Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

MENOPOZ BELİRTİLERİ NELERDİR?

Kadınlar için menopoz kelimesi, cinsel anlamda üretkenliğin bittiği anlamına gelmektedir. Bu dönemde pek çok kadın fiziksel ve duygusal semptomlar gösterir. Bu belirtilerin görülmesinin nedeni hormonlarda meydana gelen dengesizlikten dolayıdır. Tipik olarak kadınlarda menopoz dönemi, orta yaşlar olan 40’lı yaşlar civarında başlamaktadır ve vücudun üretkenlik kapasitesi sona ermektedir. Bu uzatılmış süreçte kadınların hormonları düşüşe uğramaya başlar ve hormonlarda dengesizlikler başlar. Menopoz süresi 2 yıl olmak ile birlikte kadınlardaki son periyot döneminin sona ermesi ile birlikte de sona erer. Menopoz öncesi meydana gelen belirtiler menopoz döneminin sona ermesiyle tamamlanır ancak bazı semptomlar etkisini sürdürmeye devam eder.

En yaygın menopoz yaşı ise 48-55 yaşları arası olarak kabul edilmektedir. Eğer menopoz 40’lı yaşların başında meydana geliyor ise bu duruma erken menopoz ismi verilmektedir. Çoğu kadında bu süreç normal şekilde gerçekleşmektedir.

Menopoz kompleks seriye sahip hormonal değişikliklerden meydana gelir. Yumurtalığın içerisinde bulunan yumurtaların işlevlerini kaybetmesi ile üretkenlik yavaşlamaya ve durmaya başlar. Doğduklarında bayanların 1-3 milyon arası yumurtası bulunmaktadır. Ancak yaş ilerledikçe yumurta sayısı düzenli olarak azalmaya başlar. İlk periyot dönemlerinde ise bu miktar 400 000 yumurtaya inmektedir. Menopoz zamanında ise yumurta miktarı 10 000’e kadar inmektedir. Bu yumurtaların ufak bir kısmı aylık süreçler içerisinde atılmaktadır. Büyük bir kısmı ise olgunlaşmamış yumurta foliküllerinin erimesi ve dejenerasyon ile ortadan kaybolmaktadır. Yumurta sayısı azalır ve yumurtalığın işlevi de bu yüzden azalmış olur. Tüm bu sebeplerden dolayı da yaş ilerledikçe üretkenlik durur. Bu duruma menopoz ismi verilir.

Menopozun pek çok belirtisi vardır. Bu belirtilerin bayanlar üzerindeki etkileri ise sürekli sıcak basma, gece terlemeleri, periyot sürecinin düzensizleşmesi, cinsel dürtünün azalması, vajinal bölgede kuruluk, duygusal değişimler yaşanması, bitkinlik, saç dökülmesi ve incelmesi, uyku düzensizlikleri, konsantrasyon zorluğu, hafıza kayıpları, baş dönmesi, kilo alma, kendine hakim olamama, şişkinlik, alerji, depresyon, sinir, stres, göğüs ağrısı ve baş ağrıları gibi etmenlerdir. Şimdi de yazımızın devamında bu belirtileri çok daha ayrıntılı bir şekilde inceleyeceğiz.

1.Ateş

menopoz

Menopozun ilk belirtilerinden biri de ateş basmasıdır. Menopoz öncesi bayanların yarısı ve menopoz geçirmekte olan bayanların yüzde 75-85 gibi miktarında ateş basması görülmektedir. Ateş basmasının ne kadar süreceği, kadınlara göre değişik gösteriyor olsa da son periyot gerçekleşmeden 1 ya da 2 yıl önce başlar. Menopoz geçiş döneminde meydana gelen yanmaların sebebi de hormonal dengesizliklerdir. Yapabileceğiniz şeyler ise hormonal dengesizliğin altında yatan sebeplerin doğal yollardan tedavi edilmesi ve yaşantıdaki değişiklikleri basit hale getirmek, bu semptomları yenme de yardımcı olacaktır.

2.Gece Terlemeleri

fft99_mf5373907

Uyku sırasında ani ateş basmalarının oluşması ile birlikte, gece terlemeleri meydana gelir. Bu işlem terlemenin yoğun nöbetleri şeklinde gerçekleşir. Gece terlemesi uyku hiberhidrozu olarak da bilinmekte ve sadece uyku düzensizliği belirtisi değildir. Ancak menopoz sırasında yaygın olarak görülen bir düzensizliktir. Bu gece terlemeleri yoğun ve hafif olarak çeşitli aralıklara sahip olup, hormonal dengesizlikler ile birlikte sıcak hava şartlarında uyuma gibi çevresel faktörlerden de etkilenmektedir. Gece terlemeleri kadınların uykusunu böldüğü gibi sinir ve stres durumlarının artmasına sebep olur. Tedavi seçeneklerinin arayışına girmeden önce sorunun köküne inilmesi gerekmektedir. Gece terlemesi ile birlikte mide bulantısı, titreme, baş ağrısı ve düzensiz kalp atışları da meydana gelebilir.

3.Düzensiz Periyot

menopoz-doneminde-beslenmeye-dikkat-17225

Periyot, diğer adı ile regli, bayanlarda belirli zaman aralıklarında gerçekleşen bir kadınsal durumdur. Bu periyot dönemlerinin aralıklarının değişmesi ve düzensizleşmesi menopozun yaklaştığının ilk işaretidir. Bu düzensizlik bayanlar arasında değişiklik gösterebilir ancak bu süreç genelde periyot döneminin sonuna kadar 3-10 yıl arasında değişmektedir. Yine de bayanların yüzde 10 gibi bir kısmı düzensiz periyot dönemi geçirmeden menopoz evresini tamamlamaktadır. Menstrual döngü hormonlara bağlıdır. Hormonal dengesizlikler meydana geldiğinde bu düzensizlikler oluşur. Bu yüzden menopoz dönemi yaklaştıkça kadınlarda adet gecikmesi görülür. Bu da menopoz döneminin yaklaştığına bir işarettir.

4.İsteksizlik

erken-menopoz

Cinsel isteğin giderek azalması da menopoz döneminin yaklaştığına bir işarettir. Sıklıkla bayanlar bu arzunun nasıl ortadan kaybolduğunu anlamakta sıkıntı çekmektedir. Bu durum kadınların yüzde 20-40 arasında bir oranı etkilemekte ve kesinlikle menopoz durumunda oldukça yaygın olarak meydana gelmektedir. Bu cinsel isteğe libido denir. Libido fiziksel, psikolojik ve hormonların boyutlarından etkilenmektedir. Libidonun azalması, isteğin azalması ve aynı zamanda ilginin de azalmasına sebep olur. Bu da cinsel isteksizliğin artmasına sebep olacaktır.

5.Ruh Hali

menopoz-2

Menopoz evresinde sadece fiziksel semptomlar ortaya çıkmaz. Aynı zamanda kadınların duygusal değişimleri de sürpriz bir şekilde çok sık değişebilir. Menopoz sırasında önemli hormonal değişiklikler meydana gelir. Bu değişimler genelde 45-55 yaşları arasında meydana gelir. Duygusal sabitlik dışında vücudun dengesini de bozar. Menopoz geçirme dönemi yaklaşmış olan kadınların yüzde 50’sinde bu ruhsal değişim meydana gelmektedir. Bu ruhsal değişimler ile başa çıkmada birkaç yöntem bulunmaktadır. Bunlardan ilki yaşam stili değiştirmektir. Yeterli saatlerde uyumaya önem göstermek ve sağlıklı, zengin bir diyete sahip olmak bu değişimi kontrollü bir şekilde sağlayacaktır. Diğer bir çözüm de alternatif ilaçlar kullanmaktan geçer. Bu alternatif ilaçlar bitkiler, besleyiciler, akupunktur ve masaj gibi değişik çözümler üretmekten geçer. Alternatif çözümler ararken bu ruh hali değişimlerinin menopoz dönemine ait bir durum olduğunu unutmayınız. Hormonal dengenizi sağlayacak yardımcı ilaçlarda kullanabilirsiniz. Bu gibi çözümler ile menopoz döneminde meydana gelen hormonal dengesizlikleri minimuma indirebilirsiniz.

6.Bitkinlik

Young woman sitting tired at desk

Çabuk yorulma, bitkinlik, enerji seviyesinde düşüşler meydana gelmesi, uykusuzluk ve uyuşukluk halinin gelmesi de menopoz döneminin belirtilerinden biridir. Duyarsızlık, sinirlilik hali ve dikkat süresinin azalması da bu bitkinliğin çeşitli karakteristik özelliklerindendir. Aktivitede isteksizlik ve enerjinin yetersiz kalması da bitkinliğin bayanlar üzerindeki diğer etkilerindendir. Bu durum da aynı şekilde hormonal düzensizliklerin başlamasından dolayı meydana gelmektedir. Örneğin estrojen hormonu, hücresel seviyede enerji kullanımını düzenler. Hormonal seviyelerde meydana gelen artış ve azalışlar, estrojen hormonunu da etkiler ve enerji seviyelerinde düzensizlikler meydana gelir. Bu bitkinlik durumu iş hayatınızı, ikili ilişkilerinizi ve yaşam kalitenizi etkileyecektir. Bu durumu da alternatif ilaçlar, bitkiler ve çaylar kullanarak hormonal dengeyi sağlamakla çözebilirsiniz.

7.Uyku Düzensizlikleri

uykusuzluk640

Uyku düzensizliği gün içerisinde konsantrasyon eksikliği, sinirlilik ve zayıf bir vücut direnci demektir. Bu da gün içerisinde düşük verimli bir vücut fonksiyonu anlamına gelmektedir. Kadınlarda menopoz döneminde hormonal dengesizliklerin meydana gelmesi uyku problemlerine ve yetişkin hayatta strese sebep olacaktır. Ancak iyi bir haber olarak verebiliriz ki uyku düzensizliğinin bir çözümü de vardır. Uyku düzensizliğini sağlamak için hormonal dengeyi sağlayacak alternatif tıp yöntemlerine başvurmanız gerekecektir. Bir yetişkinin günlük 7-8 saat arası uyku uyumaya ihtiyacı vardır. Aksi takdirde sinirliliğe, direnç sisteminin zayıflamasına ve ilişki yönetiminde kötü bir tutuma sebep olur. Birçok bayan menopoz döneminde yaşadığı uyku düzensizliklerinden olumsuz bir şekilde etkilenmektedir. Bu da gerginliğe sebep olur.

8.Konsantrasyon Bozukluğu

menopozun_belirtileri_2

Kadınlarda menopoz döneminde meydana gelen bir diğer değişme de konsantrasyon bozukluğudur. Bayanlar üzerinde meydana gelen bu durumun pek çok sebebi olabilir. Menopoz yaşı sırasında hormonal dengesizlikten dolayı meydana gelen konsantrasyon sorunu da menopoz dönemi sıkıntılarından biridir. Özellikle iş hayatında olan kadınlarda konsantrasyon bozukluğu, iş üretkenliğini olumsuz etkilemektedir. Ayrıca kadınlarda endişe duygusunun oluşmasına sebep olur.

9.Kilo Alma

turkiyede_obezite_giderek_artiyor_h9830

Kadınlarda menopoz dönemlerinde kilo alma da meydana gelir. Özellikle bel bölgesinde kalınlaşmalar oluşur. Hormonal değişikliklikle vücudun yapısını ve işleyişini bozar, yağ üretimini arttırır. Örnek olarak estrojen hormonu kadınsal bir hormon olup, yağı tutmakta görevlidir. Düşük testosteron seviyesi de metabolizmayı yavaşlatır. Bu da kadınların daha fazla günlük kalori ihtiyacının olacağı anlamına gelir. Daha fazla yeme ihtiyacı oluşur ve sonuç olarak kilo alma işlemi gerçekleşir.

Bu belirtilerin dışında baş dönmesi, alerji oluşumu, düzensiz nefes, depresyon, sinir, panik atak, göğüste acı gibi çeşitli belirtiler de meydana gelebilir. Ancak bunlar başka rahatsızlıklarında semptomları olduğu için farklı alanlarda incelenmeden karar verilmemelidir. Bu yüzden emin olmak adına yukarıda belirtilen semptomlar dikkate alınmalı ve kadın hastalıkları doktoruna da danışılarak karar verilmelidir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.