu gibi enerjinizi de bu şekilde etkileyebilir. Doğal olarak bu dönemde kendinizi yorgun ve bitkin hissettiğinizde dinlenmelisiniz. Günlük işlerinizi planlayarak kendinizi fazla yormaktan da kaçınmalısınız. Ayrıca uyku ihtiyacınızın arttığını hissedebilirsiniz. Bu nedenle gece iyi bir uyku çekip iyice dinlediğinize emin olun.

6. Kemik Erimesi

Özellikle 50 yaş üzeri kadınlarda menopoz sonrasında ortaya çıkan önemli hastalıklardan biri  dekemik erimesi yani osteroporoz oluyor. 35 yaş sonrasında kemikler zaten yavaş yavaş incelmeye başlar. Menopoz döneminde de hormonların değişimi ile beraber kemikler güçsüzleşir ve kolay kırılmaya meyilli bir hal alabilir. Östrojenin önemli etkilerinden biri kemiklerin güçlü kalmasını sağlamasıdır. Menopoz döneminde azalan ve belli noktadan sonra son bulan östrojen üretimi nedeniyle kemikleri güçlendirecek mineral ve vitaminleri almaya dikkat etmelisiniz.

7. Kilo Almaya Meyilli Olmak

Bu dönemde yediğiniz içtiğiniz her şey ruh halinizden enerjinize kadar bütün bedeninizi etkileyecektir. bu nedenle önceden edindiğiniz ne kadar sağlıksız beslenme alışkanlığınız varsa hepsini geride bırakın. şimdi yeni alışkanlıklar edinmenin tam sırası. Bedeniniz eskisine göre kilo almaya çok daha meyilli. Bu nedenle ağır, yağlı, fazla şekerli ve kızartılmış yiyecek, içeceklerden mümkün olduğunca uzak durmaya çalışın. Daha organik ve sebze, meyve ağırlıklı beslenmek hem kendinizi daha enerjik hissetmenizi sağlayabilir. Alkol ve kafeinden kaçınmak da gece uykularınızı düzene sokabilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.