Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Meyveli Sodanın Zararları

İçecek sektöründe gazlı şekerli içeceklerin ardından en çok tüketilen ürünlerin başında sodalar gelir. Sodalar sade halleriyle boğaz yakan ve tadsız içecekler olduğu için insanlar tarafından daha az tercih edilir. Üreticiler daha fazla soda satabilmek ve ürün çeşitliliklerini arttırmak için sodaya aromalar katarak meyveli soda kavramını ortaya çıkarmış ve çok geniş bir kitlenin tüketeceği ürünler piyasaya çıkarmışlardır. Meyveli soda ürünleri aşırı talep edildiği için çok farklı aromalar karıştırılarak herkesin hayatında mutlaka bir kere tüketmiş olduğu ürünler üretilmiştir.

Meyveli sodaların tüketiciler tarafından aşırı sevilmesi ile tüketicilerin bir günde bazen 4-5 soda tükettiği olur. Ancak burada herkesin aklını kurcalayan sorular mutlaka vardır. Maden suları ile soda arasındaki fark nedir? Soda yada maden sularının bir zararı var mı? Meyveli sodalar, meyveli, aromalı, yapay tatlandırıcılar karıştırılmıştır bu meyveli sodaların vücudumuza bir zararı var mı? Bu yazımızda sizlere meyveli sodanın zararlarını anlatacağız.

Maden Suyu ve Soda Arasında Fark Var mı?

Maden suları yeraltı kaynaklarından elde edilmiş ve içerisinde doğal mineraller barındıran içecektir. Soda ise çok daha farklıdır. Soda, su ya da benzeri sıvılara karbondioksit eklenerek elde edilen bir gazlı içecektir.

Meyveli Sodanın Zararları Nelerdir?

Gelelim hepimiz merak ettiği soruya, meyveli sodanın zararları nelerdir? Meyveli sodanın zararlarını belirtmeden önce tükettiğiniz meyveli sodanın zarar verme özelliğinin nelere bağlı olduğundan bahsedelim. Meyveli sodalar özellikle yeni çıkan türlerinden c vitamini bulundurmaktadır. Bunun belirli yan etkileri olmaktadır. Ayrıca meyveli soda şişesinin rengi dahi önemlidir. Günde bir kaç taneden fazla meyveli soda tüketiyorsanız bunu azaltmalısınız.

1. Midede Aşırı Asit Artışı Yapar

Midemiz zaten kendi kendine asit üreterek besinlerin sindirimini gerçekleştirir. Ancak çok aşırı meyveli soda ya da sade soda tüketildiğinde midede asit artışı yapar ve bunun sonucunda mide yanması, mide delinmesi, mide kanaması ve tembellik gibi zararlara sebep olur. Aşırı tüketilen sodalar mideye ve sindirim sistemine çok fazla zarar verir.

2. Şeker Bağımlılığı ve Şeker Hastalığı

Meyveli sodalar yapay aromalar ile tatlandırıldığı için aşırı şeker bulundurur. Bunun bir sonucu olarak aşırı tüketime bağlı olarak şeker bağımlılığı ve şeker hastalığına kadar ulaşan zararlara yol açabilir. Meyveli sodalar şeker hastası olanlar için tehlikelidir. Çok az dahi olsa tüketmekten kaçınılmalıdır.

3. Böbrek Taşı Yapar

Aşırı tüketim sonrasında vücutta özellikle sindirim sisteminde zayıflamaya sebep olur. Bunun sonucu olarak böbrek taşı oluşumuna sebebiyet verir.

4. Şişkinlik ve Kabız Yapar

Meyveli sodayı çok tükettiğinizde midenizde ve sindirim sisteminizde oluşan düzensizlik sonrası hazımsızlık yaşanır ve ardından sindirim sisteminin işini tam yapması engellenir. Bu da kabızlık ve şişkinliğe sebep olur. Böyle bir durumda meyveli soda tüketmeyi bırakmalı ve sindirim sistemini düzenleyici kuru kayısı gibi besinler abartılmamak şartıyla tüketilmelidir.

5. Kan Basıncı Dengesini Bozar

Özellikle yüksek tansiyon ve kalp damar rahatsızlıkları olanların meyveli sodalardan uzak durması gerekir. Meyveli sodalar tüketildiğinde kandaki oksijen miktarını azaltır. Bu da bünyeye bağlı olarak çok ciddi zararlara yol açabilir. Sodayı tüketirken şişeden içmeli, bardağa boşaltarak içmemelisiniz. Bardağa boşaltırken çok fazla karbondioksit salınımı olur ve bu da tüketiciyi zehirleyecek noktaya kadar gelir.

6. Kansere Sebep Olur

Son yıllarda yapılan araştırmalar sonucu ortaya çıkan bu zarar uzun yıllar boyunca meyveli soda tüketenlerin kanser olma riskinin azımsanmayacak oranda artacağını göstermiştir. Bu nedenle tüketimi azaltılmalıdır. Meyveli sodalar içerisinde barındırdığı bazı kimyasal maddeler sebebiyle kansere yol açar. İçerisindeki aroma koruyucu maddeleri güneş ışığına maruz kaldığında kanserojen etki gösterir. Bazı meyveli sodalarda ‘c vitamini’ bulundurduğu yazar. Meyveli sodaya c vitamini koruyucu maddesi olarak eklenen sodyum benzoat, özellikle güneş ışığına maruz kaldığında aşırı derecede tehlikeli ve kanserojen etkisi bulunan benzen maddesine dönüşür.

Meyveli Soda İçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

  1. Bu nedenle meyveli soda tüketirken mutlaka içerisindekileri okumalısınız.
  2. Meyve sularının şişesi yeşil olanını tercih etmelisiniz. Çünkü güneş ışıklarına maruz kalan şişelerde yeşil renk kullanıldığında, yeşil rengin güneş ışığının etkisini azalttığı görülmüştür. Böylece meyveli soda içerisindeki sodyum benzoat maddesi daha az güneş ışığına maruz kalır ve kanserojen etkisi azalır.
  3. Meyveli sodanın bilindik bir yararı yoktur. Sadece ağzınızı tatlandırır. Gazlı olduğu için geğirtir.
  4. Sodanın kilo verdirdiği söylenmektedir. Bunlara kesinlikle inanmayınız. Soda herhangi bir şekilde kilo vermenizi sağlamaz. İçerisinde su veya benzeri bir sıvı ve karbondioksit gazı bulunur.
  5. Yemeklerden sonra yada günde bir kere olmak şartıyla sıvı içecek olarak meyveli ya da sade soda yerine maden suyu tüketebilirsiniz. Maden suları yeraltı kaynaklarından yüzeye çıkarken taş ve kayalardaki mineralleri de beraberinde getirir. Bu nedenle bir çok faydası bulunur. Maden suyunuzu bir bardağa koyup üzerine bir dilim limon sıkarak içebilirsiniz. Bu hem sindirimi kolaylaştırır hem de sağlığınıza faydalı minerallerin vücuda girmesini sağlar. Limon sıktığınız için de vitamin değerini arttırmış olursunuz. Maden suyunun herhangi bir zararı bulunmaz.
  6. Meyveli maden suyu yazan şişelerden uzak durmanızı tavsiye ederiz. Zira meyveli maden suyu olmaz meyveli soda olur.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.