Öncelikle söylememiz gerekiyor ki menopoz kadınlar için doğal bir süreç. Yani menopozdan korkmak yersiz bir durum. Yalnızca bazı kadınlar menopoz ile erken yaşta tanışabiliyorlar. Bu durum kadınları hem psikolojik olarak rahatsız ediyor hem de bazı planlarını zora sokabiliyor. Bu yüzden erken menopozu önlemenin de yolları var. Üstelik bu yollar tamamen doğal. Yani doğada bulunan bazı bitkiler ile yapılan kürleri uygulayarak erken menopoz riskini azaltabilir ve menopoz döneminizi geciktirebilirsiniz. O zaman uzmanların önermiş olduğu bu bitkisel kürleri detaylı bir şekilde inceleyelim.

1. Civanperçemi Kürü

Civanperçemi kürü için ihtiyacınız olan malzemeler 15 gram kıyılmış civanperçemi ve 1,5 litre kadar su. Hazırlanışı ise oldukça kolay. Yapmanız gereken tek şey civarperçemini kaynar suyun içinde haşlamak ve soğuduktan sonra süzmek. Uygulanışına da özen göstermeniz gerekiyor. Bu kürü günde 3 ya da 4 defa yemekten önce yarım fincan olarak içebilirsiniz. Yani hazırlayacağınız bu kür günlük olarak tüketilmeli. Ancak öyle sürekli de içmemelisiniz. Bu kürü 3 hafta uygulayıp sonra bir hafta ara vermeniz gerekiyor. Bu periyotta 3 ay boyunca uygulayabilirsiniz. Fakat saklama koşullarına da çok dikkat etmelisiniz. Bitkilerin faydalarını yitirmemeleri için nemsiz ortamlarda saklanmaları gerekiyor.

2. Karışık Kür

Karışık kürü uygulamak için ihtiyacınız olan malzemeler 100 gram ısırgan otu, 100 gram atkuyruğu, 100 gram civanperçemi, 100 gram çobançantası, 100 gram eğir otu ve bir miktar bal. Hazırlanışında ise ilk olarak tüm malzemeleri eşit bir şekilde harmanlamalısınız. Sonrasında toz haline gelmiş olan bu karışımdan 1 tatlı kaşığı kadar almalı ve 1 bardak kadar kaynatılmış suyun içine koymalısınız. Çayın bu şekilde bir 10 dakika kadar demlenmesi gerekiyor. Sonrasında bu çayı bir miktar bal ile tatlandırabilirsiniz. Bu kürü günde 2 bardak olarak şekilde sabah ve gece yatmadan evvel aç karnına içebilirsiniz. Bu kürün de uygulanış periyotları olacak. Bunun için 2. haftadan itibaren gün aşırı olarak biçimde günde 2 defa, 3. haftadan itibaren de 3 günde 1 defa tüketebilirsiniz. Ancak 4. haftaya girildiğinde ara vermeniz gerekiyor. Bu periyotlar ile 3 ay süreyle uygulayabilirsiniz. Tüm malzemelerin nemsiz ve serin bir ortamda saklanmaları gerekiyor. Aksi takdirde hem etkisini yitirirler hem de malzemeler bozulabilirler.

3. Adaçayı Kürü

Adaçayı kürü için ihtiyacınız olan malzemeler, 1 tatlı kaşığı kadar adaçayı ve 200 cc su. Hazırlamak için de kaynar suyun içine adaçayını ilave etmeniz yeterli. Bu şekilde adaçayının 10 dakika boyunca demlenmek üzere bekletilmesi gerekiyor. Ardından adaçayını içebilirsiniz. Uygulamada ise 1 hafta süresince sabahları ve akşamları aç karnına 1 bardak kadar içebilirsiniz. 2. haftada gün aşırı yine 2 defa içmeye devam edebilirsiniz. 3. haftaya girdiğinizde ise 3 günde bir defa olacak şekilde içebilirsiniz. Adaçayı küründe de 4. hafta mola haftası olmalı. Bu periyotlar ile küre 3 ay süre ile devam etmenizi öneririz. Ancak adaçayının kesinlikle günde 3 bardaktan fazla içilmemesi gerekiyor. Bunun yanı sıra tam etki alabilmek adına içine limon ya da şeker gibi ilave gıdalar koymamanızı da öneririz. Aynı zaten bu kürün hamilelik sürecinde tüketilmemesi gerekiyor.

4. Çobançantası Kürü

İhtiyaç duyacağınız malzemeler 25 gram çobançantası ile 1 litre kadar su olacak. Yine aynı mantık ile çobançantasını kaynar suyun içinde ortalama 5 dakika kadar kaynatmalı ve sonrasında süzmelisiniz. Bu kürün uygulama periyodunda ise ilk hafta her gün 1 defa olacak şekilde tüketmek var. Sonrasında bir hafta kadar ara vermeli ve devamında kürü yinelemelisiniz. Ancak bu küre yalnızca 3 hafta devam etmenizi öneriyoruz. Bu kür hem soğuk olarak hem de sıcak olarak tüketilebilir. Aynı zamanda çobançantası çiğ ya da yemek şeklinde de tüketilebiliyor.

5. Papatya

Papatya da erken menopoz ihtimalini ötelemek için etkili bitkilerden bir tanesi. Papatyayı da tıpkı adaçayı gibi tüketmeniz mümkün. Papatya çok faydalı bir bitki çünkü içinde follikülin hormonu bulunuyor.

6. Nergis

Nergis bitkisi de hem menopozu önleyici hem de gecikmesini sağlayıcı bitkilerden bir tanesi. Bunu da demleme yöntemi ile tüketebilirsiniz. Bunun yanı sıra nergis, sinirleri rahatlatır ve rahim kanseri riskini azaltır.

7. Nar Kürü

Nar kürü için 1 tatlı kaşığı kadar nar çekirdeği tozuna ve 1 kase kadar yoğurta ihtiyacınız var. Yoğurt ev yapımı doğal bir yoğurt olursa çok daha faydalı olur. Nar kürünü hazırlamak çok kolay. Çünkü yapmanız gereken tek şey yoğurdun içerisine nar çekirdeği tozunu ilave edip iyice karıştırmak. Bu karışımın günde bir defa taze bir şekilde tüketilmesi gerekiyor. Bu kür bir ay süre ile uygulanabilir. Özellikle yılda yalnızca 2 defa uygulamanızı tavsiye ediyoruz. En uygun zamanlar da ilkbahar ve sonbahar ayları.