Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Mesane Kanseri Tedavisi, Nasıl Geçer?

Mesane (halk arasında bilinen adı ile idrar kesesi), böbrekten süzülen idrarın depolandığı ve dışarı atıldığı, adalelerde oluşan, balon şeklinde ve içi boş bir organdır. Bu organın iç yüzeyinde oluşan kötü huylu tümörlere mesane kanseri denir. Mesane kanseri en sık olarak, mesanenin iç yüzeyini döşeyen hücrelerden kaynaklanmaktadır. Her yıl ülkemizde 10.000 civarında erkek ve 3.000 civarında kadın hastaya mesane kanseri teşhisi konmaktadır. Bu hastalık genellikle 65 yaş ve üzeri insanlarda görülmektedir.

Mesane Kanseri Risk Faktörleri

Yıllardır süregelen araştırmalar sonucunda bazı faktörlerin, mesane kanseri oluşumunda önemli rol oynadığı tespit edilmiştir.

 • Sigara kullanımı: Sigara kullanımı, mesane kanserindeki en önemli risk faktörüdür. Birçok mesane kanseri, sigara kullanımı nedeniyle ortaya çıkmaktadır. Sigara dumanında 4000 civarında, sağlık açısından zararlı madde bulunmaktadır. Bu maddelerin bir kısmı kanseri başlatan, bir kısmı da ilerleten niteliktedir. Sigara kullanan kişilerde mesane kanserine yakalanma olasılığı, sigara tüketim miktarına bağlı olarak, sigara kullanmayan kişilere nazaran 5-6 kat daha fazla olabilmektedir.
 • İş yerinde kimyasallara maruz kalmak: Boya, lastik, metal, tekstil, kimyasal ve deri endüstrisinde çalışan kişiler, gün boyu birçok kimyasala maruz kalmaktadır. Bu kimyasalların insan vücudunda yıllar içinde birikimi, mesane kanserine neden olan başlıca faktörler arasındadır.
 • Daha önceden mesane kanseri geçirmiş olmak: Daha önceden mesane kanseri geçiren kişilerde, hastalığın tekrarlama olasılığı yüksektir.
 • Daha önceden başka bir kanserin tedavisini görmek: Özellikle siklofosfomit ve ifosfomit ile kemoterapi (kimyasal tedavi) görmüş hastalarda bu maddeler mesane içerisinde birikerek mesane kanseri oluşumuna yol açar. Ayrıca, radyoterapinin (radyasyon tedavisi) pelvik bölgeye ve karın içerisine uygulanması da mesane kanseri riskini arttıran bir faktördür.
 • Arsenik: Arsenik, zehir olarak kullanılan kimyasal bir maddedir. Dünyada bazı bölgelerde içme suyuna yüksek oranlarda katılan arsenik, mesane kanseri riskini arttırmaktadır.
 • Aile bireylerinden birinde mesane kanseri görülmüş olması: Ailede mesane kanseri olmasının, bu hastalığın riskini arttırdığı düşünülmektedir.
 • Tatlandırıcı kullanımı: 20 seneden fazla tatlandırıcı kullanımının da mesane kanserine etki eden faktörlerden biri olduğu düşünülmektedir.

Mesane Kanseri Belirtileri

Mesane kanserinin en sık görülen ve en önemli belirtisi, idrarda görülen ağrısız pıhtılı kanamadır. Bu kanamanın ağrısız olması mesane kanseri açısından çok önemli bir bulgudur. Dolayısıyla, idrara çıkıldığında ağrısız bir kanama görüldüğünde derhal bir hekime başvurulmalıdır. Bunun dışında;

 • Sık idrara çıkma ihtiyacı,
 • İdrar yaparken duyulan yanma ve batma hissi,
 • Ani idrara sıkışma hissinin olması,
 • İdrara çıkıldıktan sonra mesanede doluluk hissinin devam etmesi diğer belirtilerdir.

Mesane Kanserinin Teşhis Edilmesi

Mesane kanserinin teşhis edilmesinde doktorlar tarafından uygulanan 3 teşhis yöntemi bulunmaktadır. Bunlar:

 • İdrar tahlilleri: İdrar tahlilinde, idrarda kan ve kanser hücrelerinin olup olmadığı kontrol edilir.
 • Sistoskopi: Sistoskopi, mesane içerisinin optik bir kamera vasıtasıyla görülmesini sağlayan bir inceleme yöntemidir. Bu yöntem, tanı amaçlı lokal anestezi kullanılarak yapılabilir. Ancak lokal anestezi kullanımı erkek hastalarda rahatsızlığa neden olabilir. Bu durumlarda sistoskopi yapmak için genel anesteziye başvurulabilir.
 • Biyopsi: Sistoskopi ile mesane kanseri tespit edilmesi durumunda doku örneklenmesi için biyopsi yöntemi kullanılır. Bu yöntemde hastaya genel anestezi uygulanarak, mümkünse tümörün tamamı veya bir kısmı alınarak patolojik incelemeye gönderilir.

Mesane Kanseri Tedavisi

Mesane kanseri görülen hastalara yönelik tedavi çeşitleri, cerrahi, kemoterapi ve radyoterapidir. Hastaya uygun olan tedavi seçenekleri hastanın yaşı ve genel sağlık durumu, tümörün bulunduğu yer, tümörün vücudun diğer organlarına yayılıp yayılmadığı ve tümörün derecesine göre belirlenir.

1. Cerrahi

cerrahi tedavi

 • Kapalı cerrahi: TUR (TransUretral Rezeksiyon) adı verilen yöntemle mesane tümörü sistoskop kullanılarak çıkarılır. Bu uygulama genellikle birkaç hafta sonra tekrarlanarak mesanede tümör kalıp kalmadığı kontrol edilir.
 • Açık cerrahi: Hastalığın ilerleyen evrelerinde açık cerrahi uygulaması gerekli görülebilir. Bu durumda tümörün derecesine göre mesanenin bir kısmı ya da tamamı alınır.

2. Kemoterapi

kemoterapi

Kemoterapide, kanser hücrelerini yok edecek ilaçlar kullanılır. Kemoterapiye, cerrahi tedaviden önce ya da sonra başlanabilir. Kemoterapi 3 farklı şekilde uygulanabilir:

 • Mesane içerisine uygulanan kemoterapi: Mesane içerisine bir sonda uygulanarak ilaç verilir. Bu ilaç 2 saat kadar mesane içerisinde kalır. Bu tedavi haftada bir olmak üzere 6 hafta uygulanır.
 • Ağızdan ilaçla kemoterapi uygulaması: Bazı durumda hastaya kemoterapi amaçlı hap şeklinde ilaç verilebilir.
 • Damar içi kemoterapi uygulaması: Kasa yayılmış mesane tümöründe damar içi kemoterapi uygulanır. Bu şekilde vücuda yayılan tümörler tedavi edilir.

3. Radyoterapi

Radyoterapi

Radyasyon tedavisinde kanser hücrelerini yok etmek amacıyla yüksek enerjili ışınlar kullanılır. Bu tedavi yöntemi cerrahi uygulama sonrasında kullanılabilir. Genel olarak haftanın 5 günü uygulanmak suretiyle, hafta sonu vücudun dinlenmesi sağlanır. Her tedavi seansı 20 ila 30 dakika sürer.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.