Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Meyan Kökünün Zararları

Meyan kökünün tarihi asırlara dayanmakta, M.Ö 2000 yıllarından itibaren kullanıldığı da bilinir. Irmak kenarlarında yetişen meyan bitkisi baklagiller familyasındandır ve toprak altında kalan köklerinden ise tıbbı alanda çok miktarda faydalanılır. Meyan kökünün ana vatanı ise Rusya ve Çin’dir. Birçok derde deva olarak görülen meyan kökü, kola ve bira gibi ürünlerin yapımında da kullanılır. Osmanlı’dan günümüze değin yaygın olarak kullanılan meyan kökü, normal bir şeker miktarına göre elli kat daha fazla şeker içerir. Böylesine kullanım alanı geniş olan meyan kökünün bazı zararları da bulunur. Biz bu yazımızda meyan kökünün zararları hakkında detaylı bilgileri sizlere aktaracağız.

Meyan Kökünün Zararları Nelerdir?

Her şeyde olduğu gibi meyan kökü bitkisinin de bazı zararları bulunur. Bu zararların ortaya çıkma sebebi ise meyan kökünün yanlış kullanılmasından kaynaklanır. Meyan kökü doğru ve yerinde kullanıldığında bizlere birçok faydası bulunurken yanlış ve fazla kullanımı sonucu geri dönülmez zararlar verebilir.

1. Tansiyonu Yükseltebilir

Meyan kökü belli seviyede tüketilmelidir. 3-4 gün üst üste kullanılması tansiyon rahatsızlığı yaşayan bireylerin tansiyonunun çok yüksek rakamlara ulaşmasına neden olur. Ayrıca tansiyon ilacı kullanan bireyleri kesinlikle meyan kökü kullanmaması gerekir. Çünkü meyan kökünün içerisindeki maddeler ilaçla beraber yan etki yaptığı ve tansiyonu yükselttiği açıklanmıştır.

2. Vücutta Sıvı Birikmesine Neden Olur

Meyan kökü fazla tüketildiği zaman vücut, ayak ve yüzde şişme olur. Eğer ki her gün düzenli olarak 3-4 bardak meyan kökü tüketilirse bir hafta sonunda yaklaşık olarak 4 kilo aldığınızı görürsünüz. Bu aslında zararlar arasında çok önemli olanıdır. Çünkü böbrek üstünde bulunan hormon sebebiyle yaşanan şişmeler bireyde kalp yetmezliğine sebep olur.

3. Zehirlenmelere Sebep Olabilir

Meyan kökünü 6 haftadan fazla ve çok fazla miktarda kullanımı sonucu zehirlenmeler yaşanır. Belli kullanım programları vardır ve bu program sürelerine göre 3 haftalık aralar ile kullanılmalıdır.

4. Potasyum Kaybına Yol Açar

Potasyum bir insanın vücut fonksiyonları için çok önemli bir mineraldir. Meyan kökünün fazla tüketilmesi durumunda vücuttaki potasyum miktarı azalır dolayısı ile bu mineral vücuttan eksildiğinde, yeterli seviyede olmadığında kalp atışlarında düzensizlik, kaslarda güçsüzlük, yorgunluk, sinirlilik vb. durumlara yol açar. En önemlisi kap rahatsızlıklarına davetiye çıkartır.

Meyan Kökü Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Günlük tüketimi 600 mg glisirizini geçmemelidir.
 • Digoxin ilacı kullanan kalp hastalarının bu ilaçla beraber meyan kökünü kullanmaması gerekir. Çünkü meyan kökünün böyle kullanımları sonucu bireyde geri dönüşü olmayan zararlar yaşanabilir.
 • Yapılan araştırma gösteriyor ki meyan kökü az miktarda, doğru şekilde kullanılmalı ve hamilelik döneminde kesinlikle tüketilmemelidir.
 • Kısaca özetlemek gerekirse herhangi bir rahatsızlığı olan, tedavi sürecinde olan bireylerin her bitkisel ürünün olması gerektiği gibi doktorlarına danışarak, tüketecek ise de doğru bir şekilde kullanımına özen göstererek kullanılmalıdır.
 • Meyan kökünün kullanımı hakkında Helsinki Üniversitesi bir araştırma yapmıştır. Araştırmada meyan kökünden üretilen besinlerin tüketimi üzerinde durulmuştur. İki hamile kadının yer aldığı araştırmada birisi ürünleri tüketmiş diğeri ise hiçbir şekilde tüketmemiştir. Böylece anne karnında meyan kökü alan çocukta kortizol hormonunun meyan kökü almayan çocuğa oranla üç kat daha fazla olduğu görülmüştür.
 • Bu hormonun fazla olması ileriki yaşlarda bağışıklık sisteminin zayıflığından dolayı yüksek tansiyon, diyabet gibi önemli hastalıklara yakalanma riskinin fazla olmasına neden olur. Yapılan araştırma gösteriyor ki meyan kökü az miktarda, doğru şekilde kullanılmalı ve hamilelik döneminde kesinlikle tüketilmemelidir.
 • Kısaca özetlemek gerekirse herhangi bir rahatsızlığı olan, tedavi sürecinde olan bireylerin her bitkisel ürünün olması gerektiği gibi doktorlarına danışarak, tüketecek ise de doğru bir şekilde kullanımına özen göstererek kullanılmalıdır.

Meyan Kökünün Yararları Nelerdir?

Meyan kökünün bahsettiğimiz zararlarına oranla yararları olduğu da unutulmamalıdr. Meyan kökünün yayarlarına baktığımızda;

 • Ülser ve gastrit sorunlarına çok iyi bir yardımcı olduğu bilinir. İçerisinde barındırdığı carbendoxolane gibi maddeler ülser tedavisinde kullanılır. Ülserin midede yayılmasını engellediği ve ve büyük oranda büyüklüğünün azalttığı yapılan araştırmalar ile kanıtlanmıştır.
 • Meyan kökü göğsü yumuşatarak bronşite iyi geldiği bilinir.
 • Öksürük kesen bir etkisi vardır.
 • İnsan vücudunun virüslere karşı korumasını arttırıcı interferon oranını yükselttiği bilinir.
 • Kadınlarda menopoz semptomlarını tedavi edici özelliğe sahiptir.
 • İnsanlarda yorgunluğu azaltıcı, kuvvet verici etkisi etkisinden dolayı günlük olarak tonik şeklinde kullanılır.
 • Yapılan araştırma sonuçlarından elde edilen bilgilere göre de meyan kökü, Alzheimer veya Parkinson gibi beyin hastalıklarında beyin hücrelerinin ölümünün engellenmesini sağlar.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.