Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Mermerdeki Pas Lekesi Nasıl Çıkar?

Tezgah ve lavabo gibi yerlerde kullanılan mermer üzerinde bırakılan eşyalardan dolayı zamanla pas lekeleri oluşabiliyor. Bu pas lekesini çıkarmak için yapılması gerekenler nelerdir? Bunları yazımızda bulabilirsiniz.

Mermerden Pas Lekesi Çıkarmanın Yöntemleri

Pas lekeleri zamanla artarak işin içinden çıkılmaz bir hale dönüşebilir. Mermerde oluşan pas lekesi için mermeri değiştirmeye gerek yoktur. Bu durumla karşılaşmamak için pas lekesini gördüğünüz gibi müdahale etmek en mantıklısı olacaktır. Bu müdahale için en kolay yol piyasada kolaylıkla bulabileceğiniz mermer leke çıkarıcılarıdır.

1. Amonyak Yöntemi 

Amonyağı lekeye uygulamadan önce ılık su ile karıştırın. Bunun sebebi amonyağın direkt olarak uygulanmasında mermerinizin zarar görmesidir. Su ile karıştırdıktan sonra karışımı temiz bir bez yardımı ile lekeli alana uygulayın. Durulamadan önce amonyağın lekeye nüfuz etmesi için en fazla on dakika bekleyin. Bu sürenin uzamaması gerekiyor. Eğer çok fazla bekletirseniz, mermeriniz aşınabilir. Gerekli süreyi bekledikten sonra mermeri ılık su yardımı ile durulayın.

2. Hidrojen Peroksit Yöntemi

Bu yöntem diğer yöntemlere göre daha kolay ve zahmetsiz bir yöntemdir. Bu maddeyi genellikle eczanelerden kolaylıkla temin edebilirsiniz. Bir sprey şişesine hidrojen peroksiti doldurun. Lekeli alana doğrudan uygulayın. Ardından sert bir fırça ile lekeli alanı fırçalayın. Bu yöntem mermerdeki pas lekesini çıkarmada en etkili yöntemdir. Hiçbir şekilde mermerinize zarar vermez ve sağlığınızı etkilemez. Yöntemi güvenle kullanabilirsiniz.

3. Diş Macunu YöntemiDiş Macunuyla Sivilce Tedavisi

Bu yöntemde hidrojen peroksit yöntemi gibi hiçbir şekilde mermerinizi ve sağlığınızı tehdit etmez. Bu yöntem için tek yapmanız gereken jel olmayan beyaz flörür içeren bir diş macununu lekeli alana sürmek. Sürme işleminden sonra temiz bir fırça yardımı ile lekeli alanı fırçalayın. Fırçalanan bölgede diş macununu on dakika bekletin. Bu süre geçtikten sonra lekeli alanı duruladığınız zaman lekeden kurtulabilirsiniz.

4. Karbonat ve Limon Yöntemi

Bu yöntemi uygulamak çok basittir. Bunun için lekeli alana bir iki kaşık kadar karbonat dökün. Daha sonra limonu ortadan ikiye bölüp karbonatın üstüne damlatın. Limonu karbonata damlattıktan sonra karbonat limonla etkileşime girerek fokurdamaya başlayacaktır. Bu andan itibaren yaklaşık olarak iki dakika bekleyin. Süre dolduktan sonra bir bez yardımı ile lekeli alanı silin ve durulayın. Bu işlemler sonucunda pas lekesinden kurtulabileceksiniz. Ancak gereğinden fazla beklenmesi mermerinizi sarartabilir ve aşındırabilir. Bu yüzden dikkatli olmanızda fayda var.

5. Pas Sökücü Yöntemi

Bu yöntem için pas sökücü, ılık su ve temiz bez temin etmeniz gerekiyor. Bu malzemeleri temin ettikten sonra leke çıkarma işlemine başlayabilirsiniz. Pas sökücüyü direkt olarak mermer üzerine uygulayın. Daha sonra birkaç dakika pas sökücüyü leke üzerinde bekletin. Beklemenin ardından temiz bir bez yardımı ile lekeli alanı ovalamaya başlayın. Son olarak su ile pas sökücüyü durulayın. Bu şekilde pas lekesinden kurtulabilirsiniz.

6. Kola Yöntemi

Bir litre kadar kolayı lekeli alana boca edin. Bu işlemden sonra kolanın pas lekesine nüfuz etmesini bekleyin. Kola mermerdeki lekeyi çıkardıktan sonra temiz bir bez yardımı ile lekeli alanı kurulayın. Daha sonra kolanın mermerde yapışkanlık hissi bırakmaması için bulaşık deterjanı ve sünger yardımı ile mermeri temizleyin.

Bu işlemlerden bir ya da iki tanesini uyguladığınız taktirde mermerdeki pas lekesinden yüzde yüz oranla kurtulabileceksiniz. Tek dikkat etmeniz gereken nokta işlemleri uygularken temizleyicilerinizin lekede bekleme süresidir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.