Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Menopozu Geciktirme Yolları Nelerdir?

Menopoz kadınlar için hayatın doğal süreçlerinden biridir. Menopoz döneminde kadınların yumurtlama fonksiyonlarının zayıflamasına bağlı olarak, yumurtalıklarının da hormon üretimi azalır. Yumurta hücrelerinin doğurganlık için yeterli olgunluğa erişememesi sonu adet kanamaları biter, yani menopoz başlar.

Menopoza Girme Yaşı Kaçtır?

menopoz

Öncelikli olarak genetik yapıya, sonrasında ise çevresel faktörlere bağlı olarak menopoza girmenin yaşı her kadın için farklıdır. Sigara kullanmak, çevresel faktörlerin başında gelir. İstatistikler sigara kullanımının menopozu 2 ile 3 sene arasında geriye çekebildiğini gösterir. Sigara kullanmamak, antioksidan takviyesi, dengeli beslenme ve düzenli olarak spor yapmak menopozun baş düşmanları arasında gelir ancak menopoza girme yaşı için pek tabi ki en önemli faktör genetiktir. Menopoza girme yaşı ortalama 45-55 arasıdır.

Menopoza Girme Yaşını Etkileyen Faktörler Nelerdir?

 • Gelişmiş ülkelerin yaşam standartlarına göre menopoz yaşının daha geç olduğu görülür. Demek ki; kaliteli ve sağlıklı yaşam tarzı menopoz için oldukça önem teşkil eder.
 • Hiç doğum yapmamış kadınlar, doğum yapan kadınlara göre daha erken menopoza girerler.
 • Sık adet gören kadınların, seyrek görenlere göre daha erken yaşlarda menopoza girdikleri bilinir.
 • Eğitim ve sosyoekonomik düzeyi düşük, çalışmayan kadınların diğerlerine oranla daha erken yaşlarda menopoza girdikleri gözlemlenmiştir.
 • Sağlıklı ve düzenli beslenmenin menopoz yaşını geciktirdiği öne sürülür.
 • Yüksek rakımlı yerlerde yaşayan kadınlar daha erken menopoza girerler.
 • Siyah ırktaki kadınlar, beyaz ırktaki kadınlara göre 2 yıl daha erken menopoza girerler.

Menopozu Geciktirmek İçin Neler Yapılabilir?

Menopozun ana faktörü genetik yatkınlık olsa da, yaşam biçiminde yapılabilecek bir takım değişiklikler ile menopoz bir süre geciktirilebilir. Menopozu geciktirmek için aşağıdaki öneriler uygulanabilir;

 • Sigara kullanmamak,
 • Kontrollü kilo dengesi,
 • Düzenli spor yapmak,
 • Uyuşturucu, uyarıcı maddeler ile alkolden uzak durmak,
 • Antioksidan yönünden kuvvetli besinleri tüketmek,
 • Yeterli miktarda kalsiyum almak,
 • Kaynağı güneşten olmak üzere D vitamini almak.
 • Kabak çekirdeği, ceviz, üzüm, nar, brokoli, lahana, nar, biber, domates, havuç, balık gibi vitamin, mineral ve faydalı yağlar yönünden zengin besinlerin tüketilmesi.

Erken Menopoz Nedir?

Erken menopoz, kadınlarda adet döngüsünün 35 yaşına gelmeden son bulmasına denir. Erken menopozun birçok nedeni vardır. Yumurtalıkların alınması, genetik faktörler, annenin erken menopoza girmesi, kanser tedavisi, kromozom bozuklukları, otoimmun hastalıklar, stres erken menopozun nedenleri arasında sayılabilir. Ailelerinde erken menopoz görülenlerin, önlem için doktorları ile konuşarak hormon testi yaptırmalarında büyük yarar vardır. Bu durumda, test sonucuna göre eğer gerekiyorsa yumurta rezervi yaparak doğurganlığı korumaları için kadınlara bir fırsat sunulacaktır. Erken menopoza giren bir kadının vücut yapısını koruması için belli bir seviyede hormon ihtiyacı bulunur. Bu sebeple, erken menopoza giren kadınlar için, normal menopoz yaşına gelene kadar hormon takviyesi önerilir.

Menopozu Geciktiren Kürler

1. Adaçayı Kürü

Bir tutam adaçayı ve bir parça çubuk tarçın sıcak suya koyularak demlenir. Bu kür gün içinde herhangi bir saatte içilebilir. Adaçayı östrojen seviyesini arttırır.

2. Nar Kürü

Bir kase yoğurt içerisine bir tatlı kaşığı nar çekirdeği tozu karıştırılır. Bu kür her yıl iki ay uygulanır.

3. Civanperçemi Kürü

Bir buçuk litre suyun içerisinde 15 gr kadar kıyılmış civanperçemi birkaç dakika kaynatılır. Süzülen çay yemeklerden önce yarım fincan içilir. Kür üç hafta uygulanır, bir hafta bırakılır. Üç ay kadar devam edilir. İçilecek karışım her gün taze olarak hazırlanmalıdır.

4. Karışık Kür

At kuyruğu, ısırgan otu ve civanperçemi eşit miktarlarda karıştırılır. Bu karışım çay şeklinde demlenir ve bir hafta boyunca tüketilir.

Menopozu geciktirmek amacıyla tüketilen kürlerin doğal bitkilerin, içeceklerin olumlu etkilerinin yanı sıra zararlı yan etkilere de yol açabileceği göz önünde bulundurulmalıdır. Bu takviyeleri kullanmadan önce, içeriğinde bulunan bitkilere karşı vücudun hassasiyeti olup olmadığı belirlenmelidir. Yan etki görüldüğü takdirse ise kullanım hemen kesilmelidir. Bu kürleri kullanmadan önce doktora danışmanız tavsiye edilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.