Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Mesane Kanseri Belirtileri

Biz her ne kadar çağımızın hastalığı diye adlandırsak da dünya üzerinde kansere ait bilgilerimiz milattan önce 3000’e kadar uzanır. Tarihte kanser ismi ilk defa Hipokrat tarafından Antik Yunan’da kullanılmış olsa da, ilk kanser Antik Mısır’da, Edwin Shmith papirüslerinde 8 farklı tümör tipi olarak tanımlanmış, hatta bu hastalık için tedavi edilemez denilmiştir. Tabii ki geride bıraktığımız 5000 yıllık sürecin özellike son yüzyılı, insanoğlunun bu hastalığa karşı savaşında önemli mesafe katettiği bir asır olmuştur. Her ne kadar kanser yapıcı maddeler (karsinojenler) hayatımızın her alanında artış gösterse de, bilim ve teknolojinin ilerleyişi milyonlarca hastaya umut ve yaşam kaynağı olmuştur. Buna rağmen Dünya Sağlık Örgütü’nün raporlarına göre kanser, günümüzdeki ölüm sebepleri arasında en yaygın olanıdır. Kanser kontrolsüz hücre bölünmesinin başladığı organa göre isimlendirilir. Türlerine göre sınıflandırıldığında, erkekler arasında en sık görülen kanser türü prostattır ve hemen arkasından onu mesane kanseri takip eder. Erkekler kadar sık olmasa da, kadınlarda da görülme oranı yüksektir. Ancak hangi kanser türü olursa olsun erken teşhis, doktorların insan hayatını kurtarmada en büyük yardımcısıdır. Mesane kanseri görülme yaş ortalamasının Amerikan Kanser Topluluğu’nun raporlarına göre 65 olduğu düşünülürse, genç kuşağın bu konu hakkında bilinçlenip büyüklerini de bilinçlendirmesi hayati önem taşımaktadır. Çünkü aşağıda sıralanan belirtiler idrar yolları enfeksiyonlarıyla ve diğer hastalıklarla karıştırılıp, teşhisin gecikmesine yol açmaktadır. Unutmayın, doktorların en büyük yardımcısı vücüdünu tanıyan hastalardır. Mesane kanseri belirtilerinden biri ya da birkaçı eğer sizde varsa, doktorunuza danışmanız sizin sağlıklı bir yaşam sürmenize yardımcı olacaktır.

Mesane Kanserinin Belirtileri Nelerdir?

1. İdrarda Kan Görülmesi (Hematüri)

idrarda kan
Hemen hemen bütün mesane kanseri vakalarında görülen idrarda kan görülmesi (hematüri) durumu bu hastalığın tipik belirtisidir. Genellikle kanama ağrısızdır. Çoğu zaman gözle görülebilir olduğu gibi bazı durumlarda mikroskobik inceleme gerekebilmektedir. Hastaların çoğunda kanama devamlı olmaz bir kere görüldükten sonra uzun bir süre görülmebilir. Özellikle sabah çıkılan ilk idrarda görülmesi daha kolay olacaktır.Ancak bu durum sadece mesane kanserine işaret etmez. Hematüri idrar yolu enfeksiyonlarının ve böbrek taşının da karekteristik bir belirtisidir. Bir kereye mahsus bile olsa bu durum görüldüğünde doktora danışmakta her zaman fayda vardır.

2. İdrar Sırasında Ağrı ve Yanma (Dizüri)

idrar sırasında yanma
Yine hematüri gibi birçok idrar yolu ve böbrek sorununa işaret edebilecek bu sorun yinede yeterince dikkate alınmayıp günümüzde birçok insan tarafından ihmal edilmektedir. Ancak bu sorunun mesane kanserinin önemli işaretlerinden biri olup olmadığının anlaşılması nispeten daha kolaydır. Mesane kanserinde ağrı ve yanmanın idrar sonunda daha şiddetli olması bu durumun sebebinin ayrımında yardımcı olacaktır. Lakin unutulmamalıdır ki mesane mukozası enfeksiyonları da aynı ağrıya yol açabilmektedir. Her iki durum için de doktorunuza danışmanız şiddetle tavsiye edilir.

3. Sık Sık İdrara Çıkma İhtiyacı

sık sık idrar

Yazının başında söylediğimiz gibi hastalıkların teşhisi için en önemli unsur kişinin kendisini tanıması ve alışkanlıklarının değiştiğinde bunun farkında olmasıdır. Düzenli sıvı tüketminin sağlığımızın korunması için ilk adım olduğunu günümüzde bilmeyen yoktur. Fakat özellikle 40’lı yaşlardan itibaren tüketilen sıvının hangi sıklıkla boşaltıldığının takibi de önem kazanmaktadır. Ürolojik rahatsızlıkların çoğunda görülebilecek bu durum mesane kanserinde da sıklıkla görülmektedir. Hastalığın ilerleyen evrelerinde bu durum idrara çıkamamaya doğru evrilir ve hasta için ağrılı süreçlere dönüşebilir. Bunun önüne geçmek için en başından herkesin kendi alışkanlıklarını takip etmesi en iyisi olacaktır.

4. Aniden İdrara Çıkma İsteği

çok-sık-idrara-çıkma
Mesanenin henüz tam dolmadan sürekli gelen idrara sıkışma isteği gece vakitlerinde uykudan uyanıp idrara gitmek insanların yaşam kalitesini düşüren önemli ürolojik sorunlardan birisidir. Aşırı aktif mesane problemi amerika ve avrupada %17 oranına kadar ulaşmış hatta bunların %37 sinde ara sıra idrar kaçırmalar gözlemlenmiştir. Bu sorun mesane kanserinde sık idrara çıkmada olduğu gibi mesane içinde oluşan tümör yapıdan kaynaklanmaktadır. Diğer belirtilere göre fark edilmesi en kolay olan belirti diyebiliriz. Ancak yine de doğrudan doğruya mesane kanserinden kaynaklı olmak zorunda değildir. Yine de idrar kaçırma olmayan durumlarda bilinçsizlik yüzünden ihmali kolay olan bir durumdur.

Bu belirtilerin biri ya da birkaçı eğer sizde ya da sizin tanıdığınız 55 yaşını aşmış, sigara kullanan birisinde varsa doktora danışması için muhakkak onu ikna ediniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.