Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Meyve Suyu Lekesi Nasıl Çıkar?

İnsanlar tarafından sıklıkla tüketilen meyve suları zaman zaman kıyafetlerde ya da eşyalarda leke bırakabiliyor. Ancak bir hayli zorlu olan bu lekeleri herhangi bir uzmana ya da desteğe ihtiyaç duymadan evinizde kendiniz de çıkarabilirsiniz.

Kumaşlardan Meyve Suyu Lekesi Nasıl Çıkar?

Bebeklerin ve çocukların kıyafetlerinde daha çok rastlanan leke meyve suyu lekesidir. Kıyafetlerimiz üzerinde meyve suyu lekesi hepimizi tedirgin eder ama vişne suyu lekesi halk arasında lekesi çıkmaz denilen meyve suyu lekelerindendir. Aslında meyve suyu lekelerinin çıkması mümkündür. Yeter ki zamanından müdahale edilsin. Kumaşa döküldüğünde kurumadan lekeye müdahale etmek gerekir. Dökülen meyve suyu kumaşta yayılır bunu  önlemek için bir kağıt havlu alıp elimize kumaşın üstünü emilmesini sağlayarak kumaşta lekenin dağılması gerekir. Yalnız meyve suyu lekesinin döküldüğü kumaşın cinsine göre farklı farklı yöntemler kullanılması gerekir. Meyve suyu lekesinin yünlü kumaşa dökülmesinde lekeli kısmın amonyaklı suya yatırılıp bekletilmesi sonrada ılık suyla tekrar durulanması gerekir. Günümüzde en çok tercih edilen kumaş çeşitleri renkli ve sentetik kumaş türleridir. Bu kumaş türlerinde farklı bir yöntem ile meyve suyu lekesi çıkarılır. Sentetik ve renkli kumaş türlerinde lekeli kısım sabunlu su ile yıkanması lazımdır.

Leke derinse bu yöntem etkili olmayabilir. Bu durumda ev hanımlarında sıkça kullandığı yöntem limon suyu kullanılır. Bir kaba su koyuyoruz ve içine limon sıkıyoruz. Bu kapta lekeli olan kısmı bekletiyoruz ve sonrasında yıkama işlemini yapıyoruz. Gözle görülür meyve suyu lekesinin geçtiğini göreceksiniz. Pamuklu kıyafetlerde ise yöntem değişiyor . Pamuklu kıyafetinize meyve suyu döküldüğü an hemen müdahale edilmesi gerekir. Hemen müdahale edilirse geçme olasılığı daha çok artacaktır. Lekeli kıyafetlerimizi bir kazanda sıcak suyla kaynatırsak ne kadar etkili olduğunu görmekte mümkündür.

Halıdan Meyve Suyu Lekesi Nasıl Çıkar?

Gün içinde sık sık tükettiğimiz içeceklerden bir tanesi de meyve suyudur. Ev hanımları daha çok bilirler ki meyve suları da en çok halıya dökülür. Bu dökülmeden sonra çeşitli yöntemler uygulanır bu yöntemlerden bazıları da halının rengini maalesef soldurabilir. Şimdi halıdan bu lekelerin çıkması hakkında bazı yöntemler öğreneceksiniz. Meyve suyu döküldüğünde hemen müdahale edilip lekenin dağılmasını engellemek gerekir. Yünlü halılarda bazı profesyonellerden yardım alınması gerekir. Halı için leke çıkarıcı ürünlerden alıp bunu halınıza uygulayabilirsiniz. Leke çıkarıcı kullandıktan sonra silmeniz yeterli olacaktır ama kesinlikle sıcak suyla silmemeniz gerekir. Sıcak suyla sildiğiniz taktirde lekenin kalıcı olması sorunu ile karşılaşabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.