Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Metabolizmayı Kuvvetlendirmek İçin Bitkisel Çaylar

Aslında pek çok rahatsızlığın ve özellikle de kilo artışının en önemli sebeplerinden bir tanesi bazı insanların metabolizmasının yeteri kadar çalışmaması. Bu bazen bazı hormonal dengesizliklere bağlı olarak ortaya çıkabiliyor olsa da bazen de tamamen kişinin bünyesi ile alakalı bir durum olabiliyor. Bu nedenle zaman zaman metabolizmayı istenen seviyeye getirecek bazı takviyelere ihtiyaç duyulabiliyor. Bu takviyelerden bir tanesi de metabolizmayı kuvvetlendirecek faydalı bitki çayları tüketmek. Sizler için metabolizmanızı hızlandıracak ve vücudunuzu çok daha sağlıklı yapacak en iyi bitki çaylarını listeledik.

Metabolizmayı Kuvvetlendiren 5 Bitki Çayı

1. Yeşil Çay

Uzakdoğuda yaygın olarak tüketilen ancak ülkemizde siyah çaya olan alışkanlıktan dolayı hakettiği değeri görememiş olan yeşil çay, aslında insan sağlığı için oldukça yararlı. Yeşil çayın içinde bol miktarda kafein bulunuyor. Bu kafein içindeki diğer maddeler ile birleştiğinde metabolizmanın hızlanmasına müthiş katkı sağlıyor. Yani yeşil çay ile hem kilo vermek hem de daha sağlıklı kalmak mümkün.

2. Beyaz Çay

En az yeşil çay kadar faydalı olan fakat henüz ülkemizde yeteri kadar bilinmeyen beyaz çayın en belirgin özelliği gıdalar ile vücudumuza aldığımız yağların depolanmasını önleme özelliği. Yani beyaz çay hem yağı parçalayıp çözülmesini sağlıyor hem de vücudumuzda bir yağ dokusu oluşmasının önüne geçmeye çalışıyor. Böylece metabolizmamızın da çok daha güçlü bir hale gelmesine katkıda bulunuyor.

3. Zencefil Çayı

Oldukça mucizevi bir çay olan zencefil çayı, kan dolaşımını arttırıyor, vücut sıcaklığını yükseltiyor ve böylece metabolizmamızı çok daha hızlı bir hale getiriyor. Aynı zamanda zencefil çayını zayıflama amacı ile tüketmek isteyenler için sindirimi kolaylaştırdığını da söyleyebiliriz. Eğer sık sık kabızlık şikayeti yaşıyorsanız düzenli olarak zencefil çayı tüketmeyi deneyebilirsiniz. Ancak aşırı miktarda tüketmeniz halinde bu şikayetiniz bu kez de ishal şikayetine dönüşebilir. Bu konuda dikkatli olmalısınız.

4. Tarçın Çayı

Tarçın zaten başlı başına vücut sıcaklığını yükselten ve metabolizmayı hızlandıran bir yiyecek. Bu nedenle metabolizmayı güçlendirmek için tarçın çayı tüketmekte fayda var. Tarçın çayının metabolizmayı hızlandırması ile beraber vücutta yağ yakımı da hızlanmaya başlıyor. Böylece kilo vermek kolay bir hale geliyor. Tarçın çayını ister çubuk tarçın ile isterseniz de toz tarçın ile yapabilirsiniz.

5. Mate Çayı

Mate çayı son yıllarda bir hayli popüler hale gelmiş olan çaylardan bir tanesi. Uyarıcı bir etkiye sahip olan bu çay aynı zamanda metabolizmayı hızlandırıyor ve kişinin kilo vermesine yardımcı oluyor.

Metabolizmayı Hızlandıran Bitki Çayları Nasıl Kullanılır?

Bu bitki çaylarını tüketeceğiniz zaman mutlaka belli bir süre düzenli olarak tüketmeye özen göstermelisiniz. Ancak faydalı olan her besin fazla miktarda tüketildiğinde zarar verir. Bu nedenle bu bitki çaylarını da aşırı tüketimden kaçınmalısınız. Aynı zamanda metabolizmanızın hızlanmasını kilo vermek açısından istiyorsanız mutlaka sağlıklı bir diyet programı ve egzersiz programı ile de desteklemenizde fayda var. Ancak kesinlikle bir anda kilo vermenize neden olacak şok diyetlerini uygulamamalısınız. Çünkü şok diyetlerde kişinin vücudunda kas kayıpları da meydana gelebilir.

Ayrıca bu çayların hemen hemen hepsinde bol miktarda kafein bulunur. O yüzden aşırı tüketimi kafein yoğunluğundan dolayı ciddi zararlar verebilir. Kişide çarpıntı, baş dönmesi ve uykusuzluk baş göstermeye başlayabilir. Genelde uzmanlar günde 3 bardaktan fazla içilmemesini öneriyor. Fakat bünyesi daha zayıf olan kişilerin bu üst limiti düşürmesi de gerekebilir. Benzer şekilde düzenli ilaç kullanılması durumunda da bu çayları içmeden önce doktora danışmakta her zaman yarar vardır.

Metabolizmayı Hızlandıran Bitki Çaylarının Faydaları

Bu bitki çayları metabolizmanızı hızlandırırken aynı zamanda sizin gün içinde kendinizi çok daha dinç ve zinde hissetmenize yardımcı olur. Bunun yanı sıra kilo verme sorunu yaşayan kişiler metabolizmanın hızlanması ile bu problemlerinden kurtulabilir ve formlarını korumaya başlayabilirler. Bununla birlikte bu bitki çayları yağ yakımı sürecini de olumlu şekilde destekler. Son dönemde sürekli olarak isteksizlik ve halsizlik yaşayan ve bundan muzdarip olan kişiler düzenli olarak metabolizmayı hızlandıran bitki çayları tüketerek bu şikayetlerinden kurtulabilirler.

Metabolizmayı Hızlandıran Bitki Çayları Nasıl Yapılır?

Hemen hemen tüm bitki çaylarını kaynar suyun içinde 4 ya da 5 dakika boyunca demleme yöntemi ile hazırlamak en uygun yöntemdir. Yani ne daha çok ne de daha fazla demlememek gerekir. Bunun için de bir french press ya da bardağın içerisine atılan kapalı süzgeçler oldukça kullanışlı olur. Eğer bu çayları soğuk şekilde tüketmek isterseniz demledikten sonra bir süre dışarıda sıcaklığının gitmesini bekleyip sonrasında üstüne soğuk su ilave edip buzdolabına koyabilirsiniz. Aynı zamanda bu çayları soğuk şekilde tüketeceğiniz zaman demleme aşamasında içlerine çeşitli meyveler ya da lezzet verecek tane baharatlar ekleyebilirsiniz. Greyfurt tüketmesi uygun olmayan kişilerin haricindekiler için greyfurt iyi bir alternatif olabilir. Bitki çaylarının daha sağlıklı olması için içerisine şeker ilavesi yapmamak gerekir. Eğer tatlandırma ihtiyacı duyulursa içerisine bir miktar doğal bal ilave edilebilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.