Çok yıllıklı ve otsu bir bitki olan meyan kökü, tatlı bir lezzete sahiptir. Esas coğrafyası Avrupa, Hindistan ve Asya’nın bir bölümü olan meyan kökü, botanik olarak anason, yıldız anason ya da rezene ile ilişkili değildir, fakat tatlandırıcı bileşikleri benzerlik gösterebilir.

Birçok meyan kökü, özellikle Amerikan harmanlanmış sigara türünün üretiminde, tatlandırıcı bir etmen olarak kullanılmaktadır. Meyan kökünün kendine özgü doğal bir tadı vardır. Yumuşak ve kolay bir şekilde solunabilen meyan kökü, bronşların ve akciğerlerin genişlemesini sağlayan ilaç yapımında kullanılmaktadır.

Meyan kökü bitkisi, kendine has şekerli tadı sayesinde, bazı Avrupa ve Orta Doğu ülkelerinde şeker ve şekerleme yapımında kullanılmaktadır. Meyan kökü özü, ilaç sanayisi ve tıbbi alanda bir numaralı kaynak bitkidir. Bitkisel şifa kaynağı ve yöresel ilaç şeklinde kullanılan meyan kökü, doğal bir glycyrrhizinik asit (şekerli tadı olan bir asit türü) kaynağıdır.

Meyan kökü, en verimli şekilde iyi drene olmuş topraklarda ve çok fazla güneş alan derin vadilerde yetişmektedir. Sonbahar aylarında hasat edilen meyan kökü; İran, Afganistan, Çin, Pakistan, Irak, Özbekistan, Türkmenistan ve Türkiye gibi ülkelerde üretilmektedir.

Meyan kökü; yağ, karbonhidrat, protein, şeker, lif, sodyum, demir, kalsiyum ve  biyoaktif bitki bileşenleri içermektedir. Meyan kökü, glikoz, fruktoz ve sakaroz şekeri içermektedir.

Meyan Kökünün Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Meyan kökü, oldukça etkili ve uygun bir doğal tedavi bitkisidir. Meyan kökü; astım, ayak mantarı, kellik, hoş olmayan vücut kokusu, omuz ve dizlerde gelişen iltihap, ağız ve kulak yaraları, kronik yorgunluk, melankoli ve mutsuzluk, grip, öksürük, saçlarda kepek oluşumu, anfizem, gut hastalığı, HIV, viral enfeksiyonlar, ülser, karaciğer sorunları, mide ekşimesi, menopoz, sedef hastalığı, zona hastalığı, boğaz ağrısı, regl ağrıları, depresyon, romatizmal hastalıklar, artrit, tüberkiloz, hepatit, kardiovaskuler hastalıklar, prostat, mantar enfeksiyonları gibi bir çok hastalığın tedavisinde doğal yöntem şeklinde kullanılmaktadır.

Bağışıklık sistemini güçlendiren meyan kökü, ameliyat sonrası oluşan fiziksel ve duygusal yorgunluğu gidermeye yardımcı olur. Kilo vermeye yardımcı olan meyan kökü, tükürük bezlerinin korunmasına da yardımcı olmaktadır.

Meyan kökünün sağlığa olan geniş çaplı faydalarından bir kaçını sizler için aşağıda olduğu gibi sıraladık.

1.Depresyon

Sad girl with her head down on her knees

Yapılan araştırmalar göstermiştir ki, meyan kökünün yapısında bulunan Glycyrrhizic asit, sinir bozukluğu ve depresyona sebep olan, böbrek üstü bezleri faaliyetlerinin düzenlenmesine yardımcı olmaktadır. Vücudumuzda, korku ve stres hormonlarını yöneten böbrek üstü bezlerinin çalışmasına yardımcı olan meyan kökü, stres hormonu düzeyini düşürmeye yardımcı olur. Böylece meyan kökü, kalıcı yorgunluk, melankoli, kaygı ve endişe gibi ruhsal ve duygusal sorunların giderilmesine yardımcı olur. Asparagin adı verilen bir amino asit içeren meyan kökü, sinir sisteminin ihtiyacı olan besin maddesini sağlamaktadır. Anti-depresan bileşenler içeren meyan kökü, stres ve kaygı bozukluğu tedavisi için ideal bir doğal yöntemdir.

2.Kardiovaskuler Hastalıklar

nanotechnology_cardiovascular_health

Yapılan birkaç araştırmaya göre meyan kökü, kandaki kolestrol oranını kontrol etmeye yardımcı olabilmektedir. Vücutta gelişen aşırı kolestrol seviyesini kontrol eden asit üretimini düzenleyen meyan kökü, antioksidan etkisinin yardımı ile, kılcal damar sağlığını korur ve arteriyel plakların büyümesine engel olur. Meyan kökü tansiyonu dengeler, yüksek ve düşük tansiyon riskini engeller.

3.Menopoz

woman cooling herself

Doğal olarak yapısında fito östrojenik ve anti-oksidan etki bulunan meyan kökü, hormonel problemlerin giderilmesine yardımcı olur. Meyan kökü, menopoz döneminde kadınlarda gözlenen yorgunluk, bitkinlik, sıkıntılı ruhsal hal ve sıcak basması gibi olumsuz durumlar ile mücadele eder. Meyan kökü, kadınlara özel hormonların üretilmesine yardımcı olur ve bu hormonların dengelenmesini sağlar. Bundan dolayı meyan kökü, menopoz döneminin daha sağlıklı bir şekilde geçmesine yardımcı olur.

4.Regl Ağrısı

menstruation_cramps

Anti iltihabik ve anti spasmodik özelliklere sahip olan meyan kökü, östrojenik faaliyetlerin kontrol edilmesine yardımcı olur. Regl öncesi göğüslerde yaşanan hassasiyet, regl ağrısı ve sancıları, mide bulantısı ve şişkinlik durumunun önüne geçen meyan kökü, regl döneminde yaşanan depresif ruh halinin önlenmesine yardımcı olur.

5.Cilt

Mirror reflection of a beautiful young woman with clean and soft skin smiling

Ezilmiş ve lapa haline getirilmiş meyan kökü, merhem şeklinde cilde uygulandığında, egzema, cilt döküntüleri, sedef hastalığı, kaşıntı ve cilt kuruluğu tehlikesine karşı cildi korumaya yardımcı olmaktadır.

Bazı araştırmalara göre, meyan kökü, anti iltihap özelliği sayesinde, birçok cilt hastalığının özellikle egzema rahatsızlığının yatıştırılması için yardımcı bir bitkisel kaynaktır. Günde 2 ya da 3 kere, cilt üzerine merhem şeklinde uygulanan meyan kökü, cildinizi yatıştırır ve korur.

6.Mide ve Karın

doctor-stomach-drawing-595x240

Meyan kökü, oldukça sık şekilde, sindirim sistemi ile alakalı birçok iç hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır. Sindirim sisteminde oluşabilecek iltihaplı rahatsızlıkları önleyen meyan kökü, bağırsak sağlığını destekler. Günde 2 ya da 3 defa meyan kökü çayı içmek, sindirim sisteminizi, midenizi ve bağırsaklarınızın sağlığını korumaya yardımcı olmaktadır.

7.Uçuk ve Zona

skin_rashes_yu1rf

Meyan kökü; uçukların, ağrılı yaraların ve zona hastalığının tedavisine yardımcı olmaktadır. Meyan kökü aynı zamanda, soğuk algınlığına bağlı olarak meydana gelen uçukların oluşumunu ve ilerlemesini önlemektedir. Günde 2 defa uçuklu bölgeye ya da zona hastalığının etkilediği bölgelere, merhem şeklinde sürülen meyan kökü lapası, uçuk ve zona hastalığının etkilerini azaltacaktır.

8.Kilo Verme

blog_weightloss

Araştırmalar kanıtlamıştır ki, meyan kökü, vücuttaki yağ kütlelerinin yakılmasına yardımcı olmaktadır. 2 ay boyunca her gün 3 gram miktarında meyan kökü tüketmek, vücutta biriken yağ kütlelerin azalmasını sağlamaktadır. Düzenli ve dengeli bir şekilde yapılan diyet ve düzenli olarak yapılan egzersiz ile birlikte tüketilen meyan kökü, vücudunuzdaki yağ oranını azaltmaya yardımcı olacaktır. Sonuç olarak, yapılan birçok araştırmaya göre, 2 ay boyunca düzenli olarak tüketilen ve sonrasında her 2 haftadan sonra 1 hafta bırakılan, meyan kökü kullanımı, kilo vermeye ve yağları yok etmeye yardımcı olmaktadır. Vücut içerisinde aşırı yağ birikmesine bağlı olarak gelişen bir hastalık olan obezitenin önlenmesine yardımcı olan meyan kökü, yağların yok edilmesinde etkilidir.

9.Tükürük Bezleri

cache_2436979064

Aslında normalde meyan kökü bitkisi, tükürük bezleri de dahil, sorunları tedavi etmek için kullanılabilecek bitkisel bir tedavi yöntemi değildir. Durum böyle olsa bile, meyan kökü boğaz ağrısını hafifletmeye yardımcı olarak kullanılmaktadır ve tükürük üretilmesi üzerinde bitkisel olarak her hangi bir etkisi gözlenmemiştir.

10.Peptik Ülser

Stomach_ulcer

Peptik ülser, diğer bilinen adı ile mide ülseri ya da gastrit, mide iç yüzeyinde yaralar oluşması şeklinde gelişen bir mide hastalığıdır. Peptik ülserin genel belirtileri ise, karın ağrısı, mide bulantısı ve iştahsızlık şeklindedir. Meyan kökü özü çağlar boyunca, peptik ülserin tedavisinde kullanılmıştır. Meyan kökünün içeriğinde bulunan ve bir biyoaktif bileşen olan glycyrrhizin asit, mideyi koruyucu etki gösterir. Anti bakteriyal özelliği bulunan meyan kökü, içermiş olduğu glabridin bileşiği, mide içerisinde gelişebilen Helikobakter pilori bakterisinin çoğalmasını engeller. Helikobakter pilori bakterisi ise peptik ülsere yol açan bir bakteri türüdür.

Fazla Miktarda Meyan Kökü Tüketmenin Bir Zararı Var Mıdır?

 • Çok fazla meyan kökü tüketmek, hipertansiyon, hipokalemi (kanda potasyum seviyesinin aşırı düşmesi durumu), birtakım kalp rahatsızlıkları ve katarakta yol açabilir.
 • Meyan kökü, östrojen hormonunun işleyişini etkilediği için, hamile ve emziren kadınlarda birtakım sorunlara yol açabilme ihtimal bulunmaktadır. Ayrıca fazla meyan kökü tüketimi, erken doğum (prematüre doğum) riskini tetikleyebilmektedir.
 • Fazla tüketilmesi sonucu nadiren de olsa, beyinde hasarlara neden olan meyan kökü, böbrek sağlığını da tehdit edebilmektedir.
 • Meyan kökü fazla tüketildiğinde, kadınlarda yorgunluk, dalgınlık ve baş ağrısına sebep olabilirken, erkeklerde ise, testesteron hormonu seviyesini düşürebilir ve cinsel fonksiyonların azalmasına sebep olabilmektedir.
 • Fazla meyan kökü tüketimi, kan içerisindeki potasyum seviyesini değiştirdiği için, hipertoniye (kaslar ile ilgili bir rahatsızlık) yol açabilmektedir.
 • Meyan kökü, ameliyat sırasında ya da sonrasında tansiyonu etkileyebilmektedir. Bundan dolayı, belirlenmiş olan ameliyat tarihinden en az 2 hafta öncesinden meyan kökü tüketimi durdurulmalıdır.
 • Son olarak, meyan kökü, en fazla 2 ay boyunca aralarda, iki haftada bir 1 haftalık ara verilerek kullanılmalıdır.

Besin Değerleri:

40 gram meyan kökü için besin değerleri şu şekildedir;

 • Kalori: 140
 • Toplam yağ: 1 g / % 2
 • Doymuş yağ: 0 g / % 0
 • Kolestrol: 0 mg / % 0
 • Sodyum: 40 mg / % 2
 • Karbonhidrat: 30 g / % 10
 • Şeker: 16 g
 • Protein: 1 g