İnsan vücudu karışık bir sistemdir  ve bu sistemde sürekli olarak, yüzlerce sayıda karmaşık reaksiyon gerçekleşmektedir. Vücudun işlevlerini yerine getirebilmesi için ise, yeterli miktarda beslenmeye gereksinimi bulunmaktadır. Bu besinleri sağlamanın en iyi ve doğal yolu da, taze meyve ve sebzeleri tüketmekten geçmektedir. Herhangi bir hastalık meydana geldiğinde ya da vücutta bir sorun ortaya çıktığında, beslenme ile vücuda alınan besin bileşenleri, savunmaya geçmekte ve vücudu korumaya çalışmaktadır. Yoğun ve stresli hayat tarzı ile beslenme alışkanlıkları gibi bazı durumlar, vücudun temel besinler bakımından yetersiz kalmasına neden olabilmektedir. Bundan dolayı da vücut, zararlı maddelerin etkisi altında kalabilmektedir. Yeterli miktarda sebze ve meyve tüketmek sadece bedensel sağlığın korunmasına katkı sağlamakla kalmayıp, zihinsel ve ruhsal sağlığın korunmasında da etkilidir. Tüm bu nedenlerden dolayı meyve, beden, ruh ve zihinsel sağlık açısından son derece faydalı ve önemli bir besin maddesidir.

Meyvelerin Faydaları

Sağlık açısından birçok faydası bulunan meyvelerin başlıca yararı, zengin vitamin ve mineral kaynağı olmalarıdır. Vitamin ve mineraller ise, vücudun kendisinin üretemediği ve yalnızca dışarıdan temin ederek alabildiği yapı taşlarıdır. Bundan ve zengin lif içeriklerinden dolayı meyveler, başta sindirim sistemi olmak üzere, kilo kontrolü, enerji kazanımı ve daha bir çok bakımdan fayda sağlamaktadır. Sıcak çarpmasından, tansiyona, cilt sağlığından saç sağlığına kadar geniş yelpazede faydaları bulunan meyvelerin yararları şu şekildedir;

1.Enerji Deposu

54feeb18d2830-1-ghk-one-year-to-healthier-you-happy-energetic-woman-xln

Sporcuların egzersiz sırasında ve sonrasında meyve tüketmeleri tabi ki de boşa değildir ve bir bildikleri vardır. Çünkü meyve, doğal bir enerji deposudur ve vücudun gereksinim duyduğu vitaminleri sağlayarak, enerji vermektedir. Aynı şekilde, hamile kadınlar için de son derece önemli olan enerji, meyveler yardımı ile doğal yollardan elde edilebilmektedir. Bunların dışında, küçük çocuklar ve yoğun şekilde çalışanlar için de meyve, güçlü bir enerji kaynağıdır.

2.Tedavi Edici ve Koruyucu Etki

bigstock-Immune-system-defends-the-huma-29205470

Piyasada satılan birçok multivitamin tablete nazaran çok daha besleyici olan meyveler, doğal vitamin kaynakları olduğu için, sağlık açısından oldukça faydalıdırlar. Meyveler, zengin vitamin ve mineral içerikleri sayesinde, tedavi edici özellikler göstermekte ve vücudu hastalıklara karşı korumaktadır. Düzenli olarak tüketilen meyve, vücut fonksiyonlarının daha sağlıklı şekilde işlemesine yardımcı olmaktadır.

3.Cilt Sağlığı ve Güzelliği

oskinblog_healthyskin

Güçlü etkili flavonoid, antioksidan, mineral, vitamin, fitokimyasal ile sayısız miktarda mikro ve makro besinler içeren meyveler, günlük düzenli olarak tüketildiğinde, cilt sağlığını desteklemektedir. Cildin ihtiyaç duyduğu suyun sağlanmasına yardımcı olan meyveler, cildi nemlendirerek kurumasını önlemektedir. Meyveler, vitamin, mineral ve antioksidan bakımından zengin olduğundan, cildin parlamasına ve canlanmasına yardımcı olmaktadır. Cilde iyi gelen meyveler ise; çilek, ahududu, dut, karadut, böğürtlen, elma, limon, üzüm, papaya ve muz gibi meyvelerdir. Bu meyveler akne ve sivilce tedavisinde de hızlı iyileştirici etki göstermektedir.

4.Stresle Mücadele İçin Muz

stressed-student1

Muz başta olmak üzere çoğu meyve, özellikle de potasyum içeriği yüksek meyveler, stres ile mücadelede son derece etkili besinlerdir. Muz ise, zengin potasyum içeriği sayesinde, stresin giderilmesinde en etkili meyvelerden birini oluşturmaktadır. Potasyum ayrıca, felç ve inmenin önlenmesine yardımcı olduğu gibi, tansiyonun düşürülmesinde de etkilidir.

5.Saç Sağlığı ve Güzelliği

Now-Comb-Your-Hair

Hem sağlıklı hem de uzun saçlar elde etmek için meyve tüketimi çok önemlidir. Parlayan, ışıldayan ve yumuşak saçlar için özellikle de A vitamini oldukça etkilidir. Aç karnına tüketilen meyve ise, hem saç dökülmesini hem de erken yaşta meydana gelebilen saç beyazlamasını önlemeye yardımcı olmaktadır. Turunçgil meyveler ise zengin C vitamini içerikleri ile, saç dökülmesini önlemekte ve saçlara parlaklık kazandırmaktadır. Kivi, çilek ve ananas gibi meyveler, saçların beslenmesini ve uzamasını sağlayan meyvelerdir.

Dikkat Edilmesi Gereken Faktörler

Meyvelerden maksimum fayda alabilmek için, dikkat edilmesi gereken bazı durumlar bulunmaktadır ve bunlar şu şekildedir;

  • Eğer meyvenin kabuğu yenilebilir formda ise, meyveler kabukları soyulmadan tüketilmelidir. Böylece daha fazla miktarda lif sağlanmaktadır.
  • İyi yıkanmış ve çiğ şekilde tüketilmelidir, olgunlaşmış olmasına dikkat edilmelidir.
  • Meyveler, ana öğün haline getirilmemelidir. Çünkü, aşırı asitlikten dolayı sindirim problemleri ortaya çıkabilmektedir. Bundan dolayı meyveleri, yemeklerden 1-2 saat önce ve yemeklerden 1-2 saat sonra aç karnına tüketmek daha faydalı olacaktır.
  • Meyve yedikten hemen sonra su içmemeye özen gösterilmelidir.
  • Kilo vermeye yardımcı olması ve vücut detoksu sağlaması açısından meyveler, sabahları tüketilmelidir.
  • Meyveler, ekstra fayda sağlaması açısından, aşırı sıcak ya da soğukta temin edilmemelidir.

Meyvelerin Besin Değerleri

Genellikle düşük kalori değerleri ve yüksek lif içerikleri ile bilinen meyvelerin, besin değerleri ve sağladıkları enerji miktarları, meyvenin türüne göre değişkenlik göstermektedir. Buna göre bazı meyvelerin besin değerleri şu şekildedir;

Meyveler Kalori Yağ Karbonhidrat Protein
Armut 59 kcal 0.4 g 15.1 g 0.4 g
Ayva 57 kcal 0.11 g 15.3 g 0.43 g
Çilek 32 kcal 0.3 g 7.7 g 0.7 g
Elma 60 kcal 0.2 g 13.8 g 0.2 g
Erik 50 kcal 0.3 g 11.4 g 0.7 g
Greyfurt 34 kcal 0.1 g 8.4 g 0.6 g
Hurma 277 kcal 0.39 g 75 g 2.5 g
İncir 70 kcal 0.3 g 19 g 0.8 g
Karpuz 30 kcal 0.1 g 7.6 g 0.6 g
Kayısı 44 kcal 0.3 g 11.2 g 1.4 g
Kiraz 60 kcal 0.2 g 16 g 1.1 g
Kivi 62 kcal 0.5 g 14.7 g 1.2 g
Limon 30 kcal 0.3 g 9 g 1.1 g
Muz 90 kcal 0.3 g 22.9 g 1.1 g
Nar 70 kcal 0.3 g 17.17 g 0.95 g
Portakal 47 kcal 0.1g 11.8g 0.9g
Şeftali 40 kcal 0.2 g 9.4 g 0.9 g